Najczęstsze usterki automatycznych skrzyń biegów

Najczęstsze usterki automatycznych skrzyń biegów 

Coraz więcej Polaków decyduje się na pojazd z automatyczną skrzynią biegów. Mimo że jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, wielu z nas nie wie, jak prawidłowo korzystać z przekładni automatycznych, co prowadzi do częstych awarii tego mechanizmu. Jak rozpoznać najczęstsze usterki? Co zrobić, by uniknąć naprawy “automatu”? Tego dowiesz się z naszego najnowszego wpisu. 

Po czym poznać awarię automatycznej skrzyni biegów

Kupując używane auto z automatyczną skrzynią biegów, musimy być wyjątkowo czujni. Naprawa “automatu” nie należy do najtańszych usług, dlatego warto wiedzieć, po czym poznać pierwsze objawy zużycia i/lub w których momentach – w przypadku własnego auta – należy jak najszybciej zareagować, by ograniczyć szkody do minimum. Jak poznać awarię? Poniżej najczęstsze objawy:

 

  • szarpanie przy zmianie biegów – jeśli masz taki problem w trakcie jazdy, koniecznie skorzystaj z usługi, jaką jest naprawa automatycznych skrzyń biegów. Najczęściej szarpanie spowodowane jest uszkodzeniem automatycznej przekładni (ta może być efektem usterki łożyska czy rozklejenia się tarczy mechanicznego sprzęgła), ale powodem takiego stanu rzeczy może być też źle dobrana instalacja LPG; 
  • woń spalenizny – pojawienie się tego zapachu jest skutkiem niskiego poziomu oleju w automatycznej skrzyni biegów. Pamiętaj, by przy sprawdzaniu poziomu oleju silnik nie był nagrzany, a samochód był ustawiony na równym podłożu;
  • problem z wrzucaniem biegu wstecznego – najczęstszą przyczyną w takich przypadkach bywa pęknięcie taśmy;
  • wycieki oleju.

Jak uniknąć naprawy automatycznej skrzyni biegów? 

Co zrobić, by naprawa automatycznej skrzyni biegów nam nie groziła? Aby zagwarantować sobie bezawaryjne działanie tego mechanizmu, przede wszystkim należy pamiętać o tym, by unikać zmiany biegów na pozycję “N” w trakcie jazdy lub przy chwilowym zatrzymaniu, na przykład na światłach. Automatyczna skrzynia biegów jest skonstruowana inaczej niż manualna – w takim przypadku neutralna pozycja nie odciąża przekładni, jak to bywa w przypadku skrzyni manualnej. Dodatkowo w pozycji “N” ciśnienie smarowania jest niemal zerowe, co z kolei może spowodować szybkie – a co gorsze – trwałe uszkodzenie automatycznej skrzyni biegów.  

Uniknąć awarii pozwala też płynne ruszanie z miejsca oraz włączanie biegu wstecznego przed zatrzymaniem auta, dzięki czemu możemy wyeliminować problem z szarpaniem autem. Nie należy także przeciążać samochodu – unikaj przeładowania bagażnika w większym stopniu, niż to jest dopuszczalne przez producenta.  

Nie zapominaj o okresowej wymianie oleju. Według ekspertów należy wymieniać olej w odstępach od 30 do 60 tysięcy kilometrów, najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta. Interwał wymiany zależy od konstrukcji skrzyni i użytego oleju. Jeżeli używasz oleju mineralnego, to jego wymiana powinna być częstsza niż w przypadku oleju syntetycznego.  

Masz problem z automatyczną skrzynią biegów? Zauważyłeś w swoim aucie którąkolwiek z wyżej podanych przyczyn awarii? Zgłoś się do naszego serwisu – u nas naprawa automatycznych skrzyń biegów jest na najwyższym poziomie. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się samemu, dlaczego warto wybrać Autoduet.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.