Najczęstsze problemy z dyskiem komputerowym

Najczęstsze problemy z dyskiem komputerowym

Szybsza i bezdźwięczna praca to główne zalety dysków SSD. Brak części ruchomych sprawia, że dyski komputerowe tego typu są zdecydowanie mniej wrażliwe na uszkodzenia. Mimo wszystko również dyski komputerowe SSD od czasu do czasu ulegają awariom. Dziś przedstawiamy najczęściej występujące problemy ze współczesnym dyskiem komputerowym!

Awaria mikrokontrolera pamięci

Jednym z możliwych uszkodzeń dysku SSD jest awaria mikrokontrolera pamięci. Mikrokontroler odgrywa w dysku SSD kluczową funkcję, ponieważ jego zadaniem jest zarządzanie pamięcią flash, ale także sposobem zapisu i szyfrowania danych. Ponadto mikrokontroler zarządza całym oprogramowaniem wewnątrz dysku. Kiedy dojdzie do awarii mikrokontrolera, dysk najczęściej w ogóle przestaje działać, chociaż zdarza się, że tylko pracuje nieprawidłowo.

Ze względu na skomplikowane oprogramowanie wewnętrzne i umieszczenie w dobrze zabezpieczonej obudowie usterka mikrokontrolera to problem, którego zazwyczaj nie da się usunąć. Na ogół jedynym rozwiązaniem pozostaje wymiana mikrokontrolera na identyczny model, jednak wiąże się to z dużym ryzykiem utraty pamięci. Z tego względu, jeśli na dysku znajdują się wrażliwe dane, warto odzyskać je innym sposobem. Z ekonomicznego punktu widzenia bardziej niż naprawa opłaca się wymiana dysku. Właściciele komputerów Apple mogą w tym celu odwiedzić MacForce – serwis sprzętu Apple w Warszawie.

Awaria elektroniki

O ile współczesne dyski SSD nie zawierają w sobie części ruchomych, co ogranicza możliwość ich uszkodzenia, warto pamiętać, że składają się zaawansowanej elektroniki. Trudno uznać ją za słaby punkt tego urządzenia, jednak zawsze istnieje ryzyko, że dojdzie do zwarcia. Uszkodzenie tego złożonego systemu elektronicznego daje podobne objawy do awarii mikrokontrolera pamięci – zazwyczaj dysk przestaje działać. Konsekwencje usterki także są zbliżone – naprawa jest niezwykle skomplikowana i raczej nie poradzi sobie z nią nikt poza serwisem producenta. W przypadku awarii elektroniki warto zadbać o odzyskanie wrażliwych danych, a następnie wymienić dysk w komputerze.

Awaria pamięci flash

Uszkodzenie pamięci flash to prawdopodobnie najczęstszy problem występujący w dyskach SSD. Za większość przypadków odpowiadają czynniki fizyczne, przede wszystkim zalanie, a niekiedy również ekstremalnie wysoka temperatura, jeśli komputer będzie wystawiony na jej działanie.

Sporadycznie zdarza się, że pamięć samoczynnie ulega awarii poprzez gubienie bitów z powierzchni nośnika. Wadę technologii flash stanowi fakt, że długo nieużywane komórki pamięci miewają tendencję do utraty elektronów, co oprogramowanie dysku interpretuje oczywiście jako zmianę informacji w danym bicie.

Na szczęście dyski SSD należą do najbardziej trwałych i niezawodnych podzespołów we współczesnych komputerach, a wspomniane problemy zdarzają się naprawdę rzadko i są odosobnionymi sytuacjami. Zdecydowanie częściej użytkownicy decydują się na wymianę dysku z własnej inicjatywy, aby uzyskać więcej pamięci lub szybszy zapis i odczytywanie danych.

Więcej na temat wymiany dysku w komputerach Apple można przeczytać na stronie:

https://macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-dysku.

/artykuł sponsorowany/

Reklama