Nagrodzony w Toronto i Chicago „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz w kwietniu w kinach!

Nagrodzony w Toronto i Chicago „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz w kwietniu w kinach!.

Poruszający, ważny społecznie dramat oparty na prawdziwych wydarzeniach z debiutantką Sandrą Drzymalską w roli głównej, porusza problem wykluczenia przez najbliższych i hipokryzji religijnej. Oficjalny plakat do filmu, którego autorką jest Marta Frej wyróżnia się na tle innych polskich produkcji i już zachwycił internautów. Film pojawi się na ekranach kin 5 kwietnia dzięki dystrybutorowi Holly Pictures.

Magdalena Łazarkiewicz jest autorką takich filmów jak „Ostatni dzwonek”, „Białe małżeństwo”, „Odjazd” (współreż. z Piotrem Łazarkiewiczem), „Na koniec świata” czy „Maraton tańca”. Wyreżyserowała seriale „Ekipa” (z Agnieszką Holland i Kasią Adamik) i „Głęboka woda” (z Kasią Adamik i Olgą Chajdas). W swoim najnowszym filmie zainspirowanym prawdziwymi wydarzeniami, opowiada historię 19-letniej Uli, dziewczyny z małej miejscowości, która została wywieziona do Niemiec i zmuszona tam do prostytucji. Po 2 latach udaje jej się uciec i wrócić do rodzinnego miasteczka, gdzie spotyka się ze społecznym odrzuceniem. Nie uzyskuje wsparcia nawet wśród najbliższej rodziny. Ula, mimo iż została skrzywdzona psychicznie i seksualnie, nie zamierza odgrywać roli ofiary. W jej otoczeniu głosi się chrześcijańskie zasady miłości bliźniego, ale w codziennym życiu nikt tych zasad nie stosuje. Co więcej, chrześcijańskie miłosierdzie rozumiane jest opacznie i fałszywie, bo pozwala pod sztandarem wiary boleśnie krzywdzić. Nawet najbliższych.

Jak mówi reżyserka to film przede wszystkim o tym, że każdy nosi w sobie swój wewnętrzny dramat. I nawet jeśli bywa okrutny, wybiera mniejsze, choć przerażające zło, z jakiegoś powodu to robi. Można oskarżać, ale można na innych – i na siebie – spojrzeć ze współczuciem.

Łazarkiewicz zależało na mniej popularnych aktorach w filmie, co ma na celu podkreślenie wiarygodności opowiadanej historii. W rolę Uli wciela się Sandra Drzymalska, debiutująca na dużym ekranie absolwentka krakowskiej PWST. Partnerują jej Agnieszka Warchulska, Mirosław Kropielnicki, Tomasz Sobczak i Katarzyna Herman. Wśród młodej obsady znalazł się również Stanisław Cywka znany z „Królewicza Olch” oraz Bartosz Gelner.

 „Powrót” został uznany najlepszym filmem 10. edycji Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” w Toronto. Otrzymał również nagrodę specjalną jury oraz nagrodę za reżyserię na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago, a także m.in. nominacje do nagród na RomeFilmFest oraz Camerimage (autorem zdjęć jest Wojciech Todorow).

Gatunek: Dramat

Reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz

Scenariusz: Magdalena Łazarkiewicz, Katarzyna Terechowicz

Zdjęcia: Wojciech Todorow

Obsada: Sandra Drzymalska, Agnieszka Warchulska, Mirosław Kropielnicki, Tomasz Sobczak, Stanisław Cywka, Katarzyna Herman, Bartosz Gelner

Dystrybucja: Holly Pictures

Premiera kinowa: 5 kwietnia 2019 r.

źródło: materiały organizatora / Fot. Holly Pictures

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.