Nagrodzone książki, które warto przeczytać

Nagrodzone książki które warto przeczytać
Należysz do grona wymagających czytelników, którzy chcą być na bieżąco z najlepszymi tytułami ukazującymi się na polskim rynku? Zaufaj wyborom krytyków i sprawdź, jakie książki zostały nagrodzone w ostatnim czasie przez jury Nagrody im. R. Kapuścińskiego!

Nagrody literackie w Polsce

Liczba konkursów literackich organizowanych w Polsce jest naprawdę imponująca. Wyróżnienia dla najlepszych książek przyznają organizacje kulturowe, sieciowe księgarnie, wydawnictwa czy fundacje, jednak kilka z nich wyraźnie wyróżnia się na tle pozostałych. Właśnie one od lat współtworzą historię polskiej literatury, odznaczając prestiżowymi nagrodami twórców, którzy zaskarbili sobie sympatię czytelników lub uznanie najlepszych polskich krytyków literackich. Do najbardziej znaczących wyróżnień przyznawanych książkom w Polsce należą m.in. Literacka Nagroda Nike, Nagroda Conrada, Paszporty Polityki, Nagroda Literacka im. Gombrowicza czy Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego. Ta ostatnia, przeznaczona dla najlepszych książek reporterskich z całego świata, opublikowanych w Polsce i w języku polskim, została przyznana po raz trzynasty pod koniec maja tego roku. Które tytuły błyszczały najjaśniej w trakcie gali Nagród Kapuścińskiego w roku 2022? 

Książki wyróżnione w konkursie – Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

Do trzynastej edycji nagrody, której patronuje znany na całym świecie polski reportażysta, zgłoszono prawie 150 książek. Wśród tytułów wyróżnionych przez jury znalazło się m.in. „Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin” Barbary Demick opublikowane nakładem Wydawnictwa Czarne. To poruszająca książka o tybetańskim społeczeństwie, które od lat próbuje uchronić własną tożsamość narodową przed siłami oprawcy, którym są Chiny. Inną publikacją dostrzeżoną przez krytyków był reportaż Petera Hesslera „Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie„. To nietypowy przewodnik po kraju piramid i faraonów, po którym oprowadzają nas jego mieszkańcy – śmieciarz, lektor języka arabskiego, tłumacz, drobni przedsiębiorcy… Autor, który od lat mieszka w Egipcie, oddaje im głos i próbuje zrozumieć tamtejszy świat. Kolejnym tytułem, który zdobył uznanie, jest „Spinalonga. Wyspa trędowatych” Małgorzaty Gołoty. To reportaż o wyspie, z którą związana jest mrożąca krew w żyłach historia dotycząca przeszłości tego miejsca. Spinalonga była bowiem wyrokiem śmierci, od którego nie było ucieczki. Na wyspę trafiali ludzie chorzy na trąd – skazywano ich tam na wygnanie i śmierć z daleka od bliskich. Odtrąceni, wymazani z rejestrów i dokumentów, stworzyli na wyspie namiastkę świata, który znali. Ten wstrząsający reportaż to lektura obowiązkowa nie tylko dla osób planujących odwiedzić tereny okolice Krety. Ostatnim finalistą konkursu jest Rafał Hetman z reportażem „Izbica”, opowiadającym historię Holocaustu z perspektywy małego miasteczka, tytułowej Izbicy. Zagłada wywróciła życie tutejszych mieszkańców do góry nogami. Oprawcy zrównali ich dobytek z ziemią i z zimną krwią wymordowali znaczną część ludności Żydowskiej. Izbica przestała istnieć i nigdy nie odrodziła się w takim kształcie, w jakim zastała ją wojna – dokładnie tak, jak setki innych żydowskich miasteczek.

Wielki wygrany – główna nagroda za najlepszy reportaż 2021

Laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego został Ander Izagirre.  Hiszpański reportażysta otrzymał wyróżnienie za książkę „Potosi. Góra, która zjada ludzi”, w której opowiada historię czternastoletniej dziewczyny pracującej w kopalni srebra w tytułowej górze Potosi. Celem reportażu było ukazanie boliwijskiej rzeczywistości i wyzysku lokalnej społeczności, do którego doprowadziły gigantyczne firmy zajmujące się wydobywaniem cennych surowców na tamtejszych terenach. W konkursie wyróżniono także tłumacza książki, Jerzego Wołk-Łaniewskiego, któremu, jak podkreślało jury, udało się oddać oryginalny język autora i koloryt jego opisów. Każda osoba lubiąca dobrą literaturę faktu powinna sięgnąć po tę książkę! 

Wyróżnienia i nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego od trzynastu edycji dają miłośnikom książek gwarancję najlepszych czytelniczych wrażeń, poruszających historii i niezwykłego kunsztu pisarskiego. Jeśli poszukujesz emocjonującej literatury faktu, która dostarczy nie tylko ogromnych przeżyć, ale także przekaże Ci ogromną dawkę wiedzy, zachęcamy do przyjrzenia się bliżej tytułom docenionym w tej i innych edycjach! 

/artykuł sponsorowany/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.