Nadanie medalu PRO MASOVIA Zofii Pociłowskiej-Kann

2 marca 2018 roku, o godz. 13.00 na terenie Muzeum Więzienia Pawiak przy ul. Dzielnej 24/26, nastąpi nadanie medalu PRO MASOVIA Pani Zofii Pociłowskiej-Kann, byłej więźniarce Pawiaka i KL Ravensbrück.

Pani Zofia Pociłowska-Kann jest znaną i utytułowaną polską rzeźbiarką. Urodziła się 3 marca 1920 r. w Charkowie. Przed wojną rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Wybuch wojny pokrzyżował jej plany. Już w styczniu 1940 r. wstąpiła do ZWZ. Wkrótce w dn. 19 marca 1941 r. została aresztowana, przewieziona pierw na Pawiak, później do Zamku Lubelskiego. Skazana na karę śmierci i 23 września 1941 r. wysłana do KL Ravensbrück. Tam, w obozie odkryła swój talent rzeźbiarski. Po wojnie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.

Do chwili obecnej uprawia rzeźbę kameralną i pisze wiersze. Jej prace znajdują się  w Izraelu, Niemczech, Szwecji i USA. Kilka jej prac znajduje się w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie. Jest także autorką obelisku ku czci więźniów Pawiaka znajdującego się na terenie Muzeum. Nadanie medalu PRO MASOVIA odbędzie się w przeddzień urodzin artystki.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.