Na terenach klubu KS „Przyszłość” – Włochy ma powstać osiedle mieszkaniowe

UDOSTĘPNIJ

Na terenach klubu KS „Przyszłość” – Włochy ma powstać osiedle mieszkaniowe. Wniosek w sprawie oddziaływania tej inwestycji na środowisko wpłynął właśnie do Biura Ochrony Środowiska. Miasto wyraża zdecydowany sprzeciw wobec tych planów. Ten teren winien służyć warszawiakom do uprawiania sportu.

Nie ma i nigdy nie będzie naszej zgody na tego typu działania i niszczenie obiektów sportowych w stolicy.  Wspieraliśmy ten klub przez lata, wychowały się na nim pokolenia młodych sportowców z dzielnicy Włochy. Zgodnie z wolą mieszkańców będziemy chcieli ochronić otwartą przestrzeń klubu sportowego z boiskiem przed przypadkową zabudową i objąć jak najszybciej procedurą tzw. mikroplanu – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Historia tego niewielkiego piłkarskiego klubu rozpoczyna się w 1928 roku. Dziesięć lat później Klub Sportowy „Przyszłość” przenosi się na ul. Rybnicką 25 (dawniej Słowackiego). W roku 1997 występuje o zasiedzenie zajmowanego, prywatnego gruntu. Po wieloletnich sporach sądowych (sprawa w dwóch instancjach) uwłaszcza się na prywatnym gruncie – postanowienie o stwierdzeniu zasiedzenia zostaje wydane w 2011 r.

Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, polegającego na budowie na działce przy ul. Rybnickiej 25 zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z garażem podziemnym, powierzchnią usługową oraz towarzyszącą infrastrukturą komunikacyjną i techniczną (6 budynków, od 3 do 5 kondygnacji naziemnych, 23,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej mieszkań) wpływa do Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy 27 maja. A 12 czerwca Urząd Dzielnicy Włochy otrzymuje zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w tej sprawie.

Działka przy ul. Rybnickiej 25 o powierzchni 2,1534 ha (nr. ewidencyjny 137 w obrębie 2-08-18) jest własnością klubu. Obszar nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Teren jest położony w sercu cennego założenia urbanistycznego miasta–ogrodu w Dzielnicy Włochy, który znajduje się w gminnej ewidencji zabytków.

Dzielnicowa Komisja Ładu Przestrzennego Infrastruktury i Ochrony Środowiska w najbliższym czasie przygotuje uchwałę, inicjującą objęcie terenu zajmowanego przez KS „Przyszłość” mikroplanem, co pozwoli zabezpieczyć sportowy charakter tej nieruchomości.

Od 2017 r. klub otrzymał dofinansowanie od miasta w wysokości ponad 265 tys. zł. na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży oraz organizację zgrupowań sportowych. Uczniowie dzielnicowych szkół korzystają z obiektu m.in. podczas Warszawskiej Olimpiady Młodzieży (piłka nożna, biegi przełajowe). 

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.