Na czym polega rehabilitacja i jakie płyną z niej korzyści?

Na czym polega rehabilitacja

Rozwój rehabilitacji w Polsce nastąpił w latach 50. XX wieku, dzięki Wiktorowi Degi. Światowa Konfederacja Fizjoterapii definiuje ją jako “świadczenie usług wobec jednostek lub populacji osób, mających na celu rozwijanie, utrzymywanie i przywracanie im maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych”. Jakie wyróżniamy rodzaje fizjoterapii i jakie są jej zalety?

Czym dokładnie jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to dziedzina nauk medycznych, skupiająca się na sprawności człowieka w czasie jego całego życia. Ma ona na celu likwidować skutki chorób i ich konsekwencji, a także łagodzć procesy chorobowe.

Fizjoterapeuta umie przeprowadzić kompleksowe badania potrzeb pacjenta, ocenić je doprowadzając do podjęcia decyzji klinicznej i zaplanowania optymalnej terapii.

Jakie wyróżniamy rodzaje fizjoterapii?

Fizjoterapia jest zespołem metod leczniczych, który wykorzystuje reaktywność organizmu na różne bodźce. Biorąc pod uwagę typ angażowanego bodźca wyróżnia się:

  • balneoterapię – wykorzystuje wody lecznicze o różnej temperaturze, jak i gazy,
  • hydroterapię – nazywana również akwaterapią lub wodolecznictwem; jest to metoda, która wykorzystuje zewnętrzne stosowanie wody w jej wszystkich stanach i o zróżnicowanej temperaturze i odpowiednim ciśnieniu,
  • kinezyterapię – jest to leczenie ruchem; stosuje się w tym celu gimnastykę leczniczą,
  • fizykoterapię – wykorzystuje się zjawiska fizyczne – prąd, magnetyzm, światło czy ultradźwięki,
  • klimatoterapię – w tym rodzaju fizjoterapii wykorzystuje się – w zależności od schorzenia – warunki panujące w różnych miejscach,
  • terapię  manualną – wspomaga ona leczenie narządów ruchu poprzez chwyty, ucisk i inne różne techniki masażu,
  • masaż leczniczy – wykorzystuje się dotyk i systematyczne ruchy (uciskanie, oklepywanie).

Jakie są zalety fizjoterapii?

Celem fizjoterapii jest przywrócenie utraconej sprawności fizycznej poprzez wywołanie określonej reakcji organizmu człowieka na bodźce. Największą jej zaletą jest możliwość odbudowy struktur mięśniowych, wzmocnienie układu kostnego, zwiększenie ruchomości stawów i rozciągnięcie ścięgien. Fizjoterapie prowadzone są przez specjalistów, jednak jej sukces zależy również od zaangażowania ze strony pacjenta.

Fizjoterapia umożliwia całkowicie uniknąć bądź oddalić w czasie wykonanie zabiegów chirurgicznych. Wymagają one bardzo często długiego czasu rekonwalescencji. Co więcej, każda operacja niesie za sobą ryzyko powikłań. Fizjoterapia pozwala tego uniknąć.

Dlaczego warto skorzystać z fizjoterapii?

Rehabilitacja dzieci i dorosłych jest bardzo istotna w procesie leczenia. Dzięki szerokiej ofercie zabiegów istnieje możliwość rozwiązanie problemów z m.in. ograniczoną sprawnością ruchową. Co więcej, rehabilitacja pomaga w schorzeniach neurologicznych.

Potrzebujesz fizjoterapii? Zgłoś się do Kliniki Chorób Cywilizacyjnych MAK-MED!

Klinika Chorób Cywilizacyjnych z siedzibą w Wołominie posiada w swojej ofercie rehabilitację dzieci i dorosłych. Korzystając z ich usług, dostajesz gwarancję zabiegów wykonywanych przez wykwalifikowanych specjalistów z dużym doświadczeniem.

/artykuł sponsorowany/