Na co zwrócić uwagę wybierając klinikę rehabilitacyjną?

Rehabilitacja medyczna to kompleksowe i zespołowe działanie, którego celem jest przywrócenie pełnej zdolności lub maksymalnej sprawności fizycznej i psychicznej. Jest nieodłączną częścią procesu leczenia współdecydującą o jego ostatecznej efektywności. Celem procedur rehabilitacyjnych jest przywracanie, rozwijanie i utrzymanie jak najlepszej sprawności fizycznej człowieka. Rehabilitacja usprawniania pacjentów z dysfunkcją narządu ruchu po urazach, po wszelkiego rodzaju zabiegach operacyjnych i w leczeniu zachowawczym. Odpowiednia rehabilitacja ma zastosowanie jako prewencja dolegliwości bólowych oraz w leczeniu bólu kręgosłupa i stawów obwodowych. Z zabiegów rehabilitacyjnych korzysta wielu czynnych sportowców i osób rekreacyjnie korzystających ze zwiększonego wysiłku fizycznego. Zabiegi umożliwiają szybką regenerację po zwiększonym wysiłku.

Kiedy szukać pomocy rehabilitanta?

Nasze ciało zazwyczaj wysyła jasne sygnały, gdy potrzebuje pomocy wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Nasilające się, promieniujące do kończyn bóle kręgosłupa, bóle z powodu urazów mięśni i więzadeł lub wywołane chorobą zwyrodnieniową stawów to jasne wskazania do rehabilitacji. Pomoc wykwalifikowanych fizykoterapeutów jest niezbędna w przypadku urazów i kontuzji u osób uprawiających sport. Rehabilitacja jest niezbędna dla osób z wszelkiego rodzaju dysfunkcjami narządów ruchu. Po zabiegach i operacjach rehabilitacja stanowi integralną część procesu leczenia umożliwiającą szybszy powrót do pełnej sprawności fizycznej. Często źródło problemu z bólem znajduje się w innym miejscu, a dobry fizjoterapeuta potrafi to wychwycić, ustalić przyczynę i pomóc w usprawnieniu pacjenta. Odpowiednia diagnoza ortopedy jest podstawą doboru metody rehabilitacji optymalnej dla każdego indywidualnego przypadku.

Jaką klinikę wybrać do rehabilitacji?

Na miejsce rehabilitacji powinniśmy wybrać placówkę zapewniającą kompleksową opiekę medyczną. Najlepszą opcją jest możliwość przejścia przez wszystkie etapy leczenia w jednej lecznicy pod okiem wysokokwalifikowanego personelu medycznego. Zespól specjalistów powinien składać się z lekarza ortopedy, specjalisty diagnostyki obrazowej, fizjoterapeuty i trenera przygotowania motorycznego. Bardzo ważne jest wyposażenie placówki w odpowiedni sprzęt do diagnostyki funkcjonalnej. Na każdym etapie rehabilitacji powinna być możliwość sprawdzenia postępów w rekonwalescencji pacjenta. Coraz częściej w nowoczesnych placówkach rehabilitacyjnych jak na przykład klinika Carolina Medical Center stosuje się praktykę umożliwiająca fizjoterapeutom obserwację pacjenta w trakcie zabiegu chirurgicznego. Praktyka taka umożliwia lepszy dobór indywidualnej metody rehabilitacji.

Gdzie zwrócić się o pomoc w rehabilitacji?

Wybierając miejsce rehabilitacji warto zwrócić uwagę na zakres świadczonych usług medycznych, wyposażenie placówki w sprzęt do wykonywania zabiegów i kwalifikacje zatrudnionego personelu medycznego. Jeśli placówka leczy czynnych sportowców, jak na przykład klinika Carolina Medical Center w Warszawie, z pewnością ma większe doświadczenie w leczeniu dolegliwości związanych z leczeniem urazów i kontuzji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.