Muzyka Chopina dla każdego

Fryderyk Chopin jest jednym z najsłynniejszych i najważniejszych polskich kompozytorów i pianistów, a skomponowanej przez niego muzyki słucha się do dziś na całym świecie. Jego wybitny talent ujawnił się, kiedy Fryderyk był zaledwie kilkuletnim chłopcem, zapewniając mu sławę i szacunek współczesnej arystokracji warszawskiej. Cudowne dziecko – tak o nim mówiono. A czas pokazał, że była to absolutna prawda. Kim był twórca słynnej „Etiudy rewolucyjnej”? Czym odznacza się muzyka Fryderyka Chopina i kto może słuchać jego utworów? Dlaczego warto wybrać się na Koncert Chopinowski i gdzie koncerty te są organizowane? Oto najważniejsze informacje na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina.

Kim był Fryderyk Chopin

Biografia sławnego kompozytora rozpoczyna się w Żelazowej Woli 22 lutego lub 1 marca 1810 roku (choć dokumenty parafialne podają datę 22 lutego, to jednak bliscy Fryderyka celebrowali datę marcową). Jesienią tego samego roku cała rodzina przeniosła się do Warszawy – najpierw zamieszkała w prywatnej kamienicy, kilka miesięcy później w pałacu Saskim. Ojciec Fryderyka, Nicolas Chopin, był Francuzem, który w wieku szesnastu lat przeprowadził się i osiedlił w Polsce i później również ożenił. Dom rodzinny Fryderyka, pełen muzyki i śpiewu, był miejscem odwiedzin warszawskich arystokratów, których dzieci uczyły się u Nicolasa języka francuskiego i gry na instrumentach.

Fryderyk rozpoczął naukę gry na fortepianie między czwartym a piątym rokiem życia, a tempo czynionych przez niego postępów i wyraźny talent zachwyciły i zdumiały jego ojca. Już w wieku sześciu lat rozpoczął naukę pod okiem profesjonalnych, doświadczonych nauczycieli – najpierw skrzypka Wojciecha Żywnego, a następnie pianisty Wilhelma Wacława Wurfela. Czasy liceum to okres dalszego doskonalenia warsztatu, ale również dojrzewania młodego Fryderyka jako twórcy. Dorasrający chłopak spędzał wakacje w posiadłościach swoich szkolnych przyjaciół, co wzbudziło w nim zamiłowanie do muzyki wiejskiej, folkloru i lokalnych zwyczajów. Zainteresowanie to z kolei znalazło odzwierciedlenie w jego późniejszej twórczości. Już w czasie studiów Fryderyk Chopin skomponował klika dzieł – doskonale przemyślane i precyzyjnie skonstruowane utwory takie jak Sonata c-moll, Trio g-moll czy Rondo a la Krakowiak.

Dwudziestoletni Fryderyk Chopin opuścił swoją ukochaną ojczyznę, aby już nigdy do niej nie powrócić. Zamieszkał w Paryżu i nawiązał bliskie, przyjacielskie kontakty z wybitnymi przedstawicielami polskiej inteligencji – Adamem Mickiewiczem czy Cyprianem Kamilem Norwidem. W 1837 roku poznał George Sand – starszą od niego francuską pisarkę. Cały czas komponował i dawał koncerty – zarówno w Paryżu, jak i poza granicami Francji. Fryderyk Chopin zmarł 17 października 1849 roku – jego ciało spoczęło na paryskim cmentarzu Pere – Lachaise, natomiast serce przewiezione zostało kilka miesięcy później do Polski – do kościoła św. Krzyża w Warszawie.

Jakie utwory komponował Fryderyk Chopin

Muzyka Fryderyka Chopina, chociaż powstała ponad półtora wieku temu, nadal porusza serca nie tylko miłośników muzyki klasycznej, ale też osób, które na co dzień wybierają utwory wykonane w nowoczesnym stylu. To twórczość uniwersalna stanowiąca efekt niezwykłego połączenia wielu talentów Fryderyka – talentu do komponowania muzyki, talentu literackiego, zdolności obserwacji oraz miłości do opery i przyrody. Każdy utwór jest perfekcyjnie skomponowany i przemyślany, niezwykle przyjemny dla ucha i efektowny. Wśród utworów Chopina znajdziemy dzieła melancholijne i pełne smutku oraz takie, które mają charakter dynamiczny, pełen dramatyzmu i niepokoju. Uważny słuchacz z łatwością usłyszy w nich niewypowiedziane przez autora słowa, wczuje się w jego własne nastroje i doznania przekazywane za pośrednictwem muzyki.

Jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów warszawskich atrakcji jest pomnik Chopina w Łazienkach Królewskich. W okresie od połowy maja do końca września w każdą niedzielę od godziny 12 organizowane są przy pomniku Koncerty Chopinowskie. Warto, aby każdy zwiedzający Warszawę, uwzględnił to wydarzenie w swoim planie i wybrał się na koncert by posłuchać i poznać utwory Chopina. Szczegóły na http://www.chopinconcerts.pl

A dla kogo są jego utwory? Polecamy je każdemu – zarówno osobom młodym, jak i starszym, a nawet dzieciom. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – tak miłośnik spokojnych, melancholijnych utworów skłaniających do zadumy, jak i amator muzyki pełnej radości, energii i młodzieńczego zapału. Wystarczy posłuchać radosnych mazurków inspirowanych wakacjami w majątkach ziemskich, na które Chopin jeździł za czasów szkolnych. Sławna Etiuda c-moll, tak zwana „Etiuda Rewolucyjna” to pełna patosu, podniosłych zwrotów i dramatyzmu opowieść, która wzbudzi w słuchaczach niekłamany zachwyt, nawet w tych, którzy muzyki Chopina do tej pory nie poznali. Tak wymieniać można bardzo długo, a każdy koncert trwa około czterech godzin.

Fryderyk Chopin był nie tylko genialnym kompozytorem i miał wspaniałą zdolność opowiadania o bieżących wydarzeniach i swoich doświadczeniach w słowach muzyki, ale był również postacią niezwykle barwną i pełną tragizmu. Niezwykle temperamentny, uczuciowy i pełen poczucia humoru oraz wrażliwości – podarował nam muzykę uniwersalną, która do dziś zachwyca miliony ludzi nie tylko z Polski, ale z całego świata.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.