Muzyczne niedziele na Ursynowie

Muzyczne niedziele na Ursynowie.

Zapraszamy na 10. Koncertów z cyklu „Muzyczne niedziele na Ursynowie – bezpłatne letnie koncerty muzyki klasycznej w plenerze” realizowane w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2019. Koncerty odbywać się będą w niedziele, o godz. 14,00, w okresie 14 lipca – 15 września 2019r., na terenie zieleni na Olkówku, przy ul. Puszczyka, w Warszawie.

PROGRAM

14.07.2019 godz. 14.00 – LUTE DUO. Koncert lutni barokowych i basowych, duet stworzony przez Antona Birulę i Annę Kowalską.

Anna Kowalska – studiowała lutnię u prof. Toyohiko Satoh oraz Nigela Northa w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Zanim zajęła się instrumentami historycznymi odebrała profesjonalne wykształcenie w zakresie gry na gitarze klasycznej, tak więc jej szeroki repertuar obejmuje dzieła od renesansu i późnego baroku po XIX-wieczne kompozycje na gitarę romantyczną.
Anton Birula – studiował lutnię u prof. Toyohiko Satoh w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz u prof. Konrada Junghaenela w Hochschule fur Musik w Kolonii. Koncentruje się na utworach solowych napisanych na lutnię barokową – taki właśnie repertuar, składający się z dzieł J. S. Bacha, S. L. Weissa oraz XVII-wiecznych lutnistów francuskich, zaprezentował na licznych recitalach lutniowych.
Obecnie, oprócz działalności koncertowej, współpracuje z uczelniami muzycznymi.
W programie koncertu usłyszymy muzykę barokową.

 

21.07.2019 godz. 14.00 – Chopin i nie tylko – Joanna Maklakiewicz – wybitna pianistka, pochodząca ze znanej rodziny polskich artystów. Odebrała solidne wykształcenie muzyczne. Jest absolwentką College im. Gnessinych w Moskwie. Po studiach muzycznych w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończyła Podyplomowe Studium Wykonawstwa Muzyki Współczesnej. Jej profesorami byli: Władimir Boczkariow, Andrzej Stefański, Alicja Paleta-Bugaj, Szabolcs Esztenyi, Krystyna Borucińska.

W programie koncertu usłyszymy kompozycje kompozytorek polskich – Marii Szymanowskiej, Tekli Bądarzewskiej, Ireny Wieniawskiej oraz kompozytorów Fryderyka Chopina, Edwarda Wolfa oraz Stanisława Moniuszki.

 

28.07.2019 godz. 14.00 – Trio Stroikowe. Antonina Nidzworska – obój, Katarzyna Skrzypczak – klarnet, Dawid Daszkiewicz-Dąbrowski – fagot.

Muzycy na stałe grają w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej i Zespole Pieśni i Tańca Mazowsze, współpracują z Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Iuventus, a także z wieloma artystami w składach kameralnych i w teatrach operowych. Koncertują w kraju za granicą. W trio występują od kilku lat w repertuarze m.in. W. A. Mozarta, J. Iberta, A. Tansmana czy J. Francaix.

 

04.08.2019 godz. 14.00 – Muzyka hiszpańska. Wykonawcy Wiktoria Szubelak – gitara klasyczna i Maciej Przestrzelski – skrzypce.

Wiktoria Szubelak to jedna z najbardziej utalentowanych polskich gitarzystek. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademię Muzyczną w Łodzi oraz studium podyplomowe w Musikene w San Sebastian w Hiszpanii. Gra na gitarze jest dla niej pasją, a jej koncerty odbywają się na całym świecie. Jest jurorką międzynarodowych konkursów w Chile i Urugwaju. Mimo młodego wieku kilka lat temu założyła na Ursynowie Akademię Gitary, w której kształcić się mogę i dzieci i dorośli.
Podczas koncertu towarzyszyć jej będzie Maciej Przestrzelski, wybitny skrzypek, koncertmistrz Orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie.

 

11.08.2019 godz. 14.00 – Muzyka klasyków wiedeńskich.

Wykonawcy: kwartet smyczkowy w składzie: 1 skrzypce – Grzegorz Warzecha, 2 skrzypce – Karolina Matuszkiewicz, altówka – Mateusz Wasiucionek, wiolonczela – Magdalena Kozber – Żarów. Artyści to młodzi muzycy, dopiero zaczynający karierę, ale już wyróżniający się pasją i zainteresowaniem różnymi rodzajami muzyki.

Grzegorz Warzecha – jest absolwentem Akademii Muzycznej im. G i K Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Łukasza Błaszczyka. Do jego najważniejszych osiągnięć zalicza się uczestnictwo w prestiżowych kursach Juilliard String Quartet Seminar w Nowym Yorku. Koncertuje solo i w zespołach. Od października 2018 r. jest koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Kaliskiej.
Karolina Matuszkiewicz – jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Julii Jakimowicz – Jakowicz i dr Jakuba Jakowicza. Jest laureatką konkursów skrzypcowych w Polsce. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie fideli kolanowych prof. Marii Pomianowskiej. Czynnie koncertuje z multiinstrumentalistkami: Karoliną Cichą i prof. Marią Pomianowską zarówno w Polsce jak i za granicą.
Mateusz Wasiucionek – absolwent Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Podczas swojej pracy w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus (2013-2018) uczestniczył w wielu nagraniach, których część otrzymała międzynarodowe nagrody. Obecnie pracuje w orkiestrze Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze.
Magdalena Kozber-Żarów – absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Andrzeja Bauera i dr Bartosza Koziaka. Grała w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus. Uczestniczyła w wielu kursach solowych i orkiestrowych w Polsce i za granicą.
W trakcie koncertu muzycy wykonają utwory klasyków wiedeńskich: Haydna, Mozarta i Beethovena.

 

18.08.2019 godz. 14.00 – Trio Piazzolla. Wykonawcy to bardzo młodzi, ale już nagradzani artyści.

Karolina Matuszkiewicz – skrzypaczka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Julii Jakimowicz – Jakowicz i dr Jakuba Jakowicza. Jest laureatką konkursów skrzypcowych w Polsce. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie fideli kolanowych prof. Marii Pomianowskiej. Czynnie koncertuje z multiinstrumentalistkami: Karoliną Cichą i prof. Marią Pomianowską, zarówno w Polsce jak i za granicą.
Mateusz Chmielewski – akordeonista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie; koncertował w Filharmonii Częstochowskiej i Filharmonii Narodowej, współpracuje z teatrami warszawskimi.
Roman Chraniuk – kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, zdobywca nagrody Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową 52. Festiwalu Jazz nad Odrą (z zespołem SKICKISKIUK). Występował w kilkunastu krajach Europy i Azji – począwszy od scen klubowych, przez sale filharmoniczne, po duże festiwale (m.in. Hong Kong Arts Festival, Noc Jazzu podczas Woodstock Festival). W trakcie koncertu muzycy wykonają utwory Piazzoli w oryginalnym brzmieniu.

 

25.08.2019 godz. 14.00 – Warsaw String Ensemble. Wykonawcy: Wojciech Proniewicz – I skrzypce, Adam Roszkowski – II skrzypce, Grzegorz Chmielewski – altówka, Jan Roszkowski – wiolonczela, Jerzy Cembrzyński – kontrabas.

Artyści są mieszkańcami Ursynowa, każdy z nich występuje solo i w bardzo renomowanych zespołach, kwartetach, koncertują na całym świecie, współpracują z najwybitniejszymi artystami klasycznymi w Polsce i na świecie. W tym składzie i pod tą nazwą, wystąpią po raz pierwszy – w programie usłyszymy utwory: Antoni Dworzak – Kwintet G-dur op.77 i Nokturn H-dur op.40, Józef Suk – Barkarola – Andante z kwartetu d-moll, Piotr Czajkowski – Pieśń bez słów op 2 nr 3.

01.09.2019 godz. 14.00 – Trio Amabile. W jego skład tria, powstałego w 2009 roku, wchodzą absolwenci Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i muzycy Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Współtworzyli wiele koncertów i programów poetycko – muzycznych z największymi Mistrzami słowa w Polsce m. in. z Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, czy Andrzejem Ferencem. Trio współpracuje z wybitnymi instrumentalistami i wokalistami, prezentując różne gatunki muzyki od klasycznej do rozrywkowej.

W trakcie koncertu usłyszymy muzykę filmową.

 

08.09.2019 godz. 14,00 – Operetka, Opera i Musical. Wykonawcy: Sylwia Knap – sopran, Piotr Rafałko – tenor, Maciej Tomaszewski – pianista.

Sylwia Knap – urodziła się w Warszawie w rodzinie muzycznej. W wieku lat siedmiu rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. W 2001 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Pawła Łosakiewicza. Jednocześnie rozwijała swój talent wokalny kształcąc głos u swojej matki – Barbary Rusin – Knap (wieloletniej solistki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie) oraz u prof. Małgorzaty Marczewskiej (Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie). W czerwcu 2005 roku zadebiutowała w partii Adeli w operetce „Zemsta nietoperza” J. Straussa na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi.
Piotr Rafałko – tenor, Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Pustelaka. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich Ernsta Haefligera, Sylvii Geszty i Mariany Nicolesco. Laureat konkursów w Dusznikach – Zdroju i Braili (Rumunia). Występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą.
W programie koncertu usłyszymy najwspanialsze arie i duety z operetek takich jak „Wesoła wdówka” Franza Lehara, czy „Księżniczka czardasza” Imre Kalmana, czy nieśmiertelne melodie Johanna Straussa syna – z „Zemsty nietoperza”, czy „Barona cygańskiego”. Usłyszymy też arię operową, pieśni i melodie musicalowe.

 

15.09.2019 godz. 14,00Muzyka polska – Od Moniuszki do dziś. Koncert przygotowany na 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Wystąpią uczniowie z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. W ich wykonaniu usłyszymy utwory St. Moniuszki, R. Twardowskiego, W. Ratusińskiej, K. Pendereckiego i K. Szymanowskiego w wersji instrumentalnej oraz pieśni ze „Śpiewników domowych” St. Moniuszki.

Miejsce: Teren Puszczy Olkówek przy ulicy Puszczyka / Metro Ursynów

Wstęp wolny

Strona: http://ursynow.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.