Muzeum Narodowe w Warszawie świętuje 160 urodziny

160 lat Muzeum Narodowego w Warszawie
MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE ŚWIĘTUJE URODZINY

W nadchodzący weekend 2122 maja 2022 roku MNW będzie świętować Jubileusz 160lecia istnienia. Wśród atrakcji m.in. bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw, w tym nowo otwartych: „Chagall”, „Stan rzeczy” i „CYRK”, spotkania z opiekunami zbiorów w galeriach stałych, spacery miejskie oraz dwa koncerty w wykonaniu Warszawskiego Combo Tanecznego i zespołu Jerz Igor.

Wystawy i galerie stałe

Rocznica powstania MNW przypada na 20 maja. Cały nadchodzący urodzinowy weekend będzie okazją do wspólnego świętowania. Zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania nowo otwartych wystaw czasowych w Gmachu Głównym MNW oraz w Muzeum Rzeźby w Królikarni. Na ekspozycji „Chagall” prezentujemy najnowsze nabytki w kolekcji Muzeum 14 kolorowych prac Marca Chagalla. To ich pierwsza i ze względu na surowe wymogi konserwatorskie w najbliższym czasie jedyna prezentacja w MNW. Wystawa „Stan rzeczy” opowiada o trwaniu i przemijaniu przedmiotów codziennego użytku, codziennych nawyków i zwyczajów. „CYRK” w Królikarni wprowadza do oszałamiającego świata cyrkowej rozrywki i proponuje refleksję nad jej historią. Zapraszamy także do bezpłatnego odwiedzenia wszystkich galerii stałych w Gmachu Głównym.

Sobotnie spotkania z opiekunami zbiorów

O historii i różnorodności kolekcji Muzeum opowiedzą kustosze w Galerii Sztuki Starożytnej, Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku, Galerii Wzornictwa Polskiego, a także w Zbiorach Sztuki Orientalnej, Bibliotece i Archiwum. Na spotkania z opiekunami zbiorów, połączone z oprowadzaniem zapraszamy w sobotę 21 maja w Gmachu Głównym MNW, o godz. 11.00, 13.00 i 15.00. Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie Muzeum, liczba miejsc ograniczona.

Warszawskie Combo Taneczne

W sobotę 21 maja o godz. 19.00 zagra Warszawskie Combo Taneczne. Wystąpią: Anna Bojara (piła), Jan Emil Młynarski (śpiew, bandżola), Piotr Zabrodzki (bandżola), Karol Szczubełek (gitara), Wojtek Traczyk (kontrabas), Tomasz Duda (saksofon) oraz Maurycy Idzikowski (trąbka, saxhorn). W czasie koncertu dostępna będzie pętla indukcyjn  dla osób słabosłyszących. Wstęp wolny.

Spacery miejskie

W sobotę i niedzielę o godz. 16.00 zapraszamy na piesze wędrówki po Warszawie razem z muzealnymi edukatorami. Przygotowano dwa spacery

tematyczne. „Warszawski klasyk o recepcji antyku w architekturze Warszawy” wyruszy z dziedzińca Pałacu pod Blachą (plac Zamkowy 2). Uczestnicy spaceru „Dom dla sztuki siedziby Muzeum Narodowego w Warszawie” spotkają się przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28). Do udziału uprawnia bezpłatny bilet, który można pobrać online lub w kasie MNW.


Jerz Igor dla rodzin z dziećmi

W niedzielę 22 maja o godz. 13.00 zapraszamy rodziny z dziećmi na koncert zespołu Jerz Igor. Wstęp jest bezpłatny. Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow, wspólnie tworzą muzykę od 2014 roku. Ich pierwszą płytą był zbiór kołysanek dla Tadzika, mającego się wkrótce urodzić syna Jerzego. Tym razem zespół wykona utwory ze swojego ostatniego albumu „Wyspa” (2020). Zagra w składzie: Igor Nikiforow (śpiew, gitary, perkusja), Jerzy Rogiewicz (śpiew, klawisze), Karolina Rec (wiolonczela, śpiew), Tomasz Duda (flet, saksofon barytonowy, klarnet basowy), Maurycy Idzikowski (trąbka), Tomasz Dworakowski (puzon), Jakub Czubak (gitara basowa) i Julian Horodyski (zestaw perkusyjny). W czasie koncertu dostępna będzie pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących. Dzieci zapraszamy także do odwiedzenia kolorowej przestrzeni edukacyjnej na pierwszym piętrze Muzeum.


Szczegółowy program można znaleźć na
stronie internetowej Muzeum.

Tradycja i przyszłość

Przed 160 laty, 20 maja 1862 roku w Warszawie powołano do istnienia Muzeum Sztuk Pięknych. Było to przedsięwzięcie o ogromnym znaczeniu dla polskiej kultury. Tym ważniejsze, że ziemie polskie znajdowały się w tym czasie pod zaborami i brakowało mecenatu państwowego. Zarówno Muzeum, jak i powstałe dwa lata wcześniej Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych stawiały sobie za cel opiekę nad artystami oraz kolekcjonowanie, wystawianie i przechowywanie dzieł sztuki. MNW jest spadkobiercą tej tradycji. Zbiory Muzeum, rozwijane od chwili powstania instytucji, liczą dziś przeszło 830 tysięcy obiektów. Obecna siedziba, monumentalny gmach projektu Tadeusza Tołwińskiego w Alejach Jerozolimskich 3, została otwarta w 1938 roku. W jubileuszowym 2022 roku rozpoczęliśmy wyczekiwany przez dziesięcioleciaproces rozbudowy. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiliśmy konkurs na opracowanie koncepcji Nowego Pawilonu MNW Centrum KonserwatorskoMagazynowego.

źródło: materiały prasowe


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.