Muzeum Narodowe w Warszawie otwarte!

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie otwarte!

Po dwóch miesiącach społecznej kwarantanny MNW znów będzie otwarte dla zwiedzających. Od 12 maja 2020 roku zapraszamy do Gmachu Głównego w Alejach Jerozolimskich 3. Oddziały MNW, z wyłączeniem parków i ogrodów, pozostają na razie zamknięte. 

Po dwóch miesiącach społecznej kwarantanny MNW znów będzie otwarte dla zwiedzających. Od 12 maja 2020 roku zapraszamy do Gmachu Głównego w Alejach Jerozolimskich 3. Oddziały MNW, z wyłączeniem parków i ogrodów, pozostają na razie zamknięte. Nowy regulamin zwiedzania dostępny jest na stronie internetowej muzeum.

Zasady bezpieczeństwa
Zasady zwiedzania zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych. Na terenie MNW – w galeriach, holach, parkach i ogrodach oraz na dziedzińcach – obowiązuje zakaz zgromadzeń. Należy zachować odstęp minimum dwóch metrów od innych osób (wyjątkiem są opiekunowie z dziećmi lub z osobami niepełnosprawnymi). Na terenie MNW mogą przebywać wyłącznie zwiedzający w maseczkach, a przed wejściem należy zdezynfekować ręce. Wprowadzono również ograniczenia w liczbie osób jednocześnie zwiedzających wystawy, a także w korzystaniu z muzealnej szatni, księgarni i wind. Muzeum zachęca do zakupu biletów online oraz płatności bezgotówkowych. Wszystkie materiały edukacyjne oraz audioprzewodniki udostępniono nieodpłatnie na stronie internetowej MNW – druki i zestawy stacjonarne nie będą dostępne.

Edukacja i wydarzenia
Ze względów bezpieczeństwa w nadchodzących tygodniach działalność edukacyjna MNW będzie prowadzona wyłącznie online, w ramach akcji #niebawemwMNW. Wszystkie stacjonarne lekcje muzealne, oprowadzania i warsztaty, a także imprezy masowe (koncerty, konferencje, wernisaże i spotkania autorskie) zostały odwołane.

Godziny otwarcia
Ekspozycje będzie można oglądać od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 16.00. W poniedziałki muzeum pozostaje zamknięte dla zwiedzających. Zostanie wprowadzony rotacyjny harmonogram otwarcia wystaw. W środę i sobotę będzie można oglądać zbiory galerii stałych znajdujących się na parterze (Galeria Faras i Galeria Sztuki Średniowiecznej), a w czwartek, piątek i niedzielę wyłącznie ekspozycje na pierwszym i drugim piętrze (Galeria Sztuki Dawnej, Galeria Sztuki XIX Wieku i Galeria Wzornictwa Polskiego). We wtorki galerie będą otwarte naprzemiennie. 12 i 19 maja oraz 9 i 16 czerwca można zwiedzić wyłącznie galerie znajdujące się na parterze. Pozostałe galerie, umiejscowione na pierwszym i drugim piętrze, będą otwarte 26 maja oraz 2, 23 i 30 czerwca. Aktualne informacje na temat otwarcia poszczególnych galerii znajdują się w regulaminie zwiedzania i na stronie internetowej MNW.

Nowy bilet
W związku z powyższymi zmianami zwiedzającym zaproponowano nowy bilet wstępu, który upoważnia posiadacza do dwóch wizyt w muzeum w ciągu tygodnia. Zwyczajowo, w każdy wtorek bilet wstępu na galerie stałe jest bezpłatny. W celu zapewnienia osobom korzystającym z bezpłatnych biletów dostępu do wszystkich galerii wprowadzony został naprzemienny harmonogram otwarcia we wtorki.

Plan wystaw
Koniecznością stała się także aktualizacja planu wystaw czasowych MNW. Jako pierwsza – w sierpniu – zostanie otwarta wystawa reporterska „Fotorelacje. Wojna 1920”. To opowieść wojenna udokumentowana zdjęciami zarówno zawodowych fotoreporterów, jak amatorów, świadków wojny polsko-bolszewickiej. Ekspozycja arcydzieł malarstwa polskiego „Polska. Siła obrazu” została przesunięta na wrzesień. Wydarzeniem roku będzie grudniowe otwarcie Galerii Sztuki Starożytnej w nowej odsłonie. Realizacja innych zaplanowanych na rok 2020 wystaw została odsunięta w czasie. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest jednak zmienna, możliwe są więc zarówno dalsze korekty harmonogramu, jak i całkowita rezygnacja z niektórych ekspozycji. – Prezentacja dzieł Anny Bilińskiej, wystawa chopinowska i wystawy czasowe w Oddziałach MNW to projekty, w które włożyliśmy bardzo dużo pracy. Uwzględniając realia, będziemy dążyli do ich realizacji w przyszłości. Dzieła sztuki przetrwały już epidemie starożytności i średniowiecza, wojenną pożogę i rabunki. Niezmiennie cierpliwie na nas czekają i nadal zachwycają swoim pozaczasowym pięknem – podkreśla Łukasz Gaweł, p.o. dyrektora MNW.

Regulamin zwiedzania, który znajdziecie na stronie MNW: https://tiny.pl/7tx1g
 
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.