Muzeum Narodowe w Warszawie. Jakie wystawy obejrzymy w 2022 roku?

Nowa wystawa w MNW: Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia

PLAN WYSTAW MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE NA 2022 ROK

Muzeum Narodowe w Warszawie to największe muzeum sztuki w Polsce. W 2022 roku będzie obchodzić 160. rocznicę swojego powstania. Wśród propozycji wystaw zaplanowanych w roku jubileuszowym znajdują się m.in. prezentacja nowo zakupionej kolekcji prac Marca Chagalla, międzynarodowa wystawa malarstwa artystów Północy z przełomu XIX i XX wieku oraz ekspozycja odczytanej na nowo twórczości Witkacego.

GMACH GŁÓWNY
Prezentacja prac Marca Chagalla
Wiosna 2022
Wiosną 2022 roku w Gmachu Głównym odbędzie się prezentacja nowo zakupionej kolekcji 14 dzieł Marca Chagalla. Nowo nabyte prace powstały w okresie rozkwitu technik rysunkowych i graficznych w zachodniej Europie w latach 60. i 70. XX wieku. Chagall łączy ze sobą gwasz i temperę, kredkę, ołówek i kolorowy tusz, a nawet pastel. Kolory jego prac z tego okresu są żywe i intensywne. Część zakupionych dzieł przedstawia sceny ze Starego Testamentu, osobliwie, indywidualnie zinterpretowane, część – pary zakochanych, bukiety kwiatów i zwierzęta. Pojawiają się także nawiązania do dzieciństwa. Przedstawiona rzeczywistość objawia się na dwóch poziomach: realnej i fantastycznej

„Stan rzeczy”
kwiecień – sierpień 2022
Od wieków otaczają nas rzeczy. Służą w codziennych czynnościach, które nie zmieniły się od tysięcy lat. Chociaż zmianie uległa forma tych przedmiotów, to mają one ciągle wpływ na nasze nawyki, zwyczaje i rytuały. W inny sposób pisze się patyczkiem na glinianej tabliczce, w inny na maszynie do pisania, jeszcze inny na dotykowym tablecie, a przecież każdy z tych sposobów służy temu samemu – utrwaleniu jakiegoś przekazu słownego. Inaczej niż we współczesnej, luźnej sukience porusza się kobieta ubrana w osiemnastowieczną krynolinę i gorset, chociaż sukienka i krynolina to po prostu ubranie. Okazuje się, że rzeczy, wymyślone i wytworzone przez człowieka, w jakiś sposób nami sterują, decydują także o jakości i komforcie naszego życia. Rzeczy zgromadzone na wystawie pochodzą z różnych epok, kultur i stron świata. Zostaną zaprezentowane w układzie, który odpowiada rytmowi dnia i nocy: od porannej toalety, przez codzienne rutynowe czynności,po zabawę, odpoczynek i sen. W przygotowanie wystawy zaangażowani są opiekunowie niemal wszystkich zespołów kolekcji MNW, dzięki czemu ekspozycja będzie nie tylko panoramą zapomnianych przedmiotów i zwyczajów, ale też szeroką prezentacją zabytków zgromadzonych przez Muzeum przez 160 lat jego istnienia.

„Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”
czerwiec – październik 2022
Twórczość wizualna Stanisława Ignacego Witkiewicza-Witkacego (1885–1945) prezentowana była dotychczas przede wszystkim w zgodzie z wypracowanymi przez niego zasadami teorii Czystej Formy. Celem wystawy „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” jest odczytanie twórczości artystycznej Witkiewicza na nowo, a to dzięki osadzeniu jego prac w dwudziestowiecznych i współczesnych kontekstach teoretycznych. Nowym interpretacjom służy skojarzenie artystycznych praktyk Witkiewicza z wybranymi wątkami jego refleksji o charakterze ontologicznym, psychologicznym, historiozoficznym i społecznym. Witkiewicz był wrażliwym odbiorcą przemian, do których doszło w sztuce doby przyspieszenia cywilizacyjnego. Kojarzył je z procesem postępującej mechanizacji życia. Mimo braku zorientowania tematycznego, dzieła spod znaku Czystej Formy rejestrowały, jego zdaniem, rytm przemian epoki nowoczesności. Wystawa obejmuje przykłady twórczości Witkiewicza, które powstały przed i po diagnozowanym przez niego końcu autentycznej sztuki. Takie ujęcie tematu ujawnia Witkacego, jako artystę wszechstronnego, którego rozstrzygnięcia prawdziwie przebudowały pole sztuki. Intuicje i rozstrzygnięcia teoretyczne, związane z poczuciem niepokoju, schyłku i wyczerpania starego porządku oraz traktowanie cielesności jako niezbywalnego wymiaru podmiotowości, czynią z niego artystę bliskiego współczesnej sytuacji egzystencjalnej i cywilizacyjnej.

Wystawa Gabinetu Monet i Medali na stulecie jego działalności 1921–2021
wrzesień – grudzień 2022
Wystawa zaprezentuje historię powstania Gabinetu Monet i Medali MNW oraz opowie o dwóch kolekcjach, które zapoczątkowały jego zbiory, ofiarowanych przez Kazimierza hr. Sobańskiego (1859–1909) i Władysława Semerau-Siemianowskiego (1849–1938). Oprócz najcenniejszych eksponatów pochodzących z tych kolekcji, zwiedzający poznają sylwetki darczyńców, tło historyczne i okoliczności towarzyszące powstaniu Gabinetu. Wystawa będzie towarzyszyć XVI Międzynarodowemu Kongresowi Numizmatycznemu, który w 2022 roku odbędzie się w Warszawie.

„Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”
listopad 2022 – marzec 2023
Pierwsza w tej części Europy przekrojowa wystawa sztuki nordyckiej przełomu XIX i XX wieku. Zaprezentowanych zostanie około 100 dzieł najistotniejszych twórców ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii, takich jak: Anna Ancher, Carl Larsson, P.S. Krøyer, Erik Werenskiold czy Albert Edelfelt. Prezentacja zostanie wzbogacona o wybrane obrazy polskich artystów tego czasu, by zwrócić uwagę na podobieństwa między malarstwem polskim i nordyckim w zakresie tematyki, konwencji przedstawiania i źródeł inspiracji. Wystawa będzie poruszać kilka zagadnień charakterystycznych dla sztuki Północy, takich jak m.in.: natura, lokalne mity i legendy, pejzaż symboliczny oraz człowiek, jego stany emocjonalne, codzienne życie, praca, dom i rodzina. Przedstawione zostaną również dwa zjawiska z pogranicza kultury artystycznej i życia społecznego: działalność kobiet malarek i kolonii artystów w Skagen (Dania). Mamy nadzieję, że wystawa w MNW przyczyni się do zmiany w postrzeganiu sztuki północnej tego okresu, w którym wciąż dominuje perspektywa zachodnioeuropejska. Wystawie będzie towarzyszył ilustrowany katalog – pierwsza w Polsce publikacja na temat sztuki tego obszaru Europy.

Muzeum Narodowe w Warszawie zastrzega sobie prawo do zmian w planie wystaw.

Strona: https://www.mnw.art.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.