Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie istnieje od 1983 roku. Działa na terenie Łazienek Królewskich w tzw. Koszarach Kantonistów zbudowanych w latach 1826 – 1828 oraz w pochodzącej z lat 1825-1826 Stajni Kubickiego. Chroni ono dobra kulturowe dziedzictwa ludzkości, w szczególności w zakresie związanym z narodową tradycją łowiectwa i jeździectwa, hodowlą koni na ziemiach polskich a także ochroną przyrody. Przekraczając progi Muzeum goście natrafiają na atmosferę minionych lat: sielskiego nastroju polskich dworków, po których dzisiaj pozostały już tylko wspomnienia, tętentu koni czy szumu lasu.

W muzeum można zwiedzać wystawy stałe prezentujące: polski salon myśliwski z przełomu XIX i XX w., zwierzęta polskich lasów i pól, ptaki, zwierzęta egzotyczne, pojazdy konne używane na przełomie XIX i XX w oraz akcesoria jeździeckie i zaprzęgowe . Można obejrzeć także wystawę czasową oraz wystawę „Co wiemy o grzybach”, prezentowaną każdej jesieni w sali „Las”. Oprócz tradycyjnego zwiedzania, proponujemy także lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, dzięki którym można m.in. nauczyć się rozpoznawać drzewa i grzyby, dowiedzieć się, w jaki sposób zwierzęta przystosowują się do środowiska, w którym żyją, poznać historię pojazdów konnych, nauczyć się rozpoznać tropy zwierząt.

WYSTAWY STAŁE:

Fot. C. Tkaczyk

Ekspozycja „Polski salon myśliwski XIX-XX w.”
przenosi nas w atmosferę nieistniejących już dworów i pałaców. Ukazuje „męski pokój”, w którym przez pokolenia kolejni właściciele gromadzili rodzinne pamiątki, przede wszystkim te związane z polowaniem. Zgromadzona w sali broń myśliwska to przedmioty o dużej wartości artystycznej, przypominające o kunszcie dawnych rzemieślników. Dopełnieniem wyposażenia gabinetu są inne akcesoria i atrybuty myśliwskie (rogi, trąbki, prochownice, kordelasy), a także bibeloty i szereg drobnych przedmiotów codziennego użytku : fajki, zegarki, przybory do pisania, książki, szkło, srebra, porcelana. Prawdziwa ozdoba tego wnętrza to obrazy i rzeźby.

W polu i w kniei Część 1: „Las”
Wystawa „Las” ukazuje wiele gatunków żyjących w nim ptaków i ssaków, zarówno tych pospolitych jak sarny, dziki, jelenie, lisy czy sójki, które można spotkać nawet podczas krótkiej wyprawy, jak i te rzadsze jak wilk, ryś czy orzeł przedni, których obserwowanie wymaga już dużo więcej starania.
W polu i w kniei Część 2: „Ptaki”
Wystawa „Ptaki”, ukazuje niezwykłe bogactwo gatunków i form tych zwierząt występujących w naszym kraju. Zostały one podzielone ze względu na środowiska w jakich żyją.

Fot. C. Tkaczyk

Oko w oko
Wystawa trofeów egzotycznych zatytułowana „Oko w oko” prezentuje przeszło 70 zwierząt egzotycznych żyjących w trzech strefach klimatycznych: okołorównikowej, umiarkowanej i subarktycznej. Wystawa ma ogromne wartości poznawcze i edukacyjne. Jest jedną z większych w naszej części Europy.

Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego
Oryginalne, historyczne zaprzęgi zobaczyć można w nielicznych kolekcjach muzealnych. Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa prezentuje kilkanaście wyjazdowych pojazdów . Każdy jest interesującym przykładem konnego ekwipażu, jakie używane były na przełomie XIX i XX wieku. Wystawę uzupełniają akcesoria jeździeckie i zaprzęgowe.


Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa ul. Szwoleżerów 9

Godziny otwarcia
Okres jesienno-zimowy / 1 października – 30 kwietnia)
Od środy do niedzieli 9:00-16:00

Okres wiosenno-letni / 1 maja – 30 września
wtorki – niedziele 10:00-18:00

Więcej informacji na stronie internetowej
https://muzeum.warszawa.pl/

W każdy czwartek wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Ostatnie wejście: 30 min przed zamknięciem Muzeum.
Grupy zorganizowane mogą zwiedzać Muzeum i brać udział w lekcjach muzealnych także w poniedziałki i wtorki, warunkiem jest wcześniejsza rezerwacja terminu pod numerem telefonu (22) 522 66 38.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.