Muzealne wtorki w muzeum narodowym

Muzealne wtorki w Muzeum Narodowym to cykl wykładów, podczas których pracownicy muzeum oraz zaproszeni prelegenci będą poruszać tematy związane ze sztuką dawną i/ lub współczesną. Spotkania odbywają się w każdy wtorek miesiąca o godz.: 13:00 i 14:30 i są bezpłatne.

Program spotkań opublikowany jest na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie.

Program na kwiecień 2016

5 kwietnia
13.00 Świat symboli. Życie codzienne
/ Monika Miżołębska
Obrazy holenderskich mistrzów XVII wieku, takich jak Pieter Codde, ukazują codzienność – jedzenie i pracę, odpoczynek i zabawę. Jednak wizerunki codzienności zawierają głębokie przesłanie moralne – pożywienie i zwykłe przedmioty mówią nie tylko o przemijaniu życia, wskazują także, jak właściwie nim pokierować. 

 

14.30 Obrazy propagandy. Wizerunki super bohaterów / Katarzyna Szumlas
Niemieckie przysłowie mówi, że ubranie tworzy człowieka. Portrety władców europejskich upodobniają się do siebie przez kostium, atrybut i sztafaż. Ten ostatni – z pozoru najmniej istotny – współtworzy kody kultury masowej. Warto jednak zastanowić się, czy przekaz jest prawdziwy i neutralny.

 

12 kwietnia
13.00 Architektura w obrazach. Klasycyzm
/ Małgorzata Marszałł
W drugiej połowie XVIII wieku artyści chętnie nawiązywali do sztuki starożytnej Grecji i Rzymu. Architektura i motywy antyczne często pojawiają się w obrazach, np. Jana Rustema. Czy jednak malarze i architekci sztukę antyczną interpretowali tak samo, czy każdy po swojemu?

 

14.30 Obrazy propagandy. Wizerunek tchórza / Katarzyna Szumlas
Bohater musi mieć swojego adwersarza. Zwycięzcę widzieć należy w kontekście pokonanego. Pokonany i adwersarz są tylko tłem, po którym prześlizguje się ludzkie oko. Symbolika porażki nie jest tak atrakcyjna, jak symbolika zwycięstwa, dlatego rzadko odczytuje się jej znaczenie.

 

19 kwietnia
13.00 Architektura w obrazach. Romantyzm
/ Małgorzata Marszałł
Po okresie fascynacji antykiem w sztuce XIX wieku pojawił się romantyzm. W dziełach malarzy związanych z tym nurtem jest obecna także architektura. Warto się zastanowić, czy te przedstawienia odnoszą się do istniejących wówczas budynków i jakie cechy sprawiają, że budowlę możemy nazwać romantyczną.

 

14.30 Obrazy propagandy. Obrazy rewolucji / Katarzyna Szumlas
Rewolucja rodzi się w głowach lub, jak wolą inni, w sercach, ale mówi za pośrednictwem obrazów. W jaki sposób sztuka służyła propagandzie nowej władzy, zilustrują dzieła Jacques’a-Louis Davida oraz obrazy socrealistyczne z kolekcji Muzeum.

 

26 kwietnia
13.00 Architektura w obrazach. Miasto końca XIX wieku
/ Małgorzata Marszałł
Na obrazach Aleksandra Gierymskiego można oglądać ubogie dzielnice i ich mieszkańców. To dobry punkt wyjścia do rozważań nad „fotograficznością” obrazów i stosunku nowego medium do sztuki.

 

14.30 Obrazy propagandy. Sztuka na usługach edukacji / Katarzyna Szumlas
Czy dzieła sztuki niosące w sobie treści edukacyjne znajdziemy tyko w oświeceniu? Sprawdźmy, czy sztuka była na usługach edukacji również w innych epokach.

Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.