Musethica po raz pierwszy w Warszawie

Do Warszawy przyjeżdża mistrz altówki Avri Levitan, by wraz z koncertmistrzynią Sinfonii Varsovii, skrzypaczką Anną Marią Staśkiewicz, oraz młodymi polskimi artystami zagrać m.in. dla młodzieży, seniorów i podopiecznych szkół specjalnych. W stolicy w dniach 17–20 listopada 2021 roku odbędzie się cykl koncertów w ramach międzynarodowego projektu Musethica.

Koncert finałowy, otwarty dla szerokiej publiczności, będzie mieć miejsce 20 listopada o g. 12 w Nowej Miodowej – Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 w Warszawie.

Wydarzenia są częścią 9. edycji Akademii Sinfonia Varsovia i odbędą się głównie w miejscach, w których na co dzień nie ma muzyki klasycznej lub dostęp do niej jest utrudniony: szkole specjalnej, ośrodkach szkolno-wychowawczych dla dzieci słabowidzących i niewidomych, ognisku młodzieżowym, liceach, klubie seniora, a nawet kawiarni.

Musethica to międzynarodowa organizacja non-profit, której zamierzeniem jest kształcenie wybitnie uzdolnionych młodych muzyków poprzez intensywną praktykę koncertową. Jej współzałożycielem i kierownikiem artystycznym jest znakomity altowiolista Avri Levitan. Program edukacyjny Musethiki łączący warsztaty z kilkudniową serią koncertów, często po 2–3 dziennie, został zapoczątkowany w 2012 roku i jest obecnie realizowany w 10 krajach świata, m.in. we Francji, Hiszpanii, Izraelu, Niemczech, Szwecji i Chinach.

Z pedagogicznego punktu widzenia młodzi muzycy potrzebują jak najwięcej sytuacji koncertowych, o które trudno bez menadżera, odpowiedniej przestrzeni i publiczności. Występy uczestników Musethiki nie różnią się przy tym jakością od wydarzeń odbywających się w salach koncertowych. „Bliski kontakt ze spontanicznie reagującą publicznością uwrażliwia artystów-wykonawców na odbiorcę, umożliwia im doświadczenie mocy bezpośredniego oddziaływania muzyki na słuchacza – mówi Malina Sarnowska, koordynatorka warszawskiej edycji Musethiki. – Są to okoliczności, w których obie strony czerpią korzyści: tak publiczność, jak i muzycy”.

W trakcie warsztatów wyróżniający się młodzi instrumentaliści przygotowują program pod okiem mentorów – uznanych pedagogów i koncertujących solistów, by następnie wraz z nimi zaprezentować go w niekonwencjonalnych przestrzeniach i dla publiczności, która często ma utrudniony dostęp do tego rodzaju wydarzeń. Wszyscy artyści występują bez wynagrodzenia, a dla zaproszonych słuchaczy wstęp jest wolny.

Sinfonia Varsovia, kontynuując wcześniejszą współpracę z Musethiką, włączyła się w tym roku po raz pierwszy w organizację tego projektu w Warszawie. Akademia Sinfonia Varsovia, w ramach której odbywa się obecna odsłona wydarzenia, jest kompleksowym cyklem warsztatów przygotowujących studentów i świeżych absolwentów uczelni muzycznych do pracy w profesjonalnej orkiestrze. Trójka uczestników 9. edycji Akademii Sinfonia Varsovia: Julia Iwanciw (skrzypce) oraz Mateusz Błaszczak i Małgorzata Bleja (wiolonczele) wystąpi obok koncertmistrzyni Sinfonii Varsovii Anny Marii Staśkiewicz (skrzypce) i współzałożyciela Musethiki Avriego Levitana (altówka). Wspólny program wydarzeń obejmie rzadko grywany II Kwartet smyczkowy a-moll op. 35 na skrzypce, altówkę i dwie wiolonczele Antona Areńskiego i monumentalny Kwintet smyczkowy C-dur D. 956 na dwoje skrzypiec, altówkę i dwie wiolonczele Franza Schuberta.

Koncerty odbędą się w lokalizacjach na terenie Warszawy – na Kamionku, Grochowie, Powiślu i Mokotowie, a także w podwarszawskich Laskach. Artyści wystąpią m.in. w Zespole Szkół Specjalnych nr 91 (ul. Weterynaryjna 3), ośrodkach szkolno-wychowawczych dla dzieci niewidomych i słabowidzących im. Róży Czackiej w Laskach (ul. Brzozowa 75, Izabelin) oraz im. dr Zofii Galewskiej (ul. Koźmińska 7), Klubie Kultury Seniora (ul. Pawlikowskiego 2), Ognisku Grochów (ul. Rębkowska 1), w liceach ogólnokształcących nr LXXII im. gen. Jakuba Jasińskiego (ul. Grochowska 346/348) i nr IV im. Adama Mickiewicza (ul. Saska 59), Kawiarni Waszyngton (al. Waszyngtona 96a) oraz Nowej Miodowej – Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 w Warszawie (ul. Rakowiecka 21).

Koncerty w Kawiarni Waszyngton (al. Waszyngtona 96A, 18.11, g. 18) i finałowy w Nowej Miodowej (ul. Rakowiecka 21, 20.11, g. 12) są otwarte dla szerokiej publiczności przy ograniczonej liczbie miejsc. Dodatkowe informacje dotyczące finałowego koncertu Musethiki znajdują się na tej stronie, zaś szczegóły na temat Akademii Sinfonia Varsovia można znaleźć pod tym adresem.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.