Mroczne materie – jedna z najsłynniejszych trylogii fantastycznych XX wieku

Seria „Mroczne materie” to druga obok „Władcy pierścieni” najsłynniejsza trylogia fantastyczna XX wieku. Na tę trylogię składają się tomy: „Zorza polarna” wydana w 1995 roku, „Magiczny nóż” z roku 1997 oraz „Bursztynowa luneta” wydana w 2000 roku.

Philip Pullman to brytyjski pisarz urodzony w 1946 roku w Norwich. Jest autorem licznych  bestsellerowych powieści fantasy. W swoich powieściach porusza takie tematy, jak rozterki moralne, miłość i zdrada, tragiczne wybory. Philip Pullman to laureat nagrody Whitbread Award za najlepszą powieść 2001 roku.

Największą popularność zyskał dzięki serii powieści „Mroczne materie”. To seria dedykowana młodym czytelnikom.

Akcja trylogii rozgrywa się w kilku równoległych światach. Nie ma tam Boga, jest nadludzki byt Autorytet – pierwszy anioł, którego istnienie zapoczątkowała tytułowa mroczna materia zwana także Pyłem. Szereg tajemniczych wydarzeń, przenikające się światy, długa wędrówka, wojny i sojusze – to wszystko jest utrzymane w wyjątkowym, pełnym napięcia, niepokoju i mroku klimacie.

Mimo, że trylogia została skierowana do młodzieży, zyskała też wielką popularność u dorosłych czytelników.

W trylogii ukrytych jest wiele aluzji i nawiązań. Zawiera odniesienia do „Odysei” Homera, do „Raju utraconego” Miltona, do poezji Wiliama Blake’a, a także do religii chrześcijańskiej.

Akcja rozgrywa się w świecie przypominającym epokę wiktoriańską w Wielkiej Brytanii. Dusze ludzkie funkcjonują tam poza ciałami jako dajmony – istoty posiadające kształty zwierząt. Główną bohaterką serii jest burzliwa nastolatka Lyra Belacqua, szczycąca się z umiejętności kłamania w żywe oczy i psocenia. Uwikłana zostaje w wojnę między autorytetem a aniołami.

Serial „Mroczne materie”

Na podstawie trylogii Mroczne materie powstał serial dostępny w HBO oraz na platformie HBO GO, którego polska premiera miała miejsce 2 listopada 2019 roku. Na razie przewidziane są dwa sezony produkcji. Każdy sezon ma składać się z ośmiu odcinków. Jeszcze nie wiadomo, kiedy odbędzie się premiera drugiego sezonu.

Serial „Mroczne materie” na podstawie trylogii Pullmana jest historią o każdym z nas i o wszystkim: o człowieczeństwie, naturze ludzkiej, o śmiertelności i nieśmiertelności, o wyobraźni i ciekawości intelektualnej, o tym jak powinno się rządzić społeczeństwem, a jak nie. To historia o byciu bardziej dobrym niż wielkim człowiekiem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.