Moniuszko pod strzechy – cykl czterech koncertów

Moniuszko pod strzechy – cykl czterech koncertów.

Zapraszamy Was na cztery wyjątkowe koncerty w ramach Festiwalu pn. Moniuszko pod strzechy. To niezwykłe przedsięwzięcie związane jest z Rokiem Moniuszkowskim, w którym świętujemy 200 rocznicę urodzin wybitnego kompozytora.

W ramach cyklu koncertowego usłyszymy zatem znane utwory wybitnego kompozytora w interpretacjach jazzowych. Wykona je Włodek Pawlik, wybitny muzyk jazzowy i laureat nagrody Grammy, który wziął na warsztat najsłynniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki.

Na unikatowych sukach biłgorajskich – instrumentach ludowych zrekonstruowanych na podstawie akwareli Wojciecha Gersona – zagra uznana w świecie multiinstrumentalistka – Maria Pomianowska, która (wraz ze swoim zespołem) wprowadzi słuchaczy w magiczny świat rzadko granych pieśni Moniuszkowskich.

Widowisko „Krótkie słabości, czyli Moniuszko i srebrna góra” to z kolei komedia muzyczna oparta na faktach z życia twórcy „Halki”. W postać kompozytora wcieli się Dariusz Niebudek – laureat wielu prestiżowych nagród aktorskich (m.in. Złotej Maski), natomiast partie operowe wykonają wybitni artyści muzyczni: Aleksandra Hofman i Adam Baumann, znany publiczności z m.in. „Grzesznego żywota Franciszka Buły” czy „Skazanego na Bluesa”.

„Prząśniczki”, „Pieśń wieczorna”, „Dziad i Baba” oraz inne utwory zawarte w „Śpiewniku Domowym” Moniuszki usłyszymy natomiast w tradycyjnej odsłonie w wykonaniu Marcina Wolaka (bas – baryton), Katarzyny Ćwiek (mezzosopran) oraz Pawła Kubicy (fortepian).

Nasze muzeum to znakomite miejsce do prezentacji muzyki Stanisława Moniuszki. Dzięki swojej unikalnej ekspozycji nie tylko przybliża życie Polaków w czasach kiedy żył i tworzył Moniuszko, ale też ściśle koresponduje z muzyką kompozytora, który stare sprzęty czy tradycje i zwyczaje dawnej wsi często czynił bohaterami swoich pieśni.

Wstęp na koncert organizowane w ramach wydarzenia „Moniuszko pod strzechy” jest bezpłatny.
Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” ul. Parkowa 25 (wejście od strony al. Harcerskiej).

Program festiwalu Moniuszko pod strzechy:

• 8 września 2019 godz. 16.30 | Wstęp wolny od 15.30

MONIUSZKO NA LUDOWO
Maria Pomianowska z zespołem — Suki biłgorajskie, śpiew

• 15 września 2019 godz. 17.00 | Wstęp wolny od 16.00

MONIUSZKO – MISTRZ PIEŚNI I MINIATURY FORTEPIANOWEJ
Katarzyna Ćwiek – sopran
Marcin Wolak – bas
Paweł Kubica – fortepian

• 22 września 2019 godz. 16.00 | Wstęp wolny od 15.00

WIDOWISKO MUZYCZNE PT. „KRÓTKIE SŁABOŚCI, CZYLI MONIUSZKO I SREBRNA GÓRA”

Występują: Dariusz Niebudek, Adam Baumann, Aleksandra Hofman
Akompaniament: Wacław Golonka
Scenariusz: Tomasz Lerski
Reżyseria: Janusz Kukuła

• 29 września 2019 godz. 16.30 | Wstęp wolny od 15.30

JAZZ MONIUSZKO
Włodek Pawlik (Fortepian)

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i organizowany jest w ramach Roku Moniuszkowskiego.

Strona: http://muzeumgpe-chorzow.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.