Modernistyczna Przestrzeń Warszawy in situ. Min. Finansów

Modernistyczna Przestrzeń Warszawy in situ. Min. Finansów.

Na lipcowe spotkanie z cyklu „Modernistyczna Przestrzeń Warszawy. In situ” zapraszamy do gmachu Ministerstwa Finansów, zaprojektowanego przez Stanisława Bieńkuńskiego i Stanisława Rychłowskiego.

Trwająca prawie dekadę historia powstania i realizacji projektu jest przykładem zawiłych losów powojennej warszawskiej architektury.Już od 1946 roku nowa siedziba resortu skarbu lokalizowana była przy Świętokrzyskiej, w sąsiedztwie szeregu wielkich obiektów, mających ukształtować w północnym Śródmieściu nową dzielnicę o funkcji bankowo- skarbowej.

Już w 1948 przeprowadzono pierwszy konkurs na projekt funkcjonalistycznego budynku Ministerstwa Skarbu, lecz w wyniku wielu perturbacji oraz zmian ideologicznych do realizacji przystąpiono dopiero po wprowadzeniu socrealizmu oraz zmianie projektu i osób autorów.

Zrealizowany gmach jest jednym z najbardziej wyrazistych obiektów powojennego monumentalizmu, mogącym urzeczywistniać ideologiczne założenia stylu „narodowego w formie i socjalistycznego w treści”. Jednocześnie, pomimo bogactwa eklektycznych detali, możemy odnaleźć wiele odniesień do idei architektury przedwojennego modernizmu i najciekawszych warszawskich gmachów użyteczności publicznej.

8 lipca 2018, godz. 14:00

Prowadzenie: Grzegorz Mika (Warszawski Modernizm 1905 – 1939)
Wstęp wolny po rejestracji nawww.1944.pl/rejestracja (od 4.07 od godz. 15.00 do 6.07, do godz. 15)

https://www.1944.pl/rejestracja

UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa, osoby, które nie posiadające ze sobą dokumentu tożsamości podczas wydarzenia mogą zostać niewpuszczone do gmachu Ministerstwa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.