Młodzi zdolni. Pokolenie lat 80. w polskim kinie

Młodzi zdolni. Pokolenie lat 80. w polskim kinie

Jan Komasa, Magnus von Horn, Katarzyna Klimkiewicz i Łukasz Grzegorzek należą do najzdolniejszych reżyserów po trzydziestce, którzy wyraźnie zaznaczyli swoją obecność w polskim i europejskim kinie. Ich twórczości będzie można się przyjrzeć w startującym 4 stycznia 2017 roku w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) cyklu pokazów filmowych „Młodzi zdolni”. Przed każdym seansem odbędzie się spotkanie z bohaterem wieczoru.

Co łączy bohaterów nowego przeglądu? Dziennikarka popkulturowa Kaja Klimek, która poprowadzi spotkania w ramach cyklu „Młodzi zdolni” tłumaczy: Ani forma, ani temat ich filmów nie pozwalają na sformułowanie gładkiego i okrągłego terminu, wspólnego mianownika. Należące do tego pokolenia reżyserki i reżyserzy eksplorują wszelkie zakamarki kina – od wielkich produkcji po małe, niezależne filmy artystyczne. Co zatem ich łączy? Są młodzi, zdolni, śmiało patrzą w przyszłość, ale jeszcze doskonale pamiętają swoje początki. Dlatego podczas cyklu spotkań poświęconych tym twórcom przyglądniemy się nie tylko ich głośnym dokonaniom, ale także prześledzimy pierwsze kroki filmowców: ich szkolne etiudy i krótkie metraże. W ten sposób spróbujemy dowiedzieć się więcej o tych, którzy dziś rozdają karty w polskim kinie. Klimek publikuje w licznych portalach o tematyce kulturalnej, w tym w wydawanym przez NInA Dwutygonik.com. Prowadzi także programy edukacji filmowej NHEF i PISF.

Cykl zainauguruje spotkanie z Janem Komasą, o którym zrobiło się głośno dzięki „Sali samobójców” i „Miastu ’44”. W NInA nadarzy się okazja by powrócić do jego wcześniejszych projektów.

Spotkanie 18 stycznia br. będzie poświęcone Katarzynie Klimkiewicz i jej filmom: krótkometrażowej „Wyspie” (2013) uhonorowanej na festiwalach w Rotterdamie i Huesca oraz niekonwencjonalnemu thrillerowi „Zaślepiona” (2012).


4 stycznia 2017 – Jan Komasa

Godz: 20:00 – 22:30

„Warszawa”, reż. Jan Komasa, 2005, 37 minut

Spotkanie z reżyserem poprzedzi pokaz jego fabularnego debiutu: noweli Warszawa, która weszła w skład Ody do radości – trzyczęściowego filmu zrealizowanego wspólnie z Anną Kazejak i Maciejem Migasem.

Spotkanie

Rozmowę z Janem Komasą poprowadzi dziennikarka popkulturowa Kaja Klimek. Prowadząca spotkanie ma w swoim dorobku publikacje na łamach Dwutygodnik.com, Filmwebu i „Filmu”. Prowadzi także programy edukacji filmowej NHEF i PISF.

„Spływ”, reż. Jan Komasa, 2007, 81 minut

O Janku Komasie zrobiło się głośno dzięki Sali samobójców i Miastu ’44, ale sam twórca szczególnie lubi wracać do wcześniejszego, znanego jedynie nielicznym widzom filmu dokumentalnego z 2007 roku. Komasa obserwuje w nim spływ kajakowy na Mazurach, w którym uczestniczy grupa nastolatków leczących się w ośrodku MONAR.


18 stycznia 2017 – Katarzyna Klimkiewicz 

Godz: 20:00 – 22:30

„Wyspa”, reż. Katarzyna Klimkiewicz, 2013, 29 minut

Spotkanie z reżyserką poprzedzi projekcja nagradzanego filmu krótkometrażowego, który Klimkiewicz nakręciła wspólnie z Chilijką Domingą Sotomayor. Obraz uhonorowany na festiwalach w Rotterdamie i Huesca opowiada historię rodziny, która spotyka się w domu na wyspie Chiloe. Oczekując na brakujących gości, krewni wspominają chwile spędzone razem. Inspirację dla tego krótkometrażowego filmu stanowił wiersz Wisławy Szymborskiej Wypadek drogowy.

Spotkanie

Rozmowę z Katarzyną Klimkiewicz poprowadzi dziennikarka popkulturowa Kaja Klimek. Prowadząca spotkanie ma w swoim dorobku publikacje na łamach Dwutygodnik.com, Filmwebu i „Filmu”. Prowadzi także programy edukacji filmowej NHEF i PISF.

„Zaślepiona”, reż. Katarzyna Klimkiewicz, 2012, 88 minut

Thriller Klimkiewicz jest jednym z najbardziej niekonwencjonalnych debiutów w polskim kinie. To, co prywatne miesza się tu z politycznym, a kino gatunkowe prezentuje oryginalne, autorskie oblicze. Zaślepiona zdobyła Grand Prix na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz Nagrodę Publiczności na Bath Film Festival. 


1 lutego 2017 – Magnus von Horn

Godz: 19:00 – 22:00

19:00 | „Echo”, „Bez śniegu” reż. Magnus von Horn
Trzecie już spotkanie w ramach cyklu „Młodzi zdolni” rozpocznie pokaz szkolnych etiud reżysera. Filmów, w których mieszkający w Warszawie reżyser ze szwedzkim paszportem przygląda się uważnie przyczynom i konsekwencjom ludzkiego okrucieństwa. „Echo” i „Bez śniegu” wydają się naturalnym wprowadzeniem do świata przedstawionego przez twórcę w głośnym „Intruzie”.

19:50 | Spotkanie:
Rozmowę z Magnusem von Hornem poprowadzi dziennikarka popkulturowa Kaja Klimek.

20:20 | „Intruz”, reż. Magnus von Horn, 2016, 97 minut
Myśląc o międzynarodowych koprodukcjach, wyobrażamy sobie zwykle gigantyczne, kręcone z rozmachem, drogie filmy. Powinien zastąpić je „Intruz” – obraz minimalistyczny, kameralny, a zarazem imponujący pod względem spójności i precyzji treści i formy. Ten debiutancki film szwedzkiego reżysera na stałe mieszkającego w Polsce zgarnął najważniejsze nagrody w obydwu krajach, w tym za reżyserię na festiwalach w Gdyni i Göteborgu.


15 lutego 2017  – Łukasz Grzegorzek

19:00 „Kamper”, reż. Łukasz Grzegorzek, 2016, 85 minut
Tytuł filmu pochodzi ze słownika gier wideo i określa typ gracza, który zamiast aktywnego tropienia przeciwników stawia na czekanie w ukryciu, aż sami podejdą mu pod muszkę. Czy taka postawa sprawdza się w życiu i relacjach osobistych to już inna sprawa… Na to pytanie stara się odpowiedzieć reżyser, którego lepiej określa metafora ze świata muzyki, bo Łukasz Grzegorzek to człowiek-orkiestra: reżyser, scenarzysta, montażysta i producent własnego filmu. We wszystkim sprawny i skuteczny debiutant.

20:30 | Spotkanie
Rozmowę z Łukaszem Grzegorzkiem oraz producentką filmu Natalią Grzegorzek poprowadzi dziennikarka popkulturowa Kaja Klimek. Prowadząca spotkanie ma w swoim dorobku publikacje na łamach Dwutygodnik.com, Filmwebu i „Filmu”. Prowadzi także programy edukacji filmowej NHEF i PISF.

Więcej informacji cyklu na stronie www.nina.gov.pl


Miejsce: Narodowy Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5

Wstęp na wszystkie wydarzenia cyklu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

źródło: informacja prasowa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.