Mityczne seanse w Kino MUZ

MITYCZNE SEANSE. KINO MUZ POWRACA!

Od 30 maja Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do Kina MUZ na filmową podróż do starożytności! W programie seansów filmy o politycznych intrygach na dworze faraonów, spotkaniu greckiej filozofii z chrześcijaństwem, rozważaniach o miłości i zemście. Nie zabraknie też potyczek Galów z Rzymianami oraz przygód poszukiwaczy skarbów.

Pokazy filmów w Kinie MUZ promują Galerię Sztuki Starożytnej MNW i są dopełnieniem wizyty na wystawie. Mają też zachęcić do szerszej dyskusji na temat recepcji antyku we współczesnych czasach. Poza arcydziełami zaliczanymi do klasyki kinematografii, reprezentowanymi przez Satyricon (1969) Felliniego i niemal nieznaną w Polsce Medeę (1969) Pasoliniego, w Kinie MUZ będzie można zobaczyć również obrazy związane z dzisiejszą popkulturą, jak Asterix i Obelix. Misja Kleopatra (2002) oraz Indiana Jones. Poszukiwacze Zaginionej Arki (1981). Każdemu seansowi towarzyszyć będzie krótkie wprowadzenie, przybliżające tematykę filmu i starożytne realia, do których się odwołuje.

Galeria Sztuki Starożytnej w nowej odsłonie

W grudniu 2020 roku, po trwającej blisko 10 lat rearanżacji, w MNW otwarto Galerię Sztuki Starożytnej. Na ekspozycji znajduje się około 1800 zabytków z: Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu. Do najciekawszych należą m.in. sarkofag i kartonaż kapłana Hor Dżehuti z mumią nieznanej kobiety, zapisany hieroglifami papirus z Księgą Umarłych (niemal dziesięciometrowej długości), portret młodego chłopca z oazy Fajum w Egipcie i pochodząca z Iranu złota maska w kształcie głowy byka. Prezentowane są także monumentalne rzeźby antyczne z marmuru oraz zabytki greckiego malarstwa wazowego, m.in. naczynie z wizerunkiem greckiej poetki Safony. Pozostawione przez starożytnych dzieła sztuki i przedmioty codziennego użytku tworzą opowieść o ludziach, którzy byli pod wieloma względami podobni do nas: podążali za pasjami i zmagali się ze słabościami, byli rodzinni i towarzyscy, skorzy do rozrywek, dążyli do władzy i luksusu, byli zajęci pracą i płacili podatki, pamiętali o obowiązkach wobec bogów i o zmarłych.

Program Mitycznych Seansów w Kinie MUZ
30 maja / niedziela / godz. 11:00
Asterix i Obelix: Osiedle bogów (2014) / reż. Alexandre Astie, Louis Clichy / 85 min.
Spotkanie wprowadzające poprowadzi Maciej Marciniak.
Kiedy Juliusz Cezar decyduje o budowie atrakcyjnych mieszkań dla Rzymian i nazywa swą inwestycję „Osiedlem Bogów”, do akcji wkraczają tytułowi Galowie. Asterix i Obelix zabierają nas w emocjonującą podróż do starożytności, gdzie tym razem prężnie rozwija się „krwiożerczy kapitalizm” i „wolny rynek”, a oni sami bogacą się na sprzedaży ekologicznej żywności.

30 maja / niedziela / godz. 17.00
Faraon (1965) / reż. Jerzy Kawalerowicz / 175 min.
Spotkanie wprowadzające poprowadzi Magdalena Juszczyk.
Piramidy, faraon, kapłani, mumie i strumienie złota, czyli Faraon Jerzego Kawalerowicza – polska superprodukcja lat 60. XX wieku, w której egiptomania wybucha na ekranie z całą mocą. W filmowej adaptacji powieści Bolesława Prusa ukazano odwieczny konflikt między bezduszną władzą a dążeniami jednostki. Wybrzmiewają tu ludzkie tęsknoty za nieśmiertelnością i bogactwem, marzenia o potędze państwa i głęboka wiara, że powrót z Krainy Umarłych jest możliwy.

6 czerwca / niedziela / godz. 17.00
Agora (2009) / reż. Alejandro Amenábar / 121 min.
Spotkanie wprowadzające poprowadzi Kaja Klimek.
Hypatia (w tej roli Rachel Weisz) jest postacią niezwykłą. Ta wizjonerka i filozofka wyprzedzającą swoją epokę, zmagająca się z licznymi uprzedzeniami, która postanowiła ocalić od zapomnienia dziedzictwo greckiej nauki, wyrasta w filmie Amenábara na współczesną emancypantkę. Niezłomna, niezależna, świadoma, gotowa jest bronić swoich racji w czasach, w których dominujący staje się krwawy konflikt między poganami a chrześcijanami.

13 czerwca / niedziela / godz. 11.00
Asterix i Obelix. Misja Kleopatra (2002) / reż. Alain Chabat / 107 min.
Spotkanie wprowadzające poprowadzi Maciej Marciniak.
Kolejna odsłona przygód bohaterskich Galów. Asterix, Obelix i Panoramix wyruszają do Egiptu. Na miejscu pomagają architektowi Numernabisowi, który przez trzy miesiące ma wybudować wspaniały pałac dla królowej Kleopatry. Budowla ma dowieść zdolności Egipcjan i oczarować Juliusza Cezara.

13 czerwca / niedziela / godz. 17.00
Medea (1969) / reż. Pier Paolo Pasolini / 106 min.
Spotkanie wprowadzające poprowadzi Artur Zaborski.
Tylko Pasolini mógł wpaść na tak intrygujący pomysł i, mając w obsadzie najznamienitszą sopranistkę świata, praktycznie pozbawił ją w tym filmie głosu. Medea, kreowana przez Marię Callas, milczy, w ciszy dokonuje mordu na swym kochanku Jazonie i własnych dzieciach. Reżyser, intelektualny prowokator, w Medei Eurypidesa odkrył związek łączący odległą przeszłość ze współczesnością, ukazując tytułową bohaterkę jako przykład niespełnienia altruistycznej idei, która, jego zdaniem, powinna kształtować każde społeczeństwo.

20 czerwca / niedziela / godz. 17.00
Satyricon (1969) / reż. Federico Fellini / 129 min.
Spotkanie wprowadzające poprowadzi Magdalena Felis.
Satyricon Felliniego ma w sobie wszystko, za co kochamy mistrza włoskiej kinematografii, w tym polot i niczym nieskrępowaną wizję reżysera. Przenosimy się do Rzymu czasów Nerona, gdzie toczy się rywalizacja o względy „boskiego kochanka”. Fellini, adaptując swobodnie opowieść Petroniusza Arbitra, zamienił ją w oniryczny spektakl z wyuzdanymi orgiami w tle, przywodzącymi na myśl religijne obrzędy. Mitologiczny obraz świata spełnia się tu w podświadomości karmionej archetypami, mitami i abusutrdami.

27 czerwca / niedziela / godz. 17.00
Indiana Jones. Poszukiwacze zaginionej Arki (1981) / reż. Steven Spielberg / 115 min.
Spotkanie wprowadzające poprowadzi Kaja Klimek.
Razem z Indianą Jonesem można zrobić tylko jedno: rzucić się w wir niezapomnianej przygody i bez żalu zostawić za sobą szarą rzeczywistość. Przed nami klasyk wśród klasyków kina przygodowego. Steven Spielberg mówił, że Indiana Jones powinien być bystry jak Gary Grant, energiczny jak James Bond i mądry jak Albert Einstein. Twórca filmu obdarzył swego archeologa także innymi atrybutami: Jones świetnie strzela z bata i ma niczym nieskrępowaną zdolność do wszczynania awantur. Poruszy niebo i ziemię, by odnaleźć bezcenny skarb.

Bilety
Dla osób posiadających bilet do Galerii Sztuki Starożytnej wstęp na seans kinowy tylko za złotówkę! Szczegółowe informacje na stronie internetowej Muzeum i w kasach.

Projekt „Rearanżacja stałej ekspozycji Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie” realizowany w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury VIII osi priorytetowej Programu Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Wkład krajowy do projektu zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W MNW obowiązują limity zwiedzania i obostrzenia sanitarne wynikające z przepisów prawa.

Godziny otwarcia MNW
poniedziałki: nieczynne
wtorki–czwartki: 10.00–18.00
piątki: 10.00–20.00
soboty–niedziele: 10.00–18.00

Strona: http://www.mnw.art.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.