Mistrzowie Kina Mastercard: Lighthouse

Mistrzowie Kina Mastercard: Lighthouse.

Scenarzysta i reżyser Robert Eggers umacnia swą pozycję wizjonera kina nową produkcją, hipnotyzującym obrazem „Lighthouse”. W cyklu Mistrzowie Kina Mastercard ten oczekiwany przez polskich widzów tytuł pokażemy ze wstępem Grażyny Torbickiej i Michała Walkiewicza już 9 i 16 grudnia o godz. 19:30.

Oddalona, samotna wyspa w Nowej Anglii. Dwóch latarników (Willem Dafoe i Robert Pattinson) odcina od życia i świata niekończący się sztorm. Wspólna klaustrofobiczna przestrzeń stanie się niemym świadkiem pojedynku dwóch osobowości, walki silnej woli dwóch mężczyzn, ale też rosnącego napięcia spowodowanego tajemniczymi siłami, które mogą istnieć naprawdę albo być jedynie urojeniami.

Obaj mężczyźni przyjeżdżają w miejsce swej pracy, na oddaloną od świata wyspę. Trudno byłoby znaleźć dwoje ludzi różniących się od siebie aż tak bardzo, różniących się wszystkim. Thomas Wake (Dafoe) jest doświadczonym, uduchowionym właścicielem latarni. Lubi mieć nad wszystkim kontrolę, toteż od razu próbuje ją przejąć nad młodym Efraimem Winsolwem (Pattinson). Winslow, były drwal, zaczyna wszystko od nowa, po tym, jak przeszłość dała się mu we znaki. Jest zamknięty w sobie, właściwie prawie nie mówi. Z oddaniem zajmuje się obowiązkami latarnika. Podczas gdy Winslow ciężko pracuje, starając się zmienić swe dotychczasowe życie, Wake zajmuje pokój na górze latarni, stopniowo poddając się odurzającemu światłu latarni. Dla Winslowa zachowanie kolegi jest dziwne, uważa je za nienaturalną obsesję, ale wkrótce sam ulega niepokojącemu działaniu światła.

Taka sytuacja trwa tygodniami, doprowadzając do eskalacji między dwoma mężczyznami. A w tle tego pojedynku mamy pojedynek sił natury – gigantyczny, niekończący się sztorm. Eggers eksploruje sytuację, wrażenia, odczucia, fizyczność i psychikę człowieka w sytuacji, gdy musi stanąć twarzą w twarz ze swymi najgorszymi cechami, z przeszłością, rosnącą potrzebą dominacji.

Bilety: https://multikino.pl/filmy/mistrzowie-kina-mastercard-lighthouse

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.