Mieszkańcy wybierają najlepszą architekturę

Centrum Praskie Koneser

Mieszkańcy wybierają najlepszą architekturę.

Fantastyczne budynki i niezwykłe wydarzenia – poznaliśmy 17 najlepszych realizacji minionego roku. Które z nich zdobędą Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy? Zaczynamy plebiscyt, w którym warszawianki i warszawiacy zdecydują kto i za co otrzyma nagrodę mieszkańców.

To już piąta odsłona Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy, która wyróżnia najlepsze stołeczne realizacje. Zgłaszać je mogą projektanci, inwestorzy oraz mieszkańcy, a szansę na jej otrzymanie mają zarówno autorzy budynków, przestrzeni publicznych, jak i wydarzeń, wystaw czy książek poświęconych architekturze i urbanistyce.

– Jakość przestrzeni wokół nas jest bardzo ważna. Dobra architektura, przestrzeń publiczna, wydarzenia architektoniczne, oprócz tego, że w sposób istotny wpływają na to, jak czujemy się w mieście, budują także społeczeństwo obywatelskie. Zapraszam mieszkańców do udziału w plebiscycie. Jestem ciekawy Państwa opinii, choć wybór spośród nominacji wyłonionych przez jury na pewno nie będzie łatwy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Nagrody są przyznawane w sześciu kategoriach:

1. najlepszy budynek użyteczności publicznej,

2. najlepszy budynek komercyjny,

3. najlepszy obiekt mieszkalny,

4. najlepsza rewitalizacja,

5. najlepsza przestrzeń publiczna,

6. najlepsze wydarzenie architektoniczne.

Wielkie znaczenie ma nagroda mieszkańców – o jej przyznaniu decydują bowiem mieszkanki i mieszkańcy Warszawy, wskazując najważniejszą i najlepszą realizację z poprzedniego roku w głosowaniu internetowym na stronie: www.nagroda-architektoniczna.pl.

Po raz pierwszy w tym roku jury przyzna także dwie nowe nagrody specjalne spośród nominacji do nagród we wszystkich kategoriach:

  • nagrodę za rozwiązania przyczyniające się do ograniczenia i adaptacji do zmian klimatu,
  • nagrodę za rozwiązania zapewniające dostępność szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji.

Najwyższy laur to Grand Prix. W ubiegłym roku jury przyznało tę nagrodę bulwarom nad Wisłą –  za odcinek między mostami Śląsko-Dąbrowskim i Świętokrzyskim. Bulwary zwyciężyły również w kategorii najlepszej przestrzeni publicznej oraz zdobyły nagrodę mieszkańców.

Lista nominowanych w 5. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy:

Fot. Zodiak

Najlepszy budynek użyteczności publicznej
1. ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury (Pasaż Stanisława Wiecheckiego „Wiecha” 4)
2. Budynek Komisji Sejmowych (ul. Wiejska 1)
3. Biblioteka przy Szkole Podstawowej nr 172 (ul. Podleśna 36 – dzielnica Wesoła)

Nowogrodzka Square

Najlepszy budynek komercyjny
1. Nowogrodzka Square (Aleje Jerozolimskie 93)
2. Hotel Warszawa (plac Powstańców Warszawy 9)
3. The Nest (ul. Piękna 49)

Najlepszy obiekt mieszkalny
1. Witebska 6 (ul. Witebska 6)
2. Holm House 1 (ul. Mariana Zdziechowskiego 7)
3. Dom dla W (ul. Goraszewska 5b)

Najlepsza rewitalizacja
1. Centrum Kultury i Aktywności przy Siarczanej (ul. Siarczana 6)
2. Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy (plac Małachowskiego 1)
3. Centrum Praskie Koneser (plac Konesera)  

Najlepsza przestrzeń publiczna
1. Ławka warszawska
2. Tężnia na placu Hallera (plac Hallera)

Najlepsze wydarzenie architektoniczne:
1. Działania przed Zachętą (plac Małachowskiego 3)
2. Muzeum szklanych domów (ul. Wolska 85)
3. Otwarty kampus https://ok.uw.edu.pl/

Kto i za co wygra w tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawa? Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z nominacjami na stronie: www.nagroda-architektoniczna.pl i oddania głosu na swojego faworyta. Plebiscyt trwa do 12 listopada br.

Zagłosować będzie można również podczas międzynarodowych biznesowych targów wnętrz – Warsaw Home, które odbywają się w dniach 3-6 października w Ptak Warsaw Expo przy al. Katowickiej 62.

Organizatorem konkursu i fundatorem Nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Partnerzy merytoryczni to Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddział Warszawski Towarzystwa Urbanistów Polskich. Patronami medialnymi są „Architektura-murator”, „Zawód: Architekt”, „RZUT”, portale „Urbnews” i „Nowa Warszawa” oraz RDC Radio Dla Ciebie. W kilkunastoosobowym jury zasiadają eksperci oraz przedstawiciele władz miasta.

W 2016 roku odbyły się dwie edycje konkursu. W ramach pierwszej nagrodzono realizacje i wydarzenia z lat 2001-2014, w ramach drugiej – tylko te z 2015 r. Trzecia edycja konkursu odbyła się w 2017 r., a czwarta w 2018 r. W ubiegłorocznej edycji Grand Prix przypadło bulwarom nad Wisłą – za odcinek między mostami Śląsko-Dąbrowskim i Świętokrzyskim. Bulwary zwyciężyły również w kategorii najlepszej przestrzeni publicznej oraz zdobyły nagrodę mieszkańców. Najlepszym budynkiem użyteczności publicznej okazał się Akademia High School przy ul. Św. Urszuli Ledóchowskiej 2. Najlepszy budynek mieszkalny powstał przy ul. Nieporęckiej 2. Za najlepszą rewitalizację jury uznało Muzeum Warszawy. A wydarzeniem roku został poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Żoliborza.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.nagroda-architektoniczna.pl oraz Facebooku.

źródło: UM Warszawa / Fot. Piotr Krajewski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.