Międzynarodowy Dzień Tanga 2020

6 grudnia w Warszawie odbędzie się wielkie święto tanga. W programie: koncert światowej sławy argentyńskiej orkiestry tangowej “La Sanluistango” z polską artystką Magdaleną Lechowską oraz elektryzujące pokazy tanga. Wydarzenie będzie w całości transmitowane online.

Międzynarodowy Dzień Tanga 2020 – 6 grudnia 2020

W grudniu na całym świecie celebrowany jest Międzynarodowy Dzień Tanga. Tango to miłość, to taneczne spotkanie dwóch dusz, to objęcie, spojrzenie, bliskość i zaufanie. To bezkresne bogactwo muzyki, tańca i poezji, które nieustannie zdobywa miłośników. Historycznie tango wywodzi się z obszaru Rio de la Plata, z dwoma centrami: Buenos Aires w Argentynie i Montevideo w Urugwaju.
W 2009 roku argentyńska i urugwajska tradycja tanga została wpisana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Obchody Międzynarodowego Dnia Tanga przypadają w dacie urodzin (11 grudnia) dwóch muzyków tanga: najznamienitszego śpiewaka Carlosa Gardela i kompozytora i dyrygenta Julio de Caro.

Włączając się w świętowanie Fundacja Kulturo we współpracy ze Służewskim Domem Kultury zaprasza już 6 grudnia (w niedzielę) na popołudniowe spotkanie z kulturą tanga.

O godzinie 17:00 rozpocznie się transmitowany online koncert argentyńskiej orkiestry tangowej “La Sanluistango” z polską wokalistką Magdaleną Lechowską.

“La Sanluistango” to formacja muzyczna utworzona w 2006 roku, w prowincji San Luis w Argentynie. Zespół tworzą wybitni argentyńscy instrumentaliści i śpiewacy tanga o międzynarodowej renomie. Repertuar zespołu opiera się na klasycznych tangach, milongach i walcach wielkich kompozytorów takich jak Anibal Troilo, Francisco Canaro, Astora Piazzolli i Osvaldo Pugliese. Zespół odbył ponad 15 zakończonych sukcesem tras koncertowych, występując w najważniejszych teatrach Ameryki i Europy.

W trakcie koncertu usłyszeć będzie też można polskie tanga w interpretacji Magdaleny Lechowskiej. To polska wokalistka śpiewająca jak rodowita Argentynka i wykorzystująca latynoską stylistykę w polskich tangach. Koncertuje z wielkim powodzeniem w całej Polsce, a jej interpretacje zyskały gorący aplauz publiczności. Tłumaczy także polskie tanga na język hiszpański, sprawiając, że nasze rodzime tangowe kompozycje stają się przystępne również dla hiszpańskojęzycznych słuchaczy. Na swoim koncie ma dwie płyty: “Raices” oraz “Tango Polaco”.

Na scenie wystąpią także mistrzowie tańca: Beata Maia Gellert i Łukasz Wiśniewski oraz Justyna Grzegorczyk i Alonso Alvarez. Te wybitne pary profesjonalnych tancerzy tanga dzięki swojej wrażliwości, interpretacji muzyki bez wątpienia zabiorą odbiorców w pełną sentymentalnych brzmień podróż do portowych zakamarków Buenos Aires i Montevideo.

Wydarzenie będzie transmitowane online:
Facebook: https://fb.me/e/55EiZ21Os
facebook.com/FundacjaKulturo
youtube.com/channel/FundacjaKulturo
Projekt został objęty patronatem honorowym Ambasady Republiki Argentyny w Polsce.
Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.