Michel Houellebecq i Michał Witkowski – Filmy o pisaniu

Michel Houellebecq i Michał Witkowski – Filmy o pisaniu.

Michel Houellebecq i Michał Witkowski to dwaj pisarze, którzy lubią „poszerzać pole walki literackiej” o inteligentną grę z własnym medialnym wizerunkiem. Zapraszamy na dwa mockumenty o najsłynniejszym francuskim prozaiku, a także – pomiędzy projekcjami – na rozmowę o wielu wcielaniach Michaśki.

23 czerwca 2018

18:00 „Porwanie Michela Houellebecqa”, reż. Guillaume Nicloux, 2014, 96 minut
Groteskowa komedia, utrzymana nieco w duchu Larry’ego Davida. We wrześniu 2011 roku, w czasie trasy promocyjnej „Mapy i terytorium”, Michel Houellebecq zostaje porwany przez trzech porywaczy-amatorów. Najsłynniejszy współczesny pisarz francuski, a jednocześnie mistrz medialnego i wizerunkowego blefu, dokłada za pomocą tego filmu kolejną cegiełkę do swojej konsekwentnie konstruowanej publicznej persony – równie uroczej, co irytującej.

19:30 Spotkanie z Michałem Witkowskim
O filmie, Michelu Houellebecqu, strategiach medialnych pisarzy, a także o wielu wcieleniach Michaśki porozmawiamy z Michałem Witkowskim, autorem między innymi „Lubiewa”, „Drwala” i „Fynf und cwancyś”. Spotkanie poprowadzi autor Dwutygodnika Maciej Jakubowiak.

20:30 „Przeżyć: metoda Houellebecqa”, reż. A. Hagers, E. Lieshout, R. Brummelen, 2016, 70 minut
Film zainspirowany esejem „Rester vivant”z 1991 roku, w którym Houellebecq pisał o niespełnionych artystach, roli poety i problemach psychicznych. Iggy Pop, zafascynowany tym tekstem, wchodzi w rolę przewodnika po życiu i odwiedza Houellebecqa w jego domu. Ale czy osoba, którą spotyka, to rzeczywiście Michel?

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. FINA Wałbrzyska 3/5
ul. Wałbrzyska 3

Wstęp wolny
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 17:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie drugiego filmu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

https://www.facebook.com/events/2028277594103887/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.