Mesjasz 2018 – Ursynowskie Muzyczne Misterium Adwentowe

Koncerty oratorium „Mesjasz” G. F. Händla realizowane w ramach zapoczątkowanego przez Fundację o.to.ja w 2014 roku projektu MESJASZ, którego celem jest wskrzeszanie wysokiej kultury muzycznej w warszawskich świątyniach stały się już tradycją adwentową stolicy.
Także i w tym roku dzięki współpracy z Urzędem Dzielnicy Ursynów Fundacja o.to.ja oferuje warszawskiej publiczności możliwość uczestnictwa w niezwykłym, dwudniowym, muzycznym misterium adwentowym.

Artyści skupieni wokół Fundacji proponują nową formułę przedstawienia jednego z najwybitniejszych arcydzieł muzyki oratoryjnej. Dwie integralne części tego samego koncertu oddzielone będą kilkunastogodzinną przerwą, dzięki której publiczność zdobędzie szansę na głębszą refleksję, namysł nad Muzyką i Słowem. Podłożem dla tej propozycji jest przede wszystkim chęć i potrzeba pogłębienia przeżyć koncertowych o wymiar duchowy, kontemplacyjny.

Pierwszego dnia usłyszymy I część oratorium, tzw. Adwentową, obejmującą zapowiedź przyjścia Zbawiciela na ziemię, drugiego zaś fragmenty II części oraz część III, tematycznie związane z misją zbawienia ludzkości, sądem ostatecznym, powtórnym przyjściem i aklamacją Mesjasza.
U źródeł idei projektu MESJASZ od początku jego istnienia było dążenie do wypracowania takiego kształtu koncertów, aby pod względem formalnym były one przystępne dla jak najszerszego grona odbiorców, nie tylko melomanów, nie rezygnując jednocześnie z dzieł o wysokiej próby wartościach artystycznych. Dwudniowa formuła ułatwia percepcję (każda z części potrwa około 70-80 min) oraz zapewni szerszy, bardziej elastyczny dostęp każdemu zainteresowanemu.

Ursynowskie Muzyczne Misterium Adwentowe
„Mesjasz2018”
na podstawie Messiah HWV 56 – G. F. Händel
w dwóch częściach:
22 grudnia 2018, sobota, godz. 20:00
23 grudnia 2018, niedziela, godz. 15:30

Zespół Instrumentów Dawnych Gradus ad Parnassum
Kierownictwo muzyczne Krzysztof Garstka

Aleksandra Klimczak – sopran
Małgorzata Bartkowska – alt
Rafał Grozdew – tenor
Tomasz Raff – bas

Warszawski Chór Papieski im. św. Jana Pawła II
Pod kierownictwem Zofii Borkowskiej
Ursynowski Chór Iuvenis
Pod kierownictwem Jakub Kaczmarek

Kościół pw. św. Tomasza Apostoła,
ul. Dereniowa 12, Warszawa

Wstęp wolny

FB-klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.