
Pełna praktyka jogi składa się z trzech elementów, z których każdy jest równie istotny. W popularnych wyobrażeniach podkreśla się przede wszystkim najbardziej widowiskowy aspekt jogi – czyli przyjmowanie asan (określonych pozycji), trwanie w nich przez pewien czas i płynne przechodzenie do kolejnych. Osiągnięcie stanu umysłu i ducha, koniecznego do skupienia się na ćwiczeniach i przynoszącego korzyści organizmowi, nie byłoby jednak możliwe, bez pozostałych dwóch elementów praktyki, jakimi są oddech oraz medytacja – znacznie bardziej subtelne ale równie istotne, co asany. Podczas gdy znaczenie oddechu rozumiemy dosyć intuicyjnie (choć na ogół oddychamy źle, korzystając z zaburzonych wzorców), to już sens medytacji wydaje się mglisty czy wręcz zahaczający o ezoterykę. Do czego jest nam potrzebna, jak zacząć ją praktykować i jakie korzyści niesie? Koniecznie sprawdź!
Medytacja – co to takiego?
Jeśli chcielibyśmy zrozumieć istotę medytacji poprzez analizę lingwistyczną, to nie odnieślibyśmy sukcesu. Słowo meditatio pochodzi z łaciny i oznacza pogrążenie się z myślach. Istotą praktyki medytacji jest coś dokładnie odwrotnego – czyli wyzwolenie się na pewien czas spod dyktatu umysłu. Podczas sesji staramy się jak najbardziej oczyścić naszą głowę z wszystkiego, co nas rozprasza. Mamy świadomość pojawiających się myśli, ale nie pozwalamy im przejąć nad nami kontroli i wypełniać umysłu. Dążymy do tego, aby przepływały niejako obok, nie zakłócając harmonii, w której właśnie trwamy.
Mylne jest także utożsamianie medytacji wyłącznie z religijnymi praktykami buddystycznymi czy hinduistycznymi. W tej czy innej formie jest ona obecna praktycznie we wszystkich kulturach. Aby odciąć się od zewnętrznych bodźców, chrześcijanie używają monotonnej modlitwy na różańcu a przedstawiciele pewnych rdzennych plemion Ameryki Południowej wprowadzają się w trans z pomocą zdolnych wywołać ten stan roślin.
Medytacja w jodze nie wynika z działania środków psychoaktywnych, nie jest też elementem kultu religijnego. Polega na obudzeniu w sobie świadomości bycia tu i teraz, ale bez zwracania uwagi na bodźce – czy to te zewnętrzne, czy czające się w naszej głowie. To swoisty reset dla umysłu, który może w końcu odpocząć od szumu, ale i dla ciała, które ulega głębokiemu rozluźnieniu i ukojeniu.
Jak rozpocząć praktykę medytacji?
Trwać przez kilka minut w jednej pozycji i nie myśleć o niczym – wydawać by się mogło, że nie ma prostszego zadania. W rzeczywistości jednak medytacja to trudna sztuka, której musimy się nauczyć. Sukcesem dla początkujących jest choćby minuta spędzona w stanie czystości umysłu. Najwytrwalsi mogą trwać w nim nawet godzinami, ale potrzeba do tego całych lat intensywnej praktyki, połączonej z prowadzeniem jogicznego stylu życia, mającego na celu eliminowanie rozpraszaczy, stresorów i negatywnej energii z naszego życia.
Jak ułatwić sobie pierwsze sesje medytacyjne? Najefektywniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z sesji medytacji prowadzonej. Nauczyciel wprowadza adeptów w pożądany stan wyciszenia i kieruje całym procesem, łagodnie wydając polecenia. Możesz wybrać sesje online – sprawdź ofertę wirtualnej szkoły jogi https://agabera.com/.
Jeżeli chcesz medytować samodzielnie, na początku wybierz spokojną porę doby (np. wczesny poranek albo późny wieczór). Idealne jest ciche miejsce – wydzielone pomieszczenie w domu albo nawet czytelnia w zapomnianej lokalnej bibliotece. Skorzystaj z nagrań dźwięków natury lub muzyki relaksacyjnej a nawet mantr. Możesz się wspomóc nastrojowym oświetleniem i zapachem a pod biodra podłożyć okrągłą poduszkę wypełnioną gryką.
Korzyści z medytacji
O zaletach medytacji powstały całe książki. Jednym z dowodów na jej skuteczność jest obecność specjalnego pomieszczenia przeznaczonego do medytacji w siedzibie ONZ. Co zatem daje nam ta wyjątkowa praktyka? Najważniejsze korzyści to:
- Pozbywanie się niepokoju, stresu, lęków.
- Poprawa funkcji kognitywnych, zwiększenie zdolności skupienia.
- Redukcja napięcia fizycznego i emocjonalnego.
- Regulacja pracy układu oddechowego, krążenia, immunologicznego, trawiennego, nerwowego, hormonalnego.
- Nauka dostrzegania swoich emocji i panowania nad nimi.
- Wgląd w siebie, samoświadomość.
- Osiągnięcie szczęścia, radości, zadowolenia z życia.
…i wiele, wiele więcej!
Medytacja to jedno z tych przeżyć, których trzeba doświadczyć, aby je zrozumieć. Na dodatek jest zupełnie bezpieczna absolutnie dla wszystkich a do tego darmowa i nie wymagająca dużo czasu. Mając do dyspozycji tak potężne narzędzie, szkoda z niego nie skorzystać.
/artykuł sponsorowany/