Mazowsze symfonicznie – premiera koncertu

W piątek, 12 lutego 2021 roku o godz. 20.00 zapraszamy na premierę najnowszego koncertu – MAZOWSZE SYMFONICZNIE. Wystąpi Orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego pod dyrekcją Jacka Bonieckiego, a solistą będzie Tymoteusz Bies.

W programie:
W. A. Mozart Uwertura do opery „Uprowadzenie z seraju” KV 384
W.A. Mozart Koncert fortepianowy c-moll Nr 24 KV 491
F. Schubert V Symfonia B-dur D. 485

Koncert będzie można zobaczyć na profilu Facebook oraz kanale YouTube „Mazowsza”

Kapela ludowa czy orkiestra symfoniczna? „Mazowsze” w partyturach Tadeusza Sygietyńskiego
Tadeusz Sygietyński wybitny polski kompozytor, dyrygent i pianista tworząc „Mazowsze” myślał o profesjonalnym zespole artystycznym, prezentującym poprzez muzykę i taniec piękno polskiej kultury ludowej. Był jednym z kompozytorów, którzy sięgali do autentycznych melodii z wielu regionów Polski m.in. Mazowsza czy Kujaw. Cytował je w swoich utworach, dokonywał transkrypcji lub genialnie inspirował się nimi, tak jak Chopin czy Szymanowski. W artystycznej wizji zespołu Tadeusza Sygietyńskiego ważne miejsce zajmowały dzieła symfoniczne, a orkiestra „Mazowsza” pozwalała realizować jego muzyczne cele. Dzisiaj „Mazowsze” to nowoczesny, młody zespół, stale sięgający do źródeł i pamiętający o swoich muzycznych korzeniach, który stara się zaskakiwać publiczność zróżnicowanym repertuarem obejmującym również muzykę poważną.
Program piątkowego koncertu

Tego wieczoru publiczność usłyszy dwa dzieła wiedeńskiego klasyka Wolfganga Amadeusza Mozarta. Uwerturę do opery „Uprowadzenie z seraju” KV 384 oraz Koncert fortepianowy c-moll Nr 24 KV 491. Oba utwory pozwolą widzom na doznanie pełnej skali emocji. Urokliwa uwertura w orientalnym charakterze to piękna zapowiedź do opowiadającej o wolności i miłości opery, której akcja rozgrywa się w Turcji. Kompozytor w liście do swojego ojca pisał o niej: „Uwertura jest krótka, wprowadza na przemian forte i piano; przy forte wpada zawsze muzyka janczarska; zdaje się, że nikt przy niej nie zaśnie, choćby nawet spędził bezsenną noc.”
Koncert c-moll muzykolodzy uważają za jedno z najbardziej poruszających dzieł Mozarta. Pełne bardzo osobistych uczuć, takich, jak namiętność, trwoga czy gniew. Skomponowany na przełomie lat 1785/1786 koncert został napisany na największą obsadę orkiestry, jakiej użył kiedykolwiek w swoich koncertach Mozart. Utwór w nietypowej, jak na epokę, w której powstał, tonacji molowej, stanowił zapowiedź nadchodzącego romantyzmu.
Jako ostatnia zabrzmi V Symfonia B-dur Franciszka Schuberta, wszechstronnego kompozytora – romantyka, który uprawiał wszystkie formy klasyczne. Tak było również w tym przypadku – Schubert napisał melodyjną symfonię zawartą w klasycznej formie. Została skomponowana na potrzeby amatorskiej orkiestry. Siła tego utworu to piękne tematy i prosta instrumentacja.

„Mazowsze” i pianiści
Z orkiestrą symfoniczną zespołu „Mazowsze” zagra Tymoteusz Bies. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo.
Laureat wielu prestiżowych konkursów, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Friuli Venezia Giulia” i Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Stypendysta programu Młoda Polska (2019), Krystiana Zimermana (2016) i Ministra Kultury (2015, 2019). Jako solista koncertował m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i większością polskich orkiestr filharmonicznych.
Tym razem zagra z orkiestrą „Mazowsza”. W jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie – Sali Widowiskowej w Otrębusach, na majestatycznym, koncertowym instrumencie Steinway, gwarantującym najwyższy poziom muzycznej ekspresji. Zagrało na nim wielu słynnych pianistów, wśród których możemy wymienić Janusza Olejniczaka oraz Krzysztof Jabłońskiego. Materiał muzyczny nagrywały na nim młode sławy pianistyki wśród nich: Georgijs Osokins, Andreis Osokins, Marco Balderi, Sebastien Dupuis, Thomas Prat, Daniel Brylewski, Paweł Pawlik czy Rafał Mokrzycki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.