Masecki/Marshall w hołdzie Ger Mandolin Orchestra

Jeden z najciekawszych polskich  pianistów i  kompozytorów Marcin Masecki oraz trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy wirtuoz mandoliny Mike Marshall wykonają napisany na zamówienie Muzeum POLIN utwór – hołd złożony przedwojennej żydowskiej orkiestrze mandolinowej z Góry Kalwarii.

Premierę koncertu obejrzeć będzie można 13 grudnia o 20:00 na stronie Muzeum POLIN na Facebooku oraz na kanale na YouTube.

Mandolina – dziś instrument niszowy – ma niezwykle bogatą historię i zajmuje szczególne miejsce w historii polskiej i żydowskiej kultury muzycznej. Orkiestry mandolinowe grały do tańca, towarzyszyły też pierwszym robotniczym demonstracjom. Nauka gry na mandolinie była często elementem programu nauczania w szkołach jidysz. Mandolina była też jednym z niewielu środków ekspresji muzycznej dostępnych dla kobiet w przedwojennych społecznościach żydowskich. Przed stu laty mandolina była więc instrumentem jednoczącym, demokratycznym i budującym wspólnotę.

Dzięki koncertowi mandolina powróci, by opowiedzieć swoją zapomnianą historię. Nową muzykę na mandolinę skomponował Marcin Masecki, któremu towarzyszyć będzie jeden z największych wirtuozów tego instrumentu – Mike Marshall, lider Ger Mandolin Orchestra.

Ger Mandolin Orchestra to międzynarodowa orkiestra mandolinowa, złożona z największych światowych wirtuozów. Należą do w niej m.in.: Mike Marshall (trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy) i Avi Avital (artysta Deutsche Grammophon, nominowany do nagrody Grammy, zdobywca Echo Klassik). Zespół powstał dla upamiętnienia przedwojennej żydowskiej orkiestry mandolinowej z Góry Kalwarii, której nazwa w języku jidysz to Ger.

Projekt został dofinansowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Zamówienia Kompozytorskie. Prawykonanie utworu możliwe jest dzięki wsparciu Instytutu Goethego w Warszawie.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.