Marsz Pamięci 22 lipca

UDOSTĘPNIJ
  • 1
  •  
  •  
  •  

Marsz Pamięci 22 lipca.

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma wraz z partnerami zaprasza na Marsz Pamięci 22 lipca.

22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców warszawskiego getta do Treblinki. Trwająca niespełna dwa miesiące brutalna akcja likwidacyjna doprowadziła do śmierci ponad 300 tysięcy Żydów z Warszawy i okolic. Organizując już po raz siódmy Marsz ulicami unicestwionego getta, pragniemy uczcić pamięć ofiar i oddać hołd największej społeczności żydowskiej przedwojennej Europy. 

Tegoroczny Marsz dedykujemy Szmulowi Zygielbojmowi – działaczowi Bundu, który włożył wiele wysiłku w alarmowanie zachodniej opinii publicznej o masowym mordowaniu Żydów na terenie okupowanej Polski. Po wielu miesiącach walki z obojętnością Zachodu, w akcie solidarności z bojownikami getta warszawskiego popełnił samobójstwo. W tym roku mija 75. rocznica śmierci Zygielbojma, idąc w Marszu pragniemy przywrócić pamięć o jego postaci.

Marsz wyruszy 22 lipca br. o godz. 17:00 spod pomnika Umschlagplatz i przemierzy symboliczną trasę ulicami Stawki, Dubois, Zamenhofa, Anielewicza, Andersa, aż do al. Solidarności i budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego. Jak w latach poprzednich, będziemy nieśli Wstążki Pamięci z imionami zamordowanych Żydów. 

Przejdźmy wspólnie tą symboliczną drogą powrotną „od śmierci do życia”, przywracając pamięć Żydów – polskich obywateli, naszych warszawskich sąsiadów.

Partnerzy Marszu Pamięci 22 lipca 2018:
Forum For Dialogue
Taube Center for the Renewal of Jewish Life in Poland Foundation
Fundacja Pamięć Treblinki
Gmina Żydowska w Warszawie
Hillel Warszawa
JCC Warszawa
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 
Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
Stowarzyszenie Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu
Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce
Teatr Żydowski
Urząd Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy
Urząd Dzielnicy Wola m. st. Warszawy

Patroni medialni:
Chiduszdzieje.plJewish.plMidrasz

Marsz Pamięci 22 lipca organizowany jest ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach upamiętnienia 75. rocznicy samobójczej śmierci Szmula Zygielbojma.

https://www.facebook.com/events/1565053806954041/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.