Marsz Pamięci 22 Lipca (1942)

„Wychowawcy ofiarnie szli razem z dziećmi”.
Marsz Pamięci 22 Lipca (1942) w rocznicę rozpoczęcia wielkiej deportacji z getta warszawskiego

Tegoroczny Marsz dedykujemy nauczycielom. W ekstremalnych warunkach getta nie stracili wiary w wartość edukacji i wzorców moralnych, które starali się przekazać uczniom. Do ostatnich dni przed wywózką towarzyszyli swoim podopiecznym w nauce czytania i pisania czy przygotowaniach do matury. Wielu z nich poszło wraz z uczniami na Umschlagplatz – tak o bohaterach Marszu Pamięci 22 Lipca mówi Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Marsz rozpocznie się o godz. 18:00 pod pomnikiem Umschlagplatz przy ul. Stawki 10.

Po raz dziesiąty w Marszu Pamięci 22 Lipca wspominamy blisko 300 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy, którzy w lecie 1942 roku zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince. Szczególnie przywołamy pamięć o nauczycielach związanych z grupą Oneg Szabat, m.in. o Abrahamie Lewinie, Emanuelu Ringelblumie, Eliaszu Gutkowskim, Izraelu Lichtensztajnie czy o Stefanii Szwajgier, kierowniczce gimnazjum dla dziewcząt przy ul. Długiej 55, a także polskich nauczycielach, którzy udzielali pomocy przyjaciołom z drugiej strony muru.

Wspólnie przejdziemy symboliczną trasę „od śmierci do życia”. Marsz wyruszy o godz. 18:00 spod pomnika Umschlagplatz przy ul. Stawki 10, a zakończy przy ul. Stare Nalewki, w pobliżu Ogrodu Krasińskich. Stanie tam specjalnie przygotowana na to wydarzenie instalacja artystyczna „Ławki” zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego, którą będzie można oglądać do 31 sierpnia br.

– Na tym obszarze przed wojną znajdowało się wiele szkół żydowskich funkcjonujących w ramach powszechnego systemu oświaty. Były też w okolicy liczne chedery, Talmud-Tory, jesziwy i inne miejsca, gdzie trwała żydowska edukacja religijna – zaznacza dyrektor ŻIH, Monika Krawczyk.
Na zakończenie Marszu przygotowaliśmy – we współpracy z Instytutem Mieczysława Wajnberga – premierę utworu elektroakustycznego „Nie zaszło u nas nic nowego” na podstawie „Dziennika” Abrahama Lewina w kameralnej obsadzie na skrzypce (Maria Sławek), flet (Ania Karpowicz), głos (Marta Grzywacz) i syntezator (Krzysztof Kozłowski).

Żydowski Instytut Historyczny przygotował także specjalnie na tę okazję audiobook Dziennika Abrahama Lewina. W nagraniu wyreżyserowanym przez Agnieszkę Olsten usłyszymy aktora Jerzego Radziwiłowicza.

Trasa Marszu: pomnik Umschlagplatz (ul. Stawki róg ul. Dzikiej) – ul. Stawki – ul. Dubois – ul. Anielewicza – ul. Świętojerska – wzdłuż Ogrodu Krasińskich – ul. Stare Nalewki.
Na początku wydarzenia wolontariusze będą rozdawać Wstążki Pamięci z imionami, które pod koniec pochodu zostaną przywiązane do ogrodzenia Ogrodu Krasińskich.

Kontakt:
Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz +48 22 827 92 21 wew. 109
Franciszek Bojańczyk +48 728 968 622 promocja@jhi.pl

Organizator: 
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma 

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy. 

Działania towarzyszące finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

Partnerzy Marszu Pamięci 22 Lipca: 
Centrum Taubego
Centrum Edukacji Obywatelskiej
FINA Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny 
Forum Dialogu
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
Fundacja Ochrony Pamięci Obozu Zagłady w Treblince „Pamięć Treblinki”
Fundacja Shalom
Hillel Warszawa
JCC Warszawa
Muzeum Getta Warszawskiego
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Warszawy
Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Zuzanny Ginczanki w Zespole Szkół Lauder-Morasha w Warszawie
Stowarzyszenie Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holocaustu 
Stowarzyszenie „Dzieci Holokaustu” w Polsce
Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń 
Zespół Szkół Lauder-Morasha w Warszawie 

Patroni medialni:
„Chidusz”
Dzieje.pl
Jewish.pl 
Radio RDC

*********
22 lipca 1942 roku w getcie warszawskim rozpoczęła się̨ tzw. akcja likwidacyjna. Według niemieckich obwieszczeń Żydzi mieli być „przesiedleni na Wschód”. Codziennie z warszawskiego Umschlagplatzu do Treblinki deportowano od 3 do 8 tysięcy osób; w ciągu 46 dni trwania „akcji” drogę tę przebyło około 300 tysięcy Żydów. Tylko garstce spośród tych, których zapędzono do pociągów, udało się wyskoczyć i uratować. Żydzi ginęli nie tylko w komorach gazowych obozu, wielu umarło z braku powietrza już podczas jazdy przepełnionymi wagonami bydlęcymi. Kilka miesięcy później, 19 kwietnia 1943 roku, w obliczu nieuchronnej zagłady Żydzi postanowili z bronią w ręku walczyć o honor i godną śmierć. Po prawie miesiącu walk powstanie zostało stłumione przez okupanta, a Warszawa została uznana miastem „judenfrei”. Marsz Pamięci 22 Lipca organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma od 2012 roku w rocznicę tych tragicznych wydarzeń poświęcony jest pamięci największej społeczności żydowskiej przedwojennej Europy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.