Marsz Pamięci 2023

Marsz Pamięci 2023

W 2023 roku już po raz dwunasty ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci upamiętniający ofiary warszawskiego getta w 81. rocznicę wielkiej akcji likwidacyjnej, która rozpoczęła się 22 lipca 1942 roku. W tym roku Marsz wyjątkowo zaplanowany jest na piątek 21 lipca.

Tegoroczny Marsz Pamięci poświęcony będzie oporowi w getcie warszawskim, który poprzedził wybuch powstania 19 kwietnia 1943 roku. Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu zryw nie był spontaniczny, poprzedziły go wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej i lata pracy konspiracyjnej: początkowo organizacje podziemne skupiały się na edukacji, wydawaniu prasy podziemnej i zapewnieniu wsparcia swoim sympatykom – z czasem, gdy pojawiły się pierwsze wiadomości o eksterminacji Żydów na masową skalę, zaczęto myśleć o organizacji oporu zbrojnego.

Marszowi Pamięci towarzyszyć będzie wystawa plenerowa „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim”, w ramach której zaprezentujemy zwiedzającym różne środowiska działaczy żydowskiego podziemia w trakcie okupacji niemieckiej, ich strategie, sposób działania i dynamikę współpracy. Opowieść osnuta będzie wokół losu kilkorga działaczy i działaczek: przedstawicieli różnych pokoleń i ugrupowań politycznych i środowisk. Chcemy pokazać ich wspólny wysiłek i współpracę, ale też trudności, których ona wymagała.

Marsz wyruszy 21 lipca o godz. 18:00 spod pomnika Umschlagplatz w Warszawie (ul. Stawki 10, róg Dzikiej) i przemierzy symboliczną trasę „od śmierci do życia”, która zakończy się na Skwerze Batalionu Harcerskiego AK „Wigry” (pod kinem Muranów), gdzie odbędzie się otwarcie wystawy „Korzenie powstania” i plenerowy koncert chóru VRC z programem poświęconym żydowskiemu oporowi (soliści: Katarzyna Florek, Michał Drozd; akompaniament: Marek Tarnowski).

Marsz Pamięci rozpocznie się 21 lipca 2023 r. o godz. 18:00

Trasa: Umschlagplatz –Stawki – Dubois – Zamenhofa – Nowolipki – Andersa – Andersa – Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry”
Na początku wydarzenia wolontariusze będą rozdawać Wstążki Pamięci z imionami, które pod koniec pochodu zostaną przywiązane do elementów wystawy plenerowej „Korzenie powstania”.
Organizator: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Przeczytaj też:

Kino plenerowe w Warszawie – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie lipiec 2023 – klik
Reklama