Mariusz Szczygieł w ogrodzie Muzeum Broniewskiego

Fakty muszą zatańczyć

14 lipca (czwartek), godz. 19:00, zapraszamy do ogrodu Muzeum Broniewskiego na inaugurację literackiej części programu „Ogród przez lato”. Gościem wieczoru będzie Mariusz Szczygieł, a to oznacza, że wspólnie otworzymy drzwi do reporterskiej kuchni.

W książce „Fakty muszą zatańczyć” autor pokazuje, że kocha cytaty i potrafi zachwycić się cudzym tekstem. Skutecznie podsyca apetyt na czytelnicze spotkania z Krzysztofem Kąkolewskim, Hanną Krall, Małgorzatą Szejnert.

Wśród autorów, o których pisze, pojawiają się: Charlie LeDuff, Swietłana Aleksijewicz, Jolanta Brach-Czaina, Martín Caparrós. Szczygieł zwraca uwagę na rytm tekstu, pokazuje, co sprawia, że książka oddycha. Wyjaśnia, na czym polega wyższość czasowników nad przymiotnikami. Wspomina siebie jako debiutanta, przywołuje moment, kiedy zrozumiał, jaką moc mają słowa.

W najbliższy czwartek porozmawiamy m.in. o szczegółach, które są rusztowaniem dla pamięci i kontrolowanej nonszalancji w reportażu. Zdobywca Nike 25-lecia opowie też o tym, jak nie dobijać puenty deską. Tym samym na plan pierwszy wysunie się zaufanie do czytelnika.
Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz-Nasternak – dziennikarka, twórczyni kanału Rozmawiam, bo lubię. Współautorka książki „Lizbona. Miasto, które przytula”, felietonistka „Magazynu Filmowego”.

Ogród Muzeum Broniewskiego
ul. Jarosława Dąbrowskiego 51, Warszawa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.