MAJÓWKA Z POLSKIM RADIEM

Łazienki Królewskie

MAJÓWKA Z POLSKIM RADIEM

Polskie Radio na nadchodzącą majówkę przygotowało niezwykle atrakcyjny program, w którym znajdą coś dla siebie słuchacze pragnący uczestniczyć w uroczystym celebrowaniu Święta Flagi czy Święta Konstytucji 3 maja oraz ci, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z historii. Nie zabraknie oczywiście specjalnych akcji dla całych rodzin, audycji dla dzieci oraz najlepszej polskiej muzyki i znakomitych słuchowisk z największymi gwiazdami polskiego filmu i teatru w obsadzie.

Pasjonująco zapowiada się zwłaszcza specjalny cykl w radiowej Jedynce z udziałem prof. Andrzeja Nowaka. Będzie to sześć opowieści o historii naszych symboli i barw narodowych. Zdaniem autora „Dziejów Polski” wszystko zaczęło się od orła. Ale z koroną zamkniętą czy otwartą? Kiedy pojawiła się w naszej historii biało-czerwona flaga? Czerwona, czyli jaka: karmazynowa, amarantowa czy cynobrowa? Z jakimi wydarzeniami są związane szachownica i bandera? A wreszcie do jakich czasów nawiązuje nasza współczesna symbolika? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać, słuchając Jedynki w sobotę 2 maja, czyli w dniu święta Flagi.

Specjalną akcję dla najmłodszych słuchaczy i ich rodziców przygotowało Polskie Radio Dzieciom, które w majówkowy weekend zachęcać będzie do wspólnego wykonania polskiej flagi. Z nadesłanych zdjęć (na facebookowy profil stacji), przygotowana zostanie galeria, którą wszyscy uczestnicy będą mogli udostępniać w swoich mediach społecznościowych. Niespodziankę w Dniu Flagi szykuje natomiast Detektyw Maurycy Śladek, który opowie dzieciom o sztandarach, flagach i chorągwiach. A także zachęci i podpowie jak własnoręcznie wykonać maseczkę w kolorze biało-czerwonym.

W czasie majówki Polskie Radio stanie się również największą sceną teatralną w kraju. W Jedynce, Dwójce i Trójce będzie można posłuchać spektakli, w których wystąpią takie gwiazdy polskiego filmu i teatru, jak m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Olgierd Łukaszewicz, Mariusz Bonaszewski, Gustaw Lutkiewicz, Henryk Talar, Krzysztof Wakuliński Adam Woronowicz, Wojciech Wysocki, Andrzej Mastalerz. Tematycznie program będzie nawiązywał do klasyki polskiego dramatu („Kordian” w Jedynce, „Matka” Stanisława Ignacego Witkiewicza w Dwójce) i święta Konstytucji 3 maja („Konstytucja” w Jedynce, „Prezydent Paderewski” w Trójce).

Nie zabraknie oczywiście najlepszej rodzimej muzyki, której będzie można posłuchać w Jedynce (akcja „Maj polskiej piosenki”), Dwójce („Moniuszko na… 201”), Trójce (dwudniowy finał Polskiego Topu Wszech Czasów i Wojtek Mazolewski Quintet w projekcie „Komeda”) oraz Czwórce (koncerty Ms. Obsession, Tekno, Chonabibe i Mateusza Franczaka). Znakomicie zapowiada się trzyodcinkowa audycja „Kino Polonia” w Polskim Radiu Chopin z filmową muzyką Andrzeja Korzyńskiego, Leszka Możdżera i Daniela Blooma oraz muzyką z seriali „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”.

Polskie Radio nie zapomina również o Święcie Pracy, które 1 maja stanie się tematem audycji „Stacja Nauka” w radiowej Czwórce (godz. 12.00). W tym roku jest ono przeżywane nietypowo, bo zdalnie. Czy dzięki pracy zdalnej jesteśmy efektywniejsi, jakie zawody kompletnie nie istnieją bez zdalnego podejścia? Jakie technologie do pracy online są obecnie wykorzystywane? Na te pytania odpowie Patryk Kuniszewicz i jego rozmówcy. O fascynujących zawodach, jakie w przyszłości wybrać mogą dzieci przez cały dzień opowiadać będą prowadzący audycje w Polskim Radiu Dzieciom.

Nie zabraknie również – cieszących się ogromną popularnością wśród słuchaczy radiowej Jedynki – transmisji Mszy Świętych. Nadane zostaną z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie – 2 maja o godz. 9.00 oraz 3 maja (Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski) o godz. 9.00 i 19.00.

Najnowsze informacje z kraju i ze świata będzie można znaleźć w serwisach informacyjnych wszystkich Anten Polskiego Radia, w tym na Portalu PolskieRadio.pl i w Polskim Radiu 24. W dniach 1-3 maja będzie ono transmitować oficjalne uroczystości i wystąpienia najważniejszych osób w Państwie, szczególny nacisk kładąc na te związane z obchodami świąt narodowych.

Szczegóły majówkowej oferty w portalu www.polskieradio.pl i stronach internetowych Anten.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.