Zapraszamy na majówkę do Łazienek Królewskich. Na naszych gości czeka pełen atrakcji Piknik Europejski. Można będzie również bezpłatnie zwiedzać muzealne obiekty, obejrzeć wystawy stałe i czasowe, w tym kopię Konstytucji 3 maja, oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach. Wstęp jest wolny.
Majówka w Łazienkach Królewskich potrwa od 1 do 8 maja 2023 r. Głównym wydarzeniem będzie pierwszomajowy Piknik Europejski, organizowany z okazji 19. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
1 MAJA: PIKNIK EUROPEJSKI – PROGRAM – klik
Bezpłatne zwiedzanie w Łazienkach Królewskich
Podczas majówki w Łazienkach Królewskich bezpłatnie zwiedzać można będzie wszystkie muzealne obiekty. Wolny wstęp obowiązuje 1 maja w godz. 10.00-18.00, 2-3 maja w godz. 10.00-16.00, 4-5 maja w godz. 10.00-18.00, 6 maja w godz. 12.00-20.00 oraz 7 i 8 maja w godz. 10.00-16.00.
Wolny wstęp obowiązuje:
1 maja w godz. 10.00-18.00,
2-3 maja w godz. 10.00-16.00,
4-5 maja w godz. 10.00-18.00,
6 maja w godz. 12.00-20.00 oraz
7 i 8 maja w godz. 10.00-16.00.
Zapraszamy do Pałacu na Wyspie (parter) z Królewską Galerią Obrazów; Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby, Galerią Rzeźby Polskiej oraz Teatrem Królewskim; Pałacu Myślewickiego; Białego Domu (parter); Wodozbioru (parter), a także do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (Koszary Kantonistów: „Las”, „Oko”, Stajnie Kubickiego: Królewska Manufaktura Tkacka, Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego).
Wystawy czasowe
Bezpłatnie obejrzeć można będzie również wystawy czasowe. W Pałacu na Wyspie pokazana zostanie kopia Konstytucji 3 maja z 1791 r., wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
W Pałacu Myślewickim na ekspozycji „Polonia Restituta” zobaczyć można będzie odznaczenia, dokumenty i pamiątki, przybliżające historię Orderu Odrodzenia Polski.
Kolejna wystawa „I otworzyło się niebo…” w Stajniach Kubickiego to multimedialna historia konserwacji i restauracji iluzjonistycznych fresków Franciszka Ecksteina w dawnym kościele jezuitów pw. śś. Piotra i Pawła we Lwowie.
Wszystkie ekspozycje czasowe zwiedzać można w godzinach otwarcia muzealnych obiektów.
Dzień Flagi – 2 maja
2 maja z okazji Dnia Flagi zapraszamy na Operowy Piknik z Niepodległą. Na terenie przy Ermitażu w godz. 12.00-17.00 odbędą się koncerty muzyki kameralnej i operowej, a także warsztaty oraz animacje dla dzieci.
2 MAJA: OPEROWY PIKNIK Z NIEPODLEGŁĄ – PROGRAM – klik
Święto Konstytucji – 3 maja
3 maja zapraszamy na obchody Święta Konstytucji w Łazienkach Królewskich. W programie są wydarzenia poświęcone ustawie zasadniczej z 1791 r. W godz. 10.00-16.00 w Pałacu na Wyspie (Sala Salomona) na zwiedzających czekać będą muzealni edukatorzy, którzy przybliżą wydarzenia sprzed 232 lat.
O godz. 16.00 w Pałacu na Wyspie odbędzie się debata, poświęcona m.in. obchodom pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji oraz kultowi św. Stanisława.
3 MAJA: ŚWIĘTO KONSTYTUCJI – PROGRAM – klik
Łazienki na piątek – 5 maja
Bezpłatne zwiedzanie podczas tegorocznej majówki uatrakcyjni kolejne spotkanie z cyklu „Łazienki na piątek”. 5 maja o godz. 15.00 wspólnie zajrzymy do królewskiego Gabinetu. Start: Pałac na Wyspie (I piętro).
O godz. 17.00 w Teatrze Królewskim odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – koncert na dzwonki ręczne w wykonaniu estońskiego zespołu Arsis Handbell Ensemble.
Wstęp wolny
Więcej: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/koncert-na-dzwonki-reczne
Warszawskie Dni Kawaleryjskie – 6 maja
6 maja w Łazienkach Królewskich odbędą się 𝗪𝗮𝗿𝘀𝘇𝗮𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲 𝗗𝗻𝗶 𝗞𝗮𝘄𝗮𝗹𝗲𝗿𝘆𝗷𝘀𝗸𝗶𝗲. Wśród atrakcji są pokazy władania szablą i lancą oraz prezentacja umiejętności jazdy konnej, a także uroczysta parada kawalerzystów po łazienkowskich ogrodach.
ROGRAM
Godz. 13.30-14.30, taras Pałacu na Wyspie
Uroczysty apel Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego.
Godz. 15.15, taras Pałacu na Wyspie – Agrykola – Aleja Chińska – hipodrom
Parada kawalerzystów po ogrodach Łazienek Królewskich. Obejrzymy m.in. galowe umundurowanie jeźdźców i pełne elegancji konie pułkowe.
Godz. 16.00, hipodrom
Pokazy kawaleryjskie władania szablą i lancą oraz pokazy umiejętności jazdy konnej.
https://www.lazienki-krolewskie.pl/…/warszawskie-dni…
Miniatura teatralna, pokazy filmowe – 7 maja
7 maja zapraszamy na wydarzenia upamiętniające ks. Józefa Poniatowskiego, naczelnego wodza Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego. O godz. 12.00 w ogrodach za Pałacem Myślewickim odbędzie się uroczyste odsłonięcie popiera generała.
Ok. godz. 12.30 w Pałacu Myślewickim, zaprezentowana zostanie 𝗺𝗶𝗻𝗶𝗮𝘁𝘂𝗿𝗮 𝘁𝗲𝗮𝘁𝗿𝗮𝗹𝗻𝗮 „𝗡𝗮𝗽𝗼𝗹𝗲𝗼𝗻 𝘄 𝗪𝗮𝗿𝘀𝘇𝗮𝘄𝗶𝗲”. Jej główny bohater, Józef Poniatowski, spotka się z Napoleonem Bonaparte, a widzowie dowiedzą się, dlaczego cesarz Francuzów darzył polskiego księcia uznaniem. Scenariusz i reżyseria: Leszek Zduń, muzyka: Rafał Odrobina, występują: ks. Józef Poniatowski – Michał Konarski, Napoleon Bonaparte – Marcin Kwaśny, adiutant – Paweł Lipnicki. Czas trwania: 15 minut.
W godz. 13.00-15.00 w Stajniach Kubickiego odbędą się 𝗽𝗼𝗸𝗮𝘇𝘆 𝗳𝗶𝗹𝗺𝗼𝘄𝗲 „𝗞𝗮𝘄𝗮𝗹𝗲𝗿𝘇𝘆𝘀𝘁𝗮̨ 𝗯𝘆𝗰́” z udziałem twórcy dokumentu, Grzegorza Gajewskiego, prelekcje na temat odznaczeń ks. Józefa Poniatowskiego i historii szabli w Wojsku Polskim oraz spotkanie z twórcą popiersia ks. Józefa Poniatowskiego, rzeźbiarzem Pawłem Pietrusińskim.
Imieniny króla Stanisława Augusta – 8 maja
8 maja z okazji imienin króla Stanisława Augusta – zapraszamy na bezpłatne oprowadzania po Pałacu na Wyspie, Białym Domu i Pałacu Myślewickim. Poznamy historię cennych zabytków oraz ciekawostki z życia króla Stanisława Augusta.
Z okazji imienin Stanisława Augusta zapraszamy na bezpłatne oprowadzanie po obiektach Łazienek Królewskich. Poznamy historię cennych zabytków oraz ciekawostki z życia króla Stanisława Augusta.
Oprowadzania odbywać się będą w Pałacu na Wyspie, Białym Domu i Pałacu Myślewickim. Każde potrwa ok. 30 minut. Spotkania są ułożone tak, aby uczestnicy zdążyli dotrzeć do kolejnego obiektu.
I cykl oprowadzań
10.30 – Biały Dom
11.30 – Pałac na Wyspie
12.30 – Pałac Myślewicki
II cykl oprowadzań
11.30 – Biały Dom
12.30 – Pałac na Wyspie
13.30 – Pałac Myślewicki
Podczas oprowadzań muzealni edukatorzy opowiedzą o życiu króla, jego wykształceniu i podróżach oraz fascynacjach artystycznych przez pryzmat relacji władcy z ważnymi osobami z jego otoczenia – m.in. członkami rodziny oraz działającymi na jego dworze artystami.
W Białym Domu będzie można posłuchać o efektach współpracy króla z Dominikiem Merlinim, Janem Chrystianem Kamsetzerem oraz Janem Bogumiłem Plerschem. W Pałacu na Wyspie edukator opowie o rodzicach Stanisława Augusta – Stanisławie Poniatowskim i Konstancji z Czartoryskich, a ponadto o relacjach króla z Marcellem Bacciarellim oraz sir Charlesem Hanburym Williamsem. W Pałacu Myślewickim usłyszymy o braciach i siostrach oraz królewskim bratanku – księciu Józefie Poniatowskim.
Spotkania skierowane są do młodzieży i dorosłych.
Wszystko o imieninach króla: https://www.lazienki-krolewskie.pl/…/imieniny-krola…
źródło: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl