Majówka teatralna

Majówka teatralna

W programie edycji 2023 znajdą wydarzenia z kręgu teatru plenerowego, cyrku, tańca i muzyki. Odbędą się w nowym miejscu na pograniczu Grochowa i Kamionka, tam gdzie jeszcze Majówka nie gościła. Będzie to STADION „PODSKARBIŃSKA” Z WEJŚCIEM NA ROGU ULIC DWERNICKIEGO I PODSKARBIŃSKIEJ.

Rozgośćcie się na zielonej trawce przynosząc koce, leżaki i dobry humor, żeby zanurzyć się w kulturalnej atmosferze.

Majówka teatralna – 20 maja 2023

PROGRAM:

17.00-19.30 ANIMACJE TEATRALNO-CYRKOWO-SPORTOWO-TANECZNO-MUZYCZNE
GRY I ZABAWY NA ZIELONEJ TRAWIE
ANIMACJE Z LABIRYNTEM SYLWIA HANFF I MARTA SADKOWSKA

Labirynt jednościeżkowy to forma labiryntu ułożonego na ziemi, który składa się z pojedynczej ścieżki, tworzącej harmonijny wzór i zawsze prowadzącej do centrum. Nie ma w nim ślepych zaułków, ani trików. Ścieżka, po której się idzie jest dokładnie widoczna i daje poczucie bezpieczeństwa.
Badania dr Herberta Bensona z Harvardzkiej Szkoły Medycznej, wykazały, że przemierzanie ścieżki labiryntów jednościeżkowych ma dodatnie znaczenie dla zdrowia i psychiki człowieka. Labirynt jednościeżkowy to znakomite wszechstronne narzędzie. Służy zarówno do relaksu i integracji, jak i znakomitej zabawy dla dzieci i całych rodzin. W ramach programu przewidziane jest wspólne układanie labiryntu z kolorowych elementów, chodzenie i animacje w labiryncie.
Animacjom z labiryntem towarzyszyć będą działania plastyczne:: każdy uczestnik będzie mógł
namalować fantazyjny labirynt na kamieniach i innych materiałach. Każdy użytkownik będzie mógł wrócić do domu z własnoręcznie namalowanym obrazem labiryntu.

LEKCJE JOGI AGATA SOKÓŁ
Akademicka hatha joga opiera się na starodawnym indyjskim systemie jogi, oznaczającej dosłownie „ujarzemienie zmysłów”, i wzbogacona jest o współczesne zdobycze naukowe. Hatha joga jest jogą statyczną. Na zajęciach uczestnicy wykonają sekwencję asan połączonych z oddechem. Asany są pozycjami, w których spróbujemy znaleźć rozluźnienie i wygodę zgodnie z ich celem. Zwrócimy uwagę na poprawność asan, ich prozdrowotny oraz relaksacyjny charakter. Uczestnicy nauczą się dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo w asanach, wypracowując procesowe podejście do ćwiczeń prowadzących do osiągnięcia dobrostanu psychofizycznego. Praktyka wzmocni mięśnie, wydolność organizmu, ale także złagodzi objawy zmęczenia, stresu i wspomoże proces regeneracji organizmu. Zajęcia zakończone zostaną treningiem autogennym Schultza i relaksacją. Zajęcia mają charakter open level, poziom dostosowany zostanie do grupy, podawane będą łatwiejsze oraz trudniejsze warianty ćwiczeń. Zapraszamy wszystkich chętnych bez względu na doświadczenie i sprawność.

KLOWNADA CLAUDIA WAWRZYŃCZYK
W swojej pracy bazuje na technikach teatralnych, muzycznych i cyrkowych, z wykorzystaniem wiedzy psychologicznej.
Na Majówce zobaczymy ją w postaci Ciotki Rozalii.

OBWÓD STACYJNY ANNA ŁUGOWSKA interaktywna instalacja ruchowo-muzyczna
Trening obwodowy – rodzaj aktywności fizycznej obejmującej trening wytrzymałości, trening oporowy oraz cardio, podczas którego, poszczególne ćwiczenia, zwane „stacjami”, wykonywane są jedno po drugim, w cyklach.
Technika dowolna, czy styl klasyczny?
Rekord czy record? Cardio czy kardioida? Trójdźwięk czy trójskok?
Ćwiczenia, interwały, skoki, obiegniki, skipy i wreszcie rzut dyskiem (CD?)
Za pomocą skrzypiec, instrumentów perkusyjnych itp. wprawimy w ruch stadion, który zakończył już karierę sportową oraz kibiców/ zawodników, którzy uczynili podobnie – może uda się poczuć ten lekko… atletyczny puls.

FLAMENCO MAŁGORZATA MATUSZEWSKA
Taniec i rytm hiszpański to główne tematy animacji dla dorosłych i dzieci podczas Majówki. Animacje przeplatane szczyptą opowieści o sztuce tańca hiszpańskiego, muzyce i tradycji.

19.30 DUET SZYMCZAK/MAŁOLEPSZY-WARSZAWSKI FOLKLOR NA ŻYWO

20.30 SPEKTAKL PLENEROWY TEATRU AKT JA GORE

AGNIESZKA MUSIAŁOWICZ KAROLINA BANASZEK KATARZYNA STEFANOWICZ MACIEJ CZARSKI MAREK KOWALSKI BARTŁOMIEJ KUŹMA TOMASZ MUSIAŁOWICZ KRZYSZTOF SKARŻYŃSKI
ŚWIATŁO: ADAM SZTORC
Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości zainspiruje widowisko Teatru Akt.
Pierwotna, tajemnicza energia ognia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sama staje się plastyczną materią tworzącą różnorodne, przestrzenne obrazy.
Ekspresyjny taniec, popisy akrobatyczne, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworzą niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.
Tytuł spektaklu zaczerpnięty z opowiadania Henryka Rzewuskiego ze słynną kwestią „Pan tu, panie Pogorzelski, robisz swoje – a ja gorę!”
Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. Do dziś Teatr Akt w międzynarodowym gronie artystów współtworzy widowiska ogniowe w ramach festiwalu Teatro del Fuoco we Włoszech.
Reżyseria, choreografia – kreacja zespołowa

Działania w plenerze zgodnie z zasadą teatru ulicznego- egalitarnością – skierowane będą do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystkie wydarzenia będą dostępne dla osób mających utrudniony dostęp do kultury ( działania w plenerze wstęp wolny ).

20 maja 2023, godz.17:00-21:30

Stadion Podskarbińska OSiR Praga-Południe

Majówkę teatralną współfinansuje m.st Warszawa Dzielnica Praga-Południe.
Organizator: Teatr Akt

Przeczytaj też:

Wydarzenia weekend – klik