Łożyska kulkowe, walcowe i stożkowe – czym się charakteryzują?

Łożyska kulkowe grupa marat

Rozwój technologii ma służyć przede wszystkim usprawnianiu pracy, a więc poprawie wydajności i zminimalizowaniu awaryjności procesów. Wśród wspomnianych rozwiązań warto wymienić przede wszystkim niepozorne łożyska. Wydaje się, że jest to znane wszystkim akcesorium, które na dodatek jest proste w swojej konstrukcji, jednakże w rzeczywistości jest zgoła inaczej. Łożysko jako jedna z części, która stosowana jest praktycznie w każdym urządzeniu i maszynie odpowiada za ruch obrotowy, kluczowy dla wielu różnych procesów. Na rynku znaleźć można wiele różnych rodzajów łożysk, a najpopularniejsze to stożkowe, kulkowe i walcowe. Czym się charakteryzują?

Co warto wiedzieć o łożyskach kulkowych?

Łożyska kulkowe toczne posiadają elementy toczne w postaci kulek. Mogą one przenosić obciążenia osiowe albo promieniowe, co uzależnione jest od kształtu bieżni. Warto również pamiętać o tym, że mogą zachowywać jeszcze wysoką prędkość obrotową. Łożyska kulkowe charakteryzują się nieskomplikowaną budową i dostępne są w wielu różnych modelach oraz wariantach. Bez problemu można dopasować ich odpowiedni rozmiar do swoich potrzeb. Bardzo często wykorzystuje się je w maszynach, których praca musi być bezawaryjna i niezawodna, a parametry techniczne precyzyjnie dopasowane. Co istotne, łożyska kulkowe mogą pracować w temperaturze do 100°C, jednocześnie nie tracąc przy tym na swojej funkcjonalności.

Szeroka oferta łożysk dostępna jest na https://sklep.grupamarat.pl/lozyska_zespoly_lozyskowe,cat-73.

Jaka jest charakterystyka łożysk stożkowych?

Łożyska stożkowe wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami tocznymi. Wyposażone są one w stożkowe bieżnie na pierścieniu wewnętrznym i zewnętrznym. Pomiędzy nimi ulokowane są wałeczki stożkowe. Mają one za zadanie przenosić obciążenia złożone. Z tego powodu bardzo często stosuje się je w maszynach i urządzeniach. Jeżeli chodzi o parametry techniczne, a także czynniki mające istotny wpływ na łożyska stożkowe, to wyróżnić można:

– powierzchnię styku czoła z wałeczkiem obrzeża,
– wielkość profili bieżni,
– wielkość wałeczków i docieranie.

Łożyska tego typu mogą być jedno-, dwu- albo wielorzędowe. Pierwsze i drugie wykorzystuje się głównie w przekładniach kolejowych, a także w ciężkich przekładniach przemysłowych. Ostatnie natomiast przydają się podczas łożyskowania walców w walcarkach.

Jakie zastosowanie mają łożyska walcowe?

Łożyska walcowe także wykorzystuje się w przemyśle. Są to aplikacje rozłączne, co pozwala je rozebrać na części, ponieważ co najmniej jeden pierścień wchodzący w skład łożyska nie ma bieżni. Ten fakt wykorzystywany jest w trakcie ich montażu w trudno dostępnych miejscach. Łożyska walcowe dostępne są w wielu różnych rozmiarach, konstrukcjach oraz seriach wymiarowych. Najpopularniejsze są modele jednorzędowe z koszykiem.

/artykuł sponsorowany/

Reklama