Letnie Niedziele ze sztuką

Letnie Niedziele ze sztuką.

Przez wszystkie letnie niedziele Luna zachęca do spotkania z kulturą wyższą na wielkim ekranie kinowym. W lipcu skupimy się na sztukach plastycznych, natomiast w sierpniu na muzyce. Mamy nadzieję, że szerokie spektrum naszych propozycji sprawi, że każdy z naszych widzów znajdzie wśród nich coś dla siebie

Harmonogram projekcji:

14/07, godz. 14:30

Bosch. Ogród snów

Film dokumentalny w reżyserii Jose Luisa Lopeza Linaresa o jednym z najważniejszych dzieł Boscha i jednym z najbardziej ikonicznych i zagadkowych obrazów w historii malarstwa – obrazie „Ogród rozkoszy ziemskich”.

W przygotowaniu produkcji wzięło udział wielu artystów, pisarzy, filozofów, muzyków i naukowców, dzieląc się osobistymi przemyśleniami o historycznym i artystycznym znaczeniu obrazu, kontynuując dyskurs rozpoczęty 500 lat temu na dworze książąt Nassau, kiedy wierzono, że obraz został jedynie zlecony przez Boscha.

Jest bardzo niewiele danych na temat tożsamości i życiorysu Boscha,  co wzmaga jeszcze zainteresowanie wokół zagadki znaczenia ukrytego w jego twórczości.

Jak mówi Falkenburg, narrator dokumentu prowadzący rozmowy z uczestnikami: “Na końcu powieści pisarz zazwyczaj ujawnia tajemnicę. W tym przypadku autor nie chce, aby rozwiązać zagadkę, chce sam nią pozostać.”

 

21/07, godz. 14:30

Wunderkammer. Świat cudów

W przeciwieństwie do cząsteczek złożonych, cud składa się bardzo drobnych atomów. Każdy człowiek ma w głębi siebie potrzebę zachwytu i zdumienia.

Wunderkammer odtwarza ideę “całego świata w jednym pokoju”: w jednym pokoju człowiek gromadzi i kontroluje swój własny wszechświat.

Film prezentuje bezpośrednie relacje współczesnych kolekcjonerów, którzy dzielą się swoimi opowieści, swoimi doświadczeniami, podróżami, skarbami.

Opowieści te przenoszą widza do zwykle niedostępnych miejsc w całej Francji, Włoszech, Austrii i Anglii, ponieważ dokument odkrywa przeszłość i teraźniejszość, a także bada dzisiejszy Wunderkammer, prowadząc nieuchronnie do pytania: jaka przyszłość czeka zdumienie?

 

28/07, godz. 14:30

Hitler kontra Picasso i reszta

Tajne skarbce, tajemnice i mylone tropy.

„Hitler kontra Picasso i reszta” to opowieść o nazistach i sztuce modernistycznej, którą w 1937 roku uznali za zdegenerowaną, ale pracowicie ją konfiskowali i zbierali w prywatnych kolekcjach.

Narracja krąży wokół trzech kluczowych wątków.

Pierwszym z nich jest słynna wystawa „Sztuka zdegenerowana”, którą 9 lipca 1937 roku reżim nazistowski zorganizował w Monachium. Znalazło się na niej 650 dzieł sztuki skonfiskowanych z 32 niemieckich muzeów i domów prywatnych kolekcjonerów. Prace artystyczne zostały wybrane spośród nowoczesnych trendów w sztuce, które nie były zgodne z propagowaną przez hitlerowców ideą piękna.

Następnie Anne Sinclair, reporterka „Huffington Post”, opowiada historię swojego dziadka, Paula Rosenberga, jednego z najciekawszych właścicieli galerii i handlarza dziełami sztuki początku XX wieku. Był francuskim Żydem, przyjacielem Picassa, Braque’a i Matisse’a oraz niezwykłym kolekcjonerem sztuki, który w 1910 tworzył galerię przy 21 rue La Boétie, gdzie gromadził dzieła sztuki „zdegenerowanej”. W 1942 został pozbawiony francuskiego obywatelstwa, a część jego kolekcji została skradziona przez nazistów.
Finałowa opowieść ma miejsce 22 września 2010, kiedy to odbyło się spotkanie ze starszym niemieckim dżentelmenem, Corneliusem Gurlittem. Jego ojciec, Hildebrand, był słynnym „marszandem Hitlera”. Choć w 1930 jako „mieszaniec drugiego stopnia” i miłośnik modernizmu stracił stanowisko szefa muzeum Zwickau, Gurlitt zdobył zaufanie nazistów i otrzymał zadanie zbierania w okupowanej zachodniej Europie obrazów dla wielkiego muzeum sztuki w Linzu, które tworzono z polecenia Hitlera. Mając kilkumilionowy budżet, do końca wojny wykupił od kolekcjonerów i handlarzy ponad 100 obrazów i rzeźb. Zakupione obrazy przechowywał w Dreźnie, dokąd przeniósł się w 1942 roku. W lutym 2012 roku kolekcja 1406 obrazów Gurlitta o szacunkowej wartości miliarda euro została odnaleziona w domu jego syna. Cornelius ukrywał jedne z najcenniejszych dzieł XX stulecia, a wśród nich „Portret Damy” Matisse’a, obraz pochodzący ze zbiorów Paula Rosenberga.

4/08, godz. 14:30

Miles Davies. Narodziny czegoś fajnego

Miles Davies – wizjoner, innowator i twórca, który na nowo zdefiniował i tchnąl życie w słowo „COOL”.

Dokument to swoista podróż przez życie i karierę muzyka i ikony kultury, który rzuca nowe światło na nasze postrzeganie jego legendy.

Na nowo odkryte materiały archiwalne, wywiady opatrzone komentarzem historyków oraz przyjaciół artysty, takich jak Quincy Jones, pokazują nam człowieka ambitnego i oddanego swojej pasji.

Pomino zniewag jakie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w czasie segregacji rasowej, nic nie było w stanie powstrzymać Davisa przed realizacją swojego marzenia: stworzenia nowej formy muzycznej ekspresji. Davis pracował niczym fizyk z asystentami, aby zaimplementować eksperymenty muzyczne oraz rozszerzyć tony i lirykę jazzu – efekty czego są słyszalne do dziś.

Film dotyka wielu płaszczyzn życia artysty: jego miłości, relacji osobistych, uzależnień, dzięki czemu wyłania się jasny obraz Davisa jako człowieka.

Był nieustraszony, nie bał się niczego, a jego niepewność temperowana była nieprzeciętnym intelektem.

Epicka biografia pokazana nam przez reżysera Stanleya Nelsona zbiera w jedną całość różne elementy życia artysty po to, aby dać widzowi pełny obraz do zrozumienia tego wspaniałego, amerykańskiego muzyka.

 

11/08, godz. 14:30

Shall We Dance – Aadre Rieu: Koncert Maastricht 2019

Doroczne koncerty André Rieu w jego rodzinnym mieście Maastricht przyciągają fanów skrzypka ze wszystkich zakątków świata.

Średniowieczny rynek zamienia się w spektakularne tło dla niezapomnianych koncertów wypełnionych humorem, zabawą i emocjami i oczywiście wspaniałą muzyką, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

W tym roku André Rieu zaprasza Cię do założenia butów do tańca i wzięcia udziału w roztańczonym koncercie zatytułowanym „Zatańczymy?”

W tym koncercie maestro ożywi walca w niezapomnianym wieczorze muzyki i tańca.

Walc i jego rytm na trzy czwarte był dla André Rieu inspiracją przez całą jego karierę, a letnie noce są wręcz stworzone do tańca i zabawy.

Dołącz do André Rieu, jego orkiestry Johanna Straussa, światowej klasy sopranów, tria tenorów i gości specjalnych, aby doświadczyć tego samego wrażenia, którego doświadczają słuchacze na rynku w Maastricht.

Kinowi widzowie dodatkowo będą mogli za pomocą oka kamery zajrzeć za kulisy koncertu i obejrzeć ekskluzywny wywiad z André.

André mówi: Ten rok będzie dla mnie wyjątkowy dzięki graniu muzyki mojego serca: walca. Przyjdź i dołącz do nas przy „Nad pięknym modrym Dunajem” i wielu innych niespodziankach.

Chcę zobaczyć wszystkich widzów tańczących w kinach!

 

18/08, godz. 14:30

Wielcy kompozytorzy. W poszukiwaniu Chopina

Dokumentalista Phil Grabsky, autor popularnej serii „Wystawa na ekranie”, tropi tajemnice życia i twórczości polskiego kompozytora w kolejnym filmie z cyklu „In Search of…”.

Mający polskie korzenie Brytyjczyk Phil Grabsky cztery lata spędził w podróży, dążąc do prawdy o życiu Chopina (1810–1849), współtwórcy europejskiego romantyzmu, autora blisko 240 utworów, z których znakomitą część natchnął on duchem polskiej muzyki ludowej.

Grób kompozytora w Paryżu pozostaje miejscem pielgrzymek nie tylko melomanów, a jego muzyka nadal wypełnia sale koncertowe świata.

Kim był człowiek, którego przerażały publiczne występy, który wyjechał ze swej ojczyzny do Paryża i nie dane mu było powrócić?

Kim był ten, który rzadko koncertował, a pomimo złego stanu zdrowia skomponował tak potężne i głębokie dzieła?

Kim był wreszcie wirtuoz fortepianu, który wyniósł ten instrument na najwyższy piedestał?

W filmie odpowiedzi postarają się udzielić tak wybitni muzycy, jak Lars Vogt, Daniel Barenboim, Ronald Brautigam czy Kevin Kenner.

Na ekranie zobaczymy i usłyszymy także wspaniałego polskiego pianistę Janusza Olejniczaka oraz Orkiestrę XVIII Wieku pod kierunkiem Fransa Brüggena.

Usłyszymy także wypowiedzi jednego z najwybitniejszych historyków muzyki – Jeremy’ego Siepmanna.

Narratorką filmu jest gwiazda sceny i ekranu Juliet Stevenson, a fragmenty listów Chopina czyta David Dawson.

 

25/08, godz. 14:30

Ella. Tylko jedna z tych rzeczy (POKAZ PREMIEROWY W POLSCE)

Ella Fitzgerald miała zaledwie 15 lat kiedy w roku 1934 wygrała konkurs talentów w Teatrze Apollo w Harlemie. W ciągu kilku miesięcy przemieniła się w gwiazdę.

“Ella: Tylko jedna z tych rzeczy” zabiera nas w podróż przez ponad sześć dekad, podczas których jej zachwycający głos zamienił w radość osobiste tragedie i problemy ówczesnych czasów.

W filmie pokazane są niewidziane dotąd zdjęcia i wywiady, które pokazują życie Elli Fitzgerald oraz historię jej życia – życia czarnej kobiety, która zrobiła karierę w czasach niesamowitego rasizmu.

Oto Ella jakiej nie znał świat – twarda, zamyślona, zabawna, olśniewająca innowatorka w muzyce.

Film odkrywa także nieznane dotąd fakty dotyczące Elli walczącej o Prawa Obywatelskie oraz dylematy z jakimi walczyła prywatnie przez całe swoje życie: głód występów przed wielbiąca ją publicznością i nieustanną tęsknotę za mężem i synem.

W momencie kiedy stała się najwspanialsza piosenkarką na świecie, jej pianista i przyjaciel Oscar Peterson powiedział, że Ella „była najbardziej samotną kobietą na świecie”. Z kolei Jamie Cullum powiedział, że „jej muzyka jest z jednym z powodów, dla których warto żyć na tej planecie”.

Wywiadów udzielili: Tony Bennett, Jamie Cullum, Laura Mvula, Johnny Mathis, Smokey Robinson, Cleo Laine, Andre Previn, Norma Miller, Patti Austin, Izsak Perlman, Margo Jefferson, Will Friedwald, oraz rzadko udzielający wywiadów syn Elli – Ray Brown Jr.


Kino Luna, ul. Marszałkowska 28

Ceny biletów: Normalny 30zł, ulgowy 25zł

http://www.kinoluna.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.