Leszek Możdżer i Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Leszek Możdżer i Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Leszek Możdżer i Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” pod dyrekcja Marcina Sompolińskiego

Wszechstronność i nieograniczone horyzonty stylistyczne, muzyczna elastyczność i elokwencja sprawiają, że jednoznaczne określenie Leszka Możdżera, wpisanie w konkretny nurt muzyki, ot formalne zaszufladkowanie jest niemożliwe.

Dla jednych współtwórca nurtu w polskim jazzie, zwanego yassem, będącego pięknym wykwitem naszego nonkonformizmu muzycznego ostatnich dwóch dekad XX wieku, filar legendarnej formacji Miłość. Dla innych uczestnik rozmaitych muzycznych projektów u boku gigantów jazzu, rocka i muzyki klasycznej, którymi potwierdza swoją wszechstronność. Dla kolejnych, Leszek Możdżer to natchniony improwizator, człowiek, który z jednakową swobodę dokonuje rekompozycji dzieł Fryderyka Chopina, George’a Gershwina, co tworzy własne dźwiękowe krajobrazy.

Ostatnim, bardzo ważnym etapem artysty są poszukiwania w obrębie tzw. stroju naturalnego czyli a=432 Hz. I nie jest to tylko powierzchowne zmierzanie z nurtem mód, ale wnikliwe, poparte wręcz naukowym podejściem potraktowanie kwestii. Owocem tego jest wybitny album nagrany z orkiestrą Holland Baroque „Earth Particles”, gdzie kompozytorska wizja Możdżera otrzymuje oprawę w postaci orkiestry instrumentów dawnych. Jak mówi sam twórca, wyzwanie było duże – historyczne instrumenty, inny rodzaj gry, techniki oraz inny strój – łagodniejszy, bardziej przyjazny dla ucha i dający poczucie ukojenia. Efekt, zniewalający.

W oprawie orkiestry Musiace Antiquae Collegium Varsoviense muzyka ta zabrzmi w sposób, w jaki kompozytor tworzył ją pierwotnie. Czeka nas uczta muzyczna, wejście do świata emocji i zaklętego w nutach i dźwiękach piękna, czyli to, co uczyniło z Możdzera gwiazdę światowego formatu.

26 maja 2019, godz. 17:00

Basen Artystyczny Warszawa

Bilety 100 zł – 150 zł
repertuar.operakameralna.pl

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.