Lena Piękniewska pamięci powstańców z getta warszawskiego online

Projekt muzyczny „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to przepełnione nadzieją utwory oparte na tekstach młodych poetów z getta, między innymi: Abrahama Koplowicza, Zuzanny Ginczanki, Janki Hescheles, Abrahama Cytryna.

Dla autorów – wokalistki Leny Piękniewskiej i kompozytora oraz aranżera Pawła Skorupki – inspiracją stał się wiersz Abramka Koplowicza „Marzenie”. Napisany przez trzynastolatka w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków, utwór ten stał się symbolem dziecięcego pisarstwa w czasie zagłady. Abramek Koplowicz zginął w Auschwitz mając czternaście lat. Jego spuścizna ocalała dzięki przyrodniemu bratu autora, Lolkowi Grynfeldowi, mieszkającemu do dziś w Izraelu. Płyta pod tym tytułem została wydana w 2019 roku nakładem Polskiego Radia. Na scenie ArtKombinat wystąpią:

Lena Piękniewska – śpiew
Jacek Kita – instrumenty klawiszowe
Michał Górczyński – saksofon, klarnet

Koncert nieprzypadkowo został zorganizowany 16 maja. Tego dnia, w 1943 roku, Jürgen Stroop nakazał wysadzenie Wielkiej Synagogo przy ul. Tłomackie w Warszawie. Zniszczenie największej bożnicy w mieście było ostatecznym, symbolicznym aktem pacyfikacji bojowników w getcie warszawskim. Stroop w raporcie odnotował: Była żydowska dzielnica mieszkaniowa przestała istnieć! Niemcy ogłosili stłumienie powstania w Getcie Warszawskim. Przestała istnieć synagoga, a wraz z nią żydowska społeczność stolicy.

Wydarzenie, odbędzie się na łódzkiej scenie ArtKombinat, która umożliwia organizację przedsięwzięcia artystycznego w tak szczególnym czasie zagrożenia epidemicznego. Dzięki transmisji online i na żywo artyści wystąpią przed największą publicznością świata. To jedno z pierwszych, tego typu, profesjonalnych przedsięwzięć, zrealizowanych w ramach występów w sieci, przy pełnej realizacji telewizyjnej, w najwyższej jakości technicznej.

16.05.2020, godz. 20:00

Koncert dostępny na kanale https://live.artkombinat.pl/

Bilety w cenie 15 zł lub 17 zł (2 zł zostanie przekazane na WOŚP) wydarzenie będzie trwało 2 godziny
Organizatorzy: ArtKombinat Scena Monopolis, PiArt Studio
Partnerzy: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Getta Warszawskiego
upamiętniając symboliczną rocznicę
zakończenia powstania w getcie warszawskim

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.