LEM w każdym gatunku na atenie RADIOWEJ DWÓJKI

W Roku Stanisława Lema Program 2 Polskiego Radia zaprasza na spotkanie z twórczością autora „Solaris”. W tygodniu poprzedzającym przypadającą 27 marca 15. rocznicę śmierci pisarza na antenie Dwójki specjalne audycje o pisarzu oraz nagrania archiwalne – z udziałem pisarza.

Od 22 marca w cyklu „Głosy z przeszłości”, codziennie do piątku o godz. 12.45 emitowane są gawędy Stanisława Lema, nagrane w 1997 roku specjalnie dla Programu 2 Polskiego Radia. Pisarz w nagraniach archiwalnych opowiada o swojej młodości we Lwowie, tragicznych losach podczas II wojny światowej i początkach kariery literackiej, na starcie naznaczonej ingerencją cenzury, która wstrzymała wydanie pierwszej powieści „Szpital przemienienia” napisanej w 1948 roku. Przywołuje kolejne etapy swojej literackiej działalności , a także samokształcenie w zakresie cybernetyki, kosmologii i medycyny – dla tych prac naukowych rozwijał naukę języka angielskiego, by czerpać wiedzę z najnowszych ustaleń badaczy. Cykl rozmów z pisarzem nagrały w 1997 roku Elżbieta Marcinkowska i Joanna Szwedowska.

W przeddzień 15. rocznicy śmierci pisarza, w piątkowej „Strefie literatury” o godz.21.30, Katarzyna Hagmajer-Kwiatek zaprasza na audycję zatytułowaną W co wierzył Stanisław Lem? Twórczość literacka pisarza, mimo że sam wielokrotnie zarzekał się, że żadnej wiary przypisać sobie nie da, dowodzi, że myślenie religijne nie było dla Lema obojętne.

Ponadto na stronie internetowej Dwójki dostępne są audycje powstałe w ramach jubileuszowego cyklu „Wszystkie gatunki Lema”, w którym poznajemy życie i dorobek literacki i publicystyczny wybitnego pisarza, innowatora literatury fantastyczno-naukowej, a zarazem już klasyka tego gatunku. Autorzy audycji zastanawiają się, jakie aspekty jego twórczości są dziś najciekawsze dla czytelników, najbardziej intrygujące dla „lemologów”, co najcelniej definiuje autora „Kongresu futurologicznego, a wraz z zaproszonymi gośćmi przyglądają się utworom literackim Stanisława Lema, refleksjom filozoficznym i futurologicznym, jego bogatej korespondencji i wciąż nie do końca opisanej biografii. Cykl na antenie Dwójki ukazuje się co drugi poniedziałek o godz. 21.30.

Więcej informacji tutaj – klik
Polskie Radio włącza się w obchody Roku Stanisława Lema prezentując na wybranych antenach audycje specjalne oraz materiały archiwalne.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.