Lato w Łazienkach – Wykłady na leżakach

Lato w Łazienkach – Wykłady na leżakach

Zapraszamy na wyjątkowe wykłady w ogrodach Łazienek Królewskich w ramach akcji „Lato w Łazienkach”.
5 oraz 19 sierpnia dr Melchior Jakubowski wygłosi dwa wykłady w strefie leżakowania przy Starej Kordegardzie. Bedzie to doskonała okazja, by posłuchać o ciekawych aspektach rodzimej historii, w pięknych okolicznościach przyrody. Zapewniamy leżaki!

Miejsce: strefa leżakowania przy Starej Kordegardzie.
Mapa  https://bit.ly/3jVBtdL
Wstęp: 1 zł. Bilety do nabycia w kasach w Podchorążówce i w Starej Oranżerii, czynnych w godz. 10.00-16.00, lub za pośrednictwem strony e-wejściówki (doliczana jest opłata transakcyjna)
Liczba miejsc ograniczona

WYKŁADY

5 sierpnia 2020 r., godz. 18.00
„Bulwy oświecenia? Początki uprawy i konsumpcji ziemniaków w Rzeczypospolitej”
Bilety online https://bit.ly/30k3N1r lub do kupienia w kasach Muzeum.

Historia ziemniaków stanowiących jeden z podstawowych produktów polskiej kuchni.
O wprowadzeniu ziemniaków do uprawy w wielu krajach mówiono jako o osiągnięciu postępowych elit oświecenia, traktując wręcz bulwy jako znak nowoczesności. Władcy i działacze społeczno-polityczni mieli z sukcesem nakłaniać opornych chłopów do sadzenia nowej rośliny, która przyniosła im koniec głodu. Z drugiej strony nie brakuje świadectw spontanicznego i oddolnego upowszechnienia się ziemniaków: w polsko-litewskiej Rzeczypospolitej ziemniaki weszły do uprawy stosunkowo szybko, mimo braku oficjalnej akcji promocyjnej. Upowszechniły się tu one za panowania Augusta III i Stanisława Augusta, choć największą popularność zyskały w XIX w. Podobnie jak w innych krajach, przyniosły prawdziwą rewolucję w żywieniu.
Początkowo koncentrowano się przede wszystkim na produkcji mąki ziemniaczanej, jako surowca do wypieku chleba (wobec niedostatku ziarna zbożowego). Wkrótce pojawiły się także przepisy na inne dania i wódkę, co skutkowało masową produkcją i konsumpcją amerykańskich bulw na polskiej ziemi.

19 sierpnia 2020 r., godz. 18.00
„Karaimi w Rzeczypospolitej, czyli inne oblicze judaizmu i tureckości”
Bilety online  https://bit.ly/3k4FGvs lub do kupienia w kasach Muzeum.

Wykład poświęcony losom niezwykłej społeczności, Karaimów, i jej miejscu w wielokulturowej Rzeczypospolitej.

Rzeczpospolita Obojga Narodów była zamieszkana przez wiele grup religijnych i etnicznych, jednak szczegóły tej różnorodności często umykają naszej uwadze. Świetnym przykładem są Karaimi, wymykający się wszelkim stereotypowym podziałom i pozwalający dostrzec nietypowe połączenie między judaizmem a tureckością.

Judaizm w Rzeczypospolitej to nie tylko żydzi ortodoksyjni, a nieortodoksyjne oblicza religii mojżeszowej to nie tylko nowe prądy, takie jak frankizm, chasydyzm czy haskala. W Rzeczypospolitej funkcjonował również podział bardziej fundamentalny i dużo starszy, sięgający VIII w., gdy część wyznawców judaizmu odrzuciła komentarze do Biblii (Talmud), opierając swą wiarę wyłącznie na Starym Testamencie. W opinii samych wiernych, jest to pierwotna i właściwa postać wiary mojżeszowej. Z kolei najbardziej znanym ludem tureckim żyjącym na ziemiach Rzeczypospolitej są Tatarzy, wyznający sunnicki odłam islamu. Podobnego pochodzenia są również Karaimi, rozumiani tym razem jako grupa etniczna. Ich przodkowie przyjęli judaizm nietalmudyczny we wczesnym średniowieczu, prawdopodobnie w istniejącym nad dolną Wołgą Państwie Chazarów.

Karaimów wyróżnia zatem podwójna, nietypowa identyfikacja: są wyznającym własną odmianę judaizmu ludem tureckim, posiadającym swój język i obyczaje. Ich głównym centrum pozostaje od stuleci Krym, jednak już w średniowieczu osiedli na Rusi Czerwonej (Halicz), Wołyniu (Łuck) i na Litwie (Troki). Ta maleńka, licząca zaledwie kilkaset osób grupa, przez stulecia wrosła w swoją polsko-litewską ojczyznę, potrafiąc równocześnie zachować odrębność kulturową, religijną i językową. Podczas wykładu spróbujemy prześledzić losy tej niezwykłej społeczności i jej miejsce w wielokulturowej Rzeczypospolitej.

***
Dr Melchior Jakubowski – historyk i historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się geografią historyczną i historią krajobrazu, sztuką rokokową oraz stosunkami religijnymi i etnicznymi w dawnej Rzeczypospolitej.

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.