Lato na Jazdowie: Plenery Kreatywne dla dorosłych

Lato na Jazdowie: Plenery kreatywne dla dorosłych (16+)

Wszystkie soboty lata od 2 lipca do 27 sierpnia 2016
godz. 15.00 – 18.00

Wstęp wolny, obowiązują zapisy:
info@csw.art.pl
lub telefonicznie: 628 12 71, wew. 135 (wtorek–niedziela, 12.00–19.00).

Warsztatom przyświecać będzie przede wszystkim twórczość El Hadjiego Sy. Jest to artysta, którego wystawa Na początku myślałem, że tańczę prezentowana jest od 16 czerwca do 16 października br., w CSW. To pierwsza w Polsce wystawa senegalskiego artysty, kuratora i aktywisty, który przewodził komunom artystycznym w Dakarze. W twórczości El Sy istotny jest proces, kolektywność, performatywność, poszukiwanie relacji między ciałem i światem, obiektami i materiałami. Ważna jest też wielość znaczeń zawartych w jego pracach i odrzucenie zachodniej tradycji malarskiej opartej na intelektualnej relacji oko–ręka. Jeden z warsztatów poświęcony będzie również wystawie Angeliki Markul To, co stracone, jest na początku, w związku z finisażem wystawy 31 lipca 2016 r.

PROGRAM

2 lipca
Oddychający papier
Warsztat oddychającego papieru jest metodą autorską, która ma na celu uwrażliwienie na potencjał drzemiący w materii. Praca z szarym papierem, oparta na podstawowych zadaniach aktorskich, pozwoli uczestnikom stworzyć wyjątkowe światy, a także poznać techniki animacji (przedmiotu/ obiektu/ lalki). Warsztat oddychającego papieru to odkrywanie niesamowitości struktur, dźwięków oraz emocji, które (naprawdę!) kryje w sobie papier.

Prowadzenie: Konrad Dworakowski – reżyser i aktor, absolwent białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2003–2005 był kierownikiem artystycznym Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Reżyserował w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce oraz za granicą. Najważniejsze produkcje: ,,Mikrokosmos” w Teatrze Pantomimy we Wrocławiu, ,,Balladyny i romanse” na podstawie Ignacego Karpowicza, ,,Bruno Schulz. Historia występnej wyobraźni”, w Teatrze Pinokio w Łodzi oraz ,,Dumanowski side A” w Teatrze Starym w Krakowie. Konrad Dworakowski jest też autorem scenariuszy i tekstów piosenek, pisze zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Od 2009 roku jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Teatru Pinokio w Łodzi.

9 lipca
Haiku w hamaku
Czy hamak służy tylko do leżenia? Czy może stać się też podłożem obrazu lub wiersza? Czego dowiemy się, leżąc w hamaku? Hamaki, które pojawiają się w okresie wakacyjnym w parku przed CSW, stały się symbolem, z którym wielu widzom kojarzy się park, ożywający na kilka miesięcy w roku. Tego lata postanowiliśmy dać Wam możliwość ozdobienia hamaków. Zaprojektujemy grafiki, które naniesiemy za pomocą wycinanych wspólnie szablonów, farb i sprejów. To wyjątkowa szansa na stworzenie razem obiektów, które pozostaną z nami przez całe lato.

Prowadzenie: Jakub Stępień aka Hakobo – jeden z 50 najważniejszych obecnie plakacistów na świata(według Johna Fostera, autora książki New Masters of Poster Design: Poster Design for the Next Century). Doskonale czuje się również w identyfikacji wizualnej, działaniach na pograniczu sztuki i dizajnu, w modzie i ogólnie grafice użytkowej. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, m.in. z Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski, Galerią Design – BWA Wrocław, Tate Britain. W swoich realizacjach prezentuje charakterystyczny styl, inspirowany zarówno tradycyjnym graficznym rzemiosłem, jak i kulturą ulicy. Zbiór jego prac obejmuje zarówno zdyscyplinowane, proste układy, jak i realizacje wynikające z fascynacji estetyką nadmiaru.

16 lipca
Ciała niebieskie
Sztuka współczesna może wydawać się niedostępna i niezrozumiała. Jednak czy trzeba jej doświadczać umysłem? Może wystarczy ją poczuć? Podczas malarskiego performansu staniemy się częścią obrazu, jednocześnie go stwarzając i uświadamiając sobie proces twórczy. W przestrzeni parku, z wykorzystaniem tiulu, farb i ciała wykreujemy wyjątkowe prace. Będziemy mogli przybliżyć się do malarstwa, poczuć je na własnej skórze, zmniejszyć dystans pomiędzy nami a tą „dziwną sztuką współczesną”, której, jak się okaże, doświadczamy każdego dnia.

Prowadzenie: Izabela Chamczyk – malarka performerka, znana jest z kontrowersyjnych akcji, przekraczania granic. Pracuje z ciałem i kolorem, tworzy sztukę procesualną. Ukończyła malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu w 2009. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalistką wielu konkursów, np: im.Gepperta we Wrocławiu, Fundacji Vordemberge-Gildewart w MOCAK-u. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych oraz działań zbiorowych m.in. w galerii SCC w Isfahanie , galerii Entropia we Wrocławiu, MOSart w Gorzowie Wlkp, Białej w Lublinie, BWA w Zielonej Górze, CSW w Toruniu, ERARTA w Sankt Petersburgu. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą.

23 lipca
Sztuka lata?
Z czym nam się kojarzy latawiec? Co nam może powiedzieć? Na naszych warsztatach latawiec stanie się szczególnym obiektem wizualnym i nośnikiem treści. El Hadji Sy namalował na pięciu latawcach maski – symbol wciąż kojarzący się jednoznacznie z Afryką, jednak nie umieścił ich w przestrzeni galerii, ale w parku, wyrzucając niejako w ten sposób te stereotypy i ten rodzaj sztuki poza obręb galerii sztuki. My stworzymy latawce w rozmiarze XXL i wykorzystamy nietypowe materiały do ich ubarwienia. Skupimy się na strukturze, barwie i zapachu. Takich latawców jeszcze wiatr nie bujał!

Prowadzenie: Adam Kaczmarek – absolwent etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Wrocławskim. Z powołania pedagog, wciąż poszukujący metod i narzędzi edukacyjnych. Uczy majsterkowania i tradycyjnych gier z różnych zakątków świata. Prowadzi też warsztaty ekologiczne, upcyklingowe i w duchu DIY, a także międzykulturowe i integracyjne. Związany z Centrum Artystycznym Sztukarnia od 2012 roku. Uwielbia górskie wędrówki, próbuje też swych sił we wspinaczce skałkowej. By oddać się czystej rozrywce, sięga po hiszpańskie kryminały, a w chwilach relaksu popija yerba mate.

30 lipca
Światłoczułe jaskinie
Jakie historie kryją się za fotografiami z jaskiń? Jak się robi zdjęcia podziemnych krajobrazów? Jaki sprzęt sprawdza się w trudnych warunkach? Czy da się podczas eksploracji nowych korytarzy robić zdjęcia reporterskie? Zapraszamy na rozmowę o fotografii pod ziemią i nie tylko. Posłuchamy anegdot i ciekawostek, jakie kryją się za konkretnymi zdjęciami. Uczestnicy też będą mieli okazję opowiedzieć o swoim zdjęciu z ciekawą historią w tle. Na koniec zaplanowaliśmy wspólne działanie plastyczne, w wyniku którego powstanie wielkoformatowa jaskiniowa praca.

Prowadzenie: Katarzyna Biernacka – członek Speleoklubu Warszawskiego. Jaskiniami zajmuje się od kilkunastu lat. Każdego roku jeździ na duże międzynarodowe wyprawy eksploracyjne. Przede wszystkim do Meksyku, gdzie wraz z amerykańskimi grotołazami działa w Cheve i Huautla, dwóch najgłębszych systemach jaskiniowych półkuli zachodniej. Jeździ także w góry Picos de Europa w północnej Hiszpanii, gdzie jest kilka jaskiń o głębokości przekraczającej 1000 metrów. Zna także jaskinie w Austrii, Czechach, Grecji, na Hawajach, we Francji, Rumunii, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i na Węgrzech. Dyrektor Konkursu Filmowego Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju. Współpracuje z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, działem edukacyjnym Centrum Nauki Kopernik, Akademią Małego Odkrywcy oraz z Fundacją Sto Pociech w Warszawie, gdzie regularnie realizuje warsztaty i zajęcia dla dzieci.

6 sierpnia
Jazda po desce
Malarstwo na desce? Na przykład temperą, w średniowiecznym stylu? Nie! Tym razem to deskorolka wystąpi w roli głównej. Jednak kółka nie będą nam potrzebne. Zaprojektujemy grafiki na deskach przygotowanych pod deskorolki. Wykorzystamy markery akrylowe i spreje, a w głowach pojawią się szalone pomysły. Wszelkie motywy dozwolone – zainspirujemy się miastem, sztuką ulicy i nie tylko…

Prowadzenie: Jakub Stępień aka Hakobo.

13 sierpnia
Bombo power
Czas na potężne brzmienie wielkich bębnów! Projekt Bombo Power powstał dzięki fascynacji brzmieniem japońskich bębnów „taiko”, brazylijskiej „batucady”, inspiracji bębnami z Rwandy oraz andyjskim bębnem „bombo”. Ale grać i tańczyć będziemy w rytm afrykańskich brzmień. Na jakiś czas staniemy się zespołem perkusyjnym, który nauczy się i zagra niesamowicie energetyczne rytmy. Uruchomimy całe ciało, odreagujemy napięcie, uwolnimy energię, poczujemy afrykański rytm i ruch.

Prowadzenie: Autorzy projektu Bombo Power, od wielu lat współpracujący ze sobą: Kazimierz Klicki – psycholog i muzyk, właściciel firmy eventowo-bębniarskiej Klick&Drum i Jarosław Kopeć – profesjonalny perkusista, menager projektu.

Anika Kamińska – z wykształcenia archeolog, pasjonatka podróży i kultur tradycyjnych. Muzyk i tancerka tradycyjnego tańca z Afryki Zachodniej. Specjalizuje się w grze na etnicznych instrumentach perkusyjnych z różnych stron świata. Ucząc się gry na bębnach natrafiła na taniec afrykański, którym od razu się zafascynowała. Tańca afrykańskiego uczyła się w Mali u znakomitych mistrzów baletów afrykańskich oraz od znanych tancerzy afrykańskich mieszkających w Europie. Prowadzi regularne zajęcia taneczne w Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie i uczy gry na bębnach w szkole Klic&Drum. Współpracuje z różnymi zespołami i bierze udział w różnych projektach, jak np.: Moribayassa, Madrugada, Balkan Sevdah, Viaje Al Tambor, Ces’t Ca’.

20 sierpnia
Sztuka na weku
Słoik – słowo, które wdarło się przebojem do naszych słowników. Chyba każdy wie, kogo określa. My też spróbujemy spojrzeć na słoiki pozytywnie, z przymrużeniem oka i wykorzystamy materiał, z którego są zrobione. Zainspirowani tradycją senegalskiego malarstwa na szkle, wykorzystamy element codziennego użytku jako podłoże do przekazu pewnych treści. Nauczymy się malować na szkle i pod szkłem, a na koniec stworzymy wspólną instalację.

Prowadzenie: Aleksandra Parol – absolwentka Muzykologii na UW i rękodzielnik z zamiłowania. Haftuje ręcznie obrazy, ikony, szyje zabawki. Pracę jako instruktor warsztatów artystycznych zaczynała jako wolontariuszka w Centrum Kultury w Dublinie w Irlandii, gdzie mieszkała przez kilka lat. Techniki plastyczne szlifowała prowadząc warsztaty w miasteczku Jaca u podnóża Pirenejów, w Hiszpanii. Od 2011 roku prowadzi warsztaty kreatywne w Centrum Artystycznym Sztukarnia dla dorosłych i dzieci.

27 sierpnia
Wędrujące miasto

W okolicy Zamku Ujazdowskiego jest wiele miejsc, w których możemy spotkać przykłady graffiti i street artu. Na przykład niedawno odkryte w przejściu pod Placem na Rozdrożu graffiti z lat 80., czy prace na przęsłach wiaduktu pod Trasą Łazienkowską albo kolorowe duszki z gry Pac-Man, które witają nas w drodze do CSW. W ostatni plenerowy weekend wspólnie stworzymy sztukę w przestrzeni publicznej, aktualną i komentującą rzeczywistość. Dzięki wspólnym działaniom w przestrzeni miasta powstanie tło, które stanie się scenografią spektaklu. Jakiego? Na razie niech to pozostanie zagadką…

Prowadzenie: Konrad Dworakowski i Jakub Stępień

Organizator: Fundacja Sztuka i Współczesność
Współorganizator: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.