Lado w Mieście 2018: Orkiestra Sejneńska

Lado w Mieście 2018: Orkiestra Sejneńska.

Dziewiąty i przedostatni z koncertów Lado w Mieście 2018 to połączenie iście nieziemskie — tego wieczora wystąpią znany holenderski producent Legowelt Music oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.

LEGOWELT

Nie ma drugiego takiego artysty jak Legowelt — jego niesłychanie zróżnicowana twórczość od lat zaskakuje i porywa słuchaczy z całego świata i spoza niego. Już we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, jako kluczowa postać sceny zachodniego wybrzeża Holandii i członek rodziny radia Intergalactic FM, stał na czele ruchu muzycznego, który w równej mierze inspirował się pionierami elektroniki z Detroit i Chicago, co fantastyką i kulturą science-fiction. Dziś uznawany jest za swojego rodzaju ikonę techno.

Danny Wolfers od zawsze zafascynowany był starymi, zapomnianymi urządzeniami do wydawania odgłosów — jego bogate ciało twórcze charakteryzują analogowe tekstury, klasyczne wartości i niezaspokojona ciekawość odkrywcy przeczesującego historię muzyki elektronicznej z całego świata, od techno, przez zwariowany i głęboki house, po old-schoolowy acid. Wyjątkowo płodny i obdarzony wyjątkowym poczuciem humoru, Legowelt tworzy i wydaje dużo i szybko, ale wszystkie jego produkcje utrzymują ten sam wysoki poziom. Trafiają do takich labeli jak Clone, L.I.E.S., People Potential Unlimited czy Crème Organization, w formie mnogich EP-ek lub też wysoce docenianych longplejów takich jak The Paranormal Soul czy Crystal Cult 2080.

https://www.youtube.com/watch?v=TvD90NRDM-o
https://www.youtube.com/watch?v=35Lv8J1VMog

ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO 

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w jej sekrety, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie. 

Dzisiaj sejneńscy muzycy zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim wybitnymi muzykami młodego pokolenia poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich lat odwiedzali „Sejneńską Spółdzielnię Jazzową” (kolejny długofalowy program prowadzony przez sejneńskich muzyków) zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach.

Obecnie zespół występuje w składzie:
Dominika Korzeniecka – perkusja, Mateusz Bartosiewicz – perkusja, Borys Pol – perkusjonalia, Tadeusz Soroko – tuba, Michał Jachimowicz – sakshorn tenorowy, Stanisław Soroko – sakshorn altowy, Mateusz Sznejkowski – puzon suwakowy, Maciej Soroko – puzon suwakowy, Patryk Masłowski – puzon wentylowy, Dominik Sekura – trąbka, Kacper Szroeder – trąbka, Marcin Dąbrowski – trąbka, Michał Popiel – trąbka, Maciej Popiel – saksofon altowy, klarnet, Paweł Jaczewski – saksofon altowy, Maja Misiukanis – saksofon altowy, Janek Głembocki – saksofon altowy, Mikołaj Pol – wibrafon, cymbały, Michał Moniuszko – kontrabas, Wojciech Szroeder – akordeon.

https://www.youtube.com/watch?v=ryKsSU2iUx8
https://www.youtube.com/watch?v=l-oOo3O-LA8

Czwartek, 30.08.2018
Start koncertów o godzinie 20:00
Plac Zabaw & BarKa
Wstęp wolny!

Projekt współfinansuje miasto st. Warszawa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.