Kultura Dostępna Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Kultura Dostępna Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Kolejny raz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie bierze udział w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura Dostępna.

Inicjatywa MKiDN jest skierowana do osób, które z różnych przyczyn mają utrudniony dostęp do kultury. Poprzez udział w programie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie realizuje ideę, która przyświeca mu od wieków. W 1805 roku Stanisław Kostka Potocki, ówczesny właściciel rezydencji wilanowskiej, udostępnił publiczności zgromadzoną w pałacu kolekcję sztuki. Zgodnie z jego wolą miało to być muzeum otwarte dla wszystkich. Dzieła sztuki miały służyć nie tylko edukacji artystycznej, ale także kształtować gusta estetyczne ówczesnych Polaków. Wilanów kontynuuję tę tradycję do dnia dzisiejszego. Pozostaje miejscem przyjaznym dla wszystkich zwiedzających oraz otwartym na potrzeby i zainteresowania.

_______________________________________________________________________________

Do skorzystania z oferty zapraszamy w szczególności:

  • szkoły z małych miejscowości i wsi,
  • szkoły gastronomiczne,
  • ośrodki socjoterapii, świetlice socjoterapeutyczne oraz lokalne ośrodki kultury,
  • domy dziecka, wioski dziecięce oraz rodzinne domy dziecka,
  • grupy dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością,
  • grupy seniorów.

_______________________________________________________________________________

W roku 2019 w muzeum na chętnych czeka aż 1000 bezpłatnych zajęć edukacyjnych, w tym:

  • 880 zajęć edukacyjnych dla grup zorganizowanych (w tym 50 warsztatów kulinarnych, a także lekcje i warsztaty historyczne i przyrodnicze dla dzieci i młodzieży oraz spacery tematyczne dla dorosłych);
  • 65 różnorodnych aktywności edukacyjnych dla gości indywidualnych i rodzin z dziećmi (spotkania muzealne, warsztaty kaligraficzne i historyczne, przyrodnicze);
  • 55 aktywności edukacyjnych dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Udział w programie jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
______________________________________________________________________________

PROGRAM DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsza rezerwacja:
t: 22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9.00–16.00) 
m: bilety@muzeum-wilanow.pl
Więcej informacji o programie dla grup: http://wilanow-palac.pl/edukacja/program_dla_grup

PROGRAM DLA GOŚCI INDYWIDUALNYCH

Gości indywidualnych nie obowiązuje rezerwacja. Wstęp za pobraniem bezpłatnej wejściówki w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie.

  • Wizyta u króla – spacery dla rodzin z dziećmi

W czasie wizyty u króla Jana III udamy się na spacer po królewskich apartamentach. W dawnej rezydencji władcy obejrzymy jego portrety, przedmioty oraz malowidła, sławiące jego męstwo. Ukryta w nich historia tworzy barwną opowieść o losach tego walecznego monarchy. Jak przebiegała edukacja króla, jakie książki gromadził król? – dowiemy się tego, rozwiązując karty zadań i przypatrując się malowidłom w dawnej bibliotece królewskiej. Zobaczymy, w co ubierał się król, a także przekonamy się, ile czasu zajmowało mu przepasanie się pasem kontuszowym. Przyjrzymy się królewskim komnatom oraz dowiemy się, dlaczego król i królowa przyjmowali gości w swoich sypialniach. Barwne anegdoty pozwolą poznać nie tylko wilanowski pałac, ale przede wszystkim sylwetkę króla, zwanego Lwem Lechistanu.
Dla kogo: dzieci w wieku 6–9 lat + opiekunowie
Termin: każda sobota i niedziela sierpnia i września 2019 r., godz. 10.30
Miejsce zbiórki: szatnia w pałacu

____________________________________________________________________________

  • Co za meble! Historie o niezwykłych meblach pisarskich – cykl warsztatów

Współczesne biurko nie jest tak oryginalne i wielofunkcyjne, jak jego dawny odpowiednik występujący w postaci kabinetu, sekretery czy sekretarzyka. Meble te służyły niegdyś nie tylko do pisania, ale i do przechowywania narzędzi pisarskich, dokumentów czy bibelotów. Pełniły także funkcję podręcznej biblioteczki. Dekorowały prywatne apartamenty, gdyż nierzadko stanowiły kunsztowne dzieła sztuki o wyrafinowanej konstrukcji. Rozbudzały ciekawość i zachęcały do odkrywania zakamuflowanych w nich skrytek. Pod ich urokiem pozostawali nie tylko ich użytkownicy, ale również poeci i pisarze.
W trakcie warsztatów poznamy historię mebli pisarskich na przestrzeni kilkunastu stuleci, zobaczymy również najbardziej reprezentatywne przykłady pulpitów, kabinetów, sekretarzyków, sekreter i biurek z kolekcji wilanowskiej.

Za pulpitem skryby

14 września, godz. 10.30–12.30
Prawzoru mebla służącego do pisania należy szukać w średniowiecznym skryptorium. To tu powstawały kopie najcenniejszych ksiąg, które były w dużej mierze dziełem skrybów. Swą  żmudną pracę mnisi wykonywali przy pulpicie. Początkowo był to mebel wolnostojący, z czasem jednak zaczęły powstać pulpity przenośne przypominające wielkością i kształtem drewniany prostokątny piórnik. Wszystkie tego typu meble wyróżniały się płaską, lekko pochyłą powierzchnią do pisania. W czasie warsztatów zaprezentujemy bogatą ikonografię średniowieczną, prezentującą dawny warsztat pisarski oraz niezwykle intrygujący mebel, zwany karuzelą ksiąg. Pokażemy XIX-wieczne pulpity pisarskie z kolekcji wilanowskiej. Zastanowimy się, które spośród współczesnych mebli mają cechy średniowiecznego pulpitu. Uczestnicy warsztatów otrzymają podróżnicze pulpity pisarskie, które ozdobią motywami dekoracyjnymi skopiowanymi z XIX-wiecznego mebla pisarskiego, eksponowanego w pałacu w Wilanowie.

Kabinet – to nie zamek, to mebel!
28 września, godz. 10.30–12.30
Kabinet stanowi jeden z najdroższych i najbardziej dekoracyjnych mebli pisarskich. Niezwykle popularny w Europie w okresie od XIV do XVII wieku. Służył on, co prawda, do pisania, ale częściej wykorzystywano go do innych celów. Pełnił rolę sekretarzyka, w którym eksponowano bibeloty i inne osobliwości w postaci np. rzadkich okazów przyrody. Sprawdzał się również jako skarbczyk. W tajnych skrytkach i licznych szufladkach chowano cenne wyroby jubilerskie, numizmaty, ważne dokumenty. Do produkcji tego typu mebli używano najszlachetniejszych gatunków drewna, w dekoracji zaś stosowano najefektowniejsze techniki z użyciem kamieni szlachetnych, szylkretu, kości słoniowej, złota i wielobarwnych emalii. Front mebla zdobiły miniaturowe malowidła i mozaiki. W trakcie warsztatów zaprezentujemy kilka wyjątkowych kabinetów z kolekcji wilanowskiej, w tym ten najcenniejszy, należący do króla Jana III. Uczestnicy warsztatów wykonają obrazek na wzór jednej z mozaik zdobiących XVII-wieczny kabinet florencki z pałacu w Wilanowie.

Sekretera – co za mebel!
12 października, godz. 10.30–12.30
Sekretera to mebel, który czaruje i intryguje. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Ciekawość wzbudza każdy jej element, a zwłaszcza liczne przegródki oraz szufladki. Zaskakująca i przemyślana konstrukcja zdradza funkcje pełnione przez mebel: służył on do pisania, przechowywania cennych dokumentów i kosztownych drobiazgów w zakamuflowanych skrytkach oraz schowkach. Jakie inne przedmioty można było znaleźć w sekreterze i do czego one służyły? Jakie dodatkowe funkcje spełniał mebel? W trakcie warsztatów zaprezentujemy trzy wyjątkowe sekretery z początku XVIII wieku z kolekcji wilanowskiej. Poznamy także ich nietuzinkową zawartość. Uczestnicy warsztatów wykonają w technice decoupage’u dekorację na drewnianym piórniku.

Opowieści zza biurka

26 października, godz. 10.30–12.30
Biurko stanowi stały element wyposażenia niejednego domu. W dzisiejszych czasach to właśnie przy nim spędzamy najwięcej czasu: pracujemy, piszemy, czytamy. Aranżujemy je pod kątem własnych potrzeb oraz upodobań. Nie ma dwóch takich samych biurek, każde z nich opowiada historię swojego użytkownika, zdradza jego typ osobowości. A jaka jest legenda samego mebla? W trakcie warsztatów opowiemy historię pewnego obiektu, uznanego za dzieło utracone, które po wielu latach poszukiwań powróciło do zbiorów muzeum. To rokokowe biurko wykonane ok. 1745 r. w Paryżu przez wybitnego ebenistę, Jacquesa Dubois. Mebel zdobią wschodnie pejzaże oraz dekoracyjne ornamenty, które uczestnicy warsztatów spróbują odwzorować na okładce notatnika.

Dla kogo: dzieci wieku powyżej 9 lat + opiekunowie
Termin: 14 i 28 września, 12 i 26 października, godz. 10.30–12.30
Miejsce zbiórki: szatnia w pałacu
Uwaga: Rekomendujemy udział we wszystkich warsztatach w ramach cyklu, ale można również uczestniczyć w wybranych zajęciach.

____________________________________________________________________________

  • Lalka – kreatorka mody | kurs kroju i szycia dla dzieci

W starożytności lalka była przedmiotem kultu. Nie wiadomo, kiedy zadebiutowała w roli zabawki. W XIV wieku odgrywała rolę ambasadorki mody, prezentując najmodniejsze stroje na dworach królewskich. Odbywała liczne podróże po Europie i Ameryce. Do historii przeszła jako lalka Pandora. Jej imię zostało zaczerpnięte z mitologii. Tak nazywała się pierwsza kobieta na świecie, którą ulepił z gliny Hefajstos na rozkaz Zeusa. Lalka charakteryzowała się wąską talią i szerokimi ramionami. Miała ruchome ręce i nogi. Mierzyła około 60 cm. Zrobiona była z drewna, wosku, masy papierowej. W strojne szaty ubierał ją nadworny krawiec, z czasem ta rola przypadła marszandkom – XVIII-wiecznym kreatorkom mody. Jeśli strój lalki przypadł do gustu zleceniodawczyni, wówczas można było go skopiować i uszyć. Największym uznaniem cieszyły się lalki z butików z ulicy Saint-Honoré w Paryżu, który już w XVII wieku został uznany za stolicę i symbol europejskiej mody.

Harmonogram warsztatów:

21 września, godz. 10.30–12.30

W czasie pierwszego spotkania zaprezentujemy replikę lalki Pandory oraz rekonstrukcje XVII-wiecznych ubiorów dziecięcych, które powstały na podstawie obrazu Chłopiec w stroju polskim oraz portretów Ludwiki Karoliny Radziwiłłówny i Teresy Kunegundy Sobieskiej w ramach tegorocznej edycji konkursu „Wilanów dla Młodych Talentów”. Opowiemy o modzie panującej na dworze króla Jana III. Zapoznamy się wykrojami garderoby królewskiej.

5 października, godz. 10.30–12.30

W czasie warsztatów poznamy podstawowe ściegi krawieckie, dobierzemy odpowiednie tkaniny na ubiory królewskie – suknię i kontusz, które zostaną uszyte na podstawie wykrojów krawieckich.

Dla kogo: dzieci od 9 lat + rodzice/opiekunowie
Miejsce zbiórki: szatnia w pałacu (I spotkanie); Stary Browar (Wilanowskie Atelier), ul. Stanisława kostki Potockiego 11 (II spotkanie)
Zasady uczestnictwa: nie obowiązuje rezerwacja; za pobraniem bezpłatnej wejściówki w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie; liczba miejsc ograniczona
Uwaga: Rekomendujemy udział w obu spotkaniach, ale można również uczestniczyć w wybranych zajęciach.

Kurator programu Co za meble! oraz Lalka kreatorka mody:
Katarzyna Pietrzak, kpietrzak@muzeum-wilanow.pl, tel. 22 544 27 58

______________________________________________________________________________

  • Oko w oko z rohatyńcem – warsztaty przyrodnicze dla rodzin z dziećmi

W wilanowskim pałacu można zobaczyć niezwykłą figurkę. Przedstawia ona chrząszcze o zadziwiających kształtach. Nie jest to fantazja artysty, lecz prawdziwe, bardzo realistycznie przedstawione owady. Figurkę tę można nie tylko podziwiać, ale można również dotknąć jej wierną kopię, wykonaną jako wydruk 3D! Zapraszamy na spotkanie z rohatyńcem nosorożcem, chrabąszczem majowym, biedronką, rusałką pokrzywnik i wieloma innymi owadami, które zobaczyć można na wystawie „Wilanowski mikrokosmos – przedstawienia owadów na ceramice”. W czasie zajęć zwiedzimy wystawę, przy pomocy puchatych, kolorowych drucików wykonamy własne, fantazyjne owady, a jeśli pogoda dopisze wybierzemy się także do ogrodu by poszukać mieszkających w nim bezkręgowców.
Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 7-12 lat
Termin: 4, 11, 18 i 25 sierpnia, 1, 8, 15, 22 i 29 września, godz. 15.00–17.00
Miejsce zbiórki: zbiórka w szatni pałacu

_____________________________________________________________________________

  • Poszukiwacze parkowych przygód – spacery przyrodnicze dla rodzin z dziećmi

Czy listopad to odpowiednia pora na spacer? Oczywiście! W wilanowskich ogrodach zawsze można zobaczyć coś ciekawego. W czasie jesiennych wycieczek dowiemy się, w jaki sposób rozpoznawać tropy i ślady pozostawiane przez zwierzęta, co o środowisku mówi nam obecność różnych gatunków drzew, a także jak je odróżnić  w stanie bezlistnym, co to jest starorzecze i jak powstało. Poznawać będziemy także sposoby orientacji w terenie. Zapraszamy na wspólne poszukiwanie przygód w jesiennych ogrodach.
Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 7–12 lat
Termin: 16, 23 i 30 listopada, godz. 11.30–13.00
Miejsce zbiórki: przy kasie muzeum (żółty domek na przedpolu)

______________________________________________________________________________

  • Romantyczny rejs przez historię

Gdyby tak móc poznawać malowniczy krajobraz z perspektywy łabędzia? Przedzierać się przez letnią gęstwinę grążeli i trzcin niczym nartnik? A gdyby tak zobaczyć nad nieboskłonem polującą rybitwę? Jezioro oplecione roślinnością tajemniczego dawnego parku romantycznego oraz ogrodów, stwarza możliwość kontemplacji współczesnej przyrody oraz zapoznania się z historią niezwykłych obiektów architektury ogrodowej  z czasów  rodziny Potockich. Barwne charaktery dawnych właścicieli widać z lustra wody może nawet lepiej niż w pałacowych wnętrzach. Serdecznie zapraszamy w romantyczną podróż kajakiem po Jeziorze Wilanowskim!  
Dla kogo: Młodzież od 14 roku życia oraz dorośli
Termin: 8 i 22 sierpnia, 5 i 19 września, godz. 15.30
Miejsce zbiórki: przystań kajakowa

____________________________________________________________________________

  • Ahoj, przyrodo! – gra terenowa dla rodzin z dziećmi 

Warto uczcić  trwające tak krótko lato dobrą zabawą i chwilą beztroski! W Parku Południowym wilanowskich ogrodów czekamy na Was z grą terenową i mnóstwem przyrodniczych łamigłówek oraz wyzwań sprawnościowych. Jesteście gotowi?
Gra terenowa w formule otwartej
Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku od 6 roku życia
Termin: 1 września, godz. 13.00–15.00
Uwagi: uczestnicy zajęć mogą włączyć się do zabawy w dowolnym momencie
Miejsce zbiórki: Park Południowy w okolicy Góry Bachusa

___________________________________________________________________________

  • Na grzyby czas! – cykl spotkań dla dorosłych

Grzyby skrywają tyle tajemnic, ile blaszek ma gołąbek zielonawy, a koźlarz babka rurek! Niektóre smakują wybornie, inne potrafią zepsuć całe danie. Gdyby tego było mało, razem z glonami tworzą niezwykłe organizmy – porosty. Zapraszamy na cykl spotkań z mykologiem, lichenologiem i mistrzem kuchni.
Dla kogo: dorośli
Termin: 5, 12, 19 października
Miejsce zbiórki: przy kasie muzeum (żółty domek na przedpolu)

___________________________________________________________________________

  • Tyflowilanów – cykl spotkań dostępnych dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Park jest obecnie pełen dźwięków, owady opanowały wilanowską ceramikę, w pałacowych zakamarkach intrygująco prezentują się dawne stroje dziecięce, ormiańscy goście już do nas zmierzają. Takie urozmaicenie tematyczne znajdziecie tylko na wystawach w wilanowskim muzeum. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach przybliżających czasy minione. Wykorzystajmy sobotnie przedpołudnia, aby ciekawie i miło spędzić czas w wyjątkowym miejscu i towarzystwie.

W świecie dzieciństwa – o dawnych strojach dla dzieci
31 sierpnia, godz. 11.00–13.00

Wokół wilanowskiego mikrokosmosu – odlotowe naczynia!
28 września, godz. 11.00–13.00

Niecodzienne przedmioty w kolekcji wilanowskiej

26 października, godz. 11.00–13.00

Katedra ormiańska i jej twórcy
30 listopada, godz. 11.00–13.00

Leonardiana w wilanowskiej kolekcji
14 grudnia, godz. 11.00–13.00

Dla kogo: młodzież, osoby dorosłe
Termin: 27 lipca, 31 sierpnia, 28 września, 26 października, 30 listopada, 14 grudnia, godz. 11.00–13.00
Miejsce zbiórki: 27 lipca, 30 listopada – przy kasie biletowej, pozostałe terminy w pałacowej szatni

Dostępność: w trakcie każdego spotkania będziemy wykorzystywać pomoce dotykowe i dźwiękowe. Każde spotkanie będzie prowadzone z wykorzystaniem audiodeskrypcji na żywo.

Kurator programu Tyflowilanów cykl spotkań dostępnych dla osób z niepełnosprawnością wzroku:
Marta Walewska, mwalewska@muzeum-wilanow.pl, tel. 22 544 27 59

_____________________________________________________________________________

Wydarzenia organizowane w ramach programu Kultura Dostępna 
finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

https://www.wilanow-palac.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.