Kuchnia w stylu skandynawskim – moda, która nie przemija

Jeżeli nie przepadasz za stylem glamour czy szalonymi eksperymentami w aranżacji kuchni, a cenisz raczej komfort i prostotę, skandynawski design jest właśnie dla ciebie. Jasne barwy, nieskomplikowane rozwiązania i funkcjonalność to jego główne atrybuty. Nic więc dziwnego, że już od dłuższego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Skandynawski styl doskonale sprawdzi się zarówno w dużych pomieszczeniach, jak i w lokalach o niewielkim metrażu, dlatego z powodzeniem możesz zastosować go w swoim mieszkaniu. Sprawdź jak to zrobić.

Kolory

Dobór odpowiednich barw to kluczowa kwestia. Wybieraj jasne kolory: biel, pastele, écru, jasne beże i odcienie szarości. Dzięki temu pomieszczenie wyda się większe i czyste. Jeżeli jednak chcesz nieco bardziej spersonalizować wnętrze, umieść w nim element w wyrazistym kolorze np. grantowym lub czarnym. Takimi elementami mogą być: blaty kuchenne, stół lub barek. W Internecie bez problemu znajdziesz również tanie krzesła w ciemnych kolorach, które będą dobrze prezentować się na tle bieli i nadadzą wnętrzu nutę nowoczesności. Na stronie eHokery.pl możesz wybierać pośród wielu modeli krzeseł, a ich zakup nie nadweręży twojego budżetu.

Materiały

Styl skandynawski inspirowany jest naturą. W kuchni doskonale sprawdzą się więc: drewno, kamień, len, szkło, wiklina i ceramika. Najczęstszy wybór stanowią meble drewniane pomalowane na jasne kolory. Blaty kuchenne pozostawia się w naturalnym kolorze drewna lub wykonuje się je z kamienia. Podobna zasada dotyczy także podług. Zazwyczaj kładzie się na nich drewniane deski, które można dodatkowo pobielić. Takie rozwiązanie jest jednak dość pracochłonne. Drewno trzeba zabezpieczać odpowiednimi impregnatami dlatego można zastąpić je terakotą lub gresem. W przestrzeni między szafkami sprawdzą się także pobielane cegły lub jasne płytki.

Kształty

Podstawą stylu jest prostota. Zrezygnuj więc z mebli, ozdób i uchwytów w wymyślnych formach. Dobrze sprawdzą się proste szafki o gładkich frontach. Spotykane są także subtelne zdobienia np. listwy lub frezy w geometrycznych kształtach. Mogą jednak sprawić, że meble będą trudniejsze w utrzymaniu. Płytki, cegły i wszelkie dekoracje powinny być ułożone w proste wzory. Wszelka ekstrawagancja w tym zakresie będzie zaprzeczeniem charakterystyki północnego stylu.

Dodatki

Kwiaty i zioła ożywią wnętrze. Umieść je w donicach o stonowanych barwach. Możesz wykorzystać w tym celu także naczynia ceramiczne, kosze wiklinowe czy skrzynki. Te przedmioty świetnie sprawdzą się jako stylowe ozdoby. Zamiast wzorzystych zasłon zastosuj drewniane lub materiałowe rolety. Na blatach i półkach ustaw słoiki z przyprawami, wiaderka ze sztućcami i wszelkiego rodzaju koszyczki. Na ścianach świetnie sprawdzą się ozdoby ze sznurka, a nawet drewniane deski do krojenia w różnych wielkościach. W takim wnętrzu przyda się jednak przynajmniej jeden nowoczesny element, który nie zaburzy prostoty, a jedynie nieco uwspółcześni wystrój. Takimi elementami mogą być: lampy czy hokery do kuchni.

Oświetlenie

Światło to podstawa stylu skandynawskiego. Już sama kompozycja barw ma rozjaśnić pomieszczenie, ale trzeba jeszcze zadbać o odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła. Oprócz oświetlenia głównego stosuj więc lampy wiszące, kinkiety i listwy LED. Zadbaj zwłaszcza o odpowiednie oświetlenie blatów kuchennych i stołu. W sklepach bez problemu znajdziesz lampy wykonane z drewna, szkła i jasnych materiałów.

Skandynawski design sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jest uniwersalny, funkcjonalny i modny, a ponadto zapewnia poczucie świeżości, czystości oraz spokoju. Jeżeli więc zastanawiasz się jak urządzić kuchnię, by była wygodna i cieszyła oko, to styl skandynawski będzie dla ciebie doskonałym rozwiązaniem. Przygotowywanie potraw i spożywanie posiłków w takim pomieszczeniu stanie się przyjemnością.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.