Kto może zostać instruktorem praktycznej nauki zawodu? Poznaj wymagane kwalifikacje

Kształcenie dualne charakteryzuje się stałą współpracą szkoły i firmy oraz połączeniem nauczania teoretycznego z praktyką.

To właśnie zajęciami praktycznymi – tzn. wprowadzaniem uczniów w świat przedsiębiorstwa – zajmują się instruktorzy praktycznej nauki zawodu. Przyjrzyjmy się ich funkcji i drodze do tego stanowiska.

Czym wyróżnia się praca instruktora

Nauczyciel praktycznej nauki zawodu łączy w sobie rolę specjalisty-instruktora oraz wychowawcy. Najczęściej jest to pracownik firmy, wysokiej klasy specjalista, który ma ogromne doświadczenie, predyspozycje oraz uprawnienia do pracy nauczycielskiej. 

Instruktor jest w stałym kontakcie z klasami, którymi się opiekuje. Przede wszystkim przekazuje wiedzę i umiejętności, oswaja ze środowiskiem pracy. Jest tą osobą, która stanowi łącznik między młodymi kandydatami do pracy, a firmą. To dzięki niemu uczniowie mogą poznać warunki i kulturę pracy. Uczą się obsługi maszyn, komunikacji oraz odpowiedzialności. 

Stanowisko instruktora wymaga podwójnego zaangażowania – w zawód, którego uczy się wybrana klasa patronacka i w opiekę nad nią.

Sposób na rozwój kariery

Jeśli jesteś specjalistą i po wielu latach pracy masz ochotę rozszerzyć swoje kompetencje o te związane z nauczaniem zawodu – praca jako instruktor jest świetnym sposobem na poszerzenie horyzontów. Zostając nauczycielem praktycznej nauki zawodu, otwierasz nowy rozdział w swojej karierze. Możesz inaczej spojrzeć na swoją profesję oraz firmę. Poznasz wielu młodych ludzi, ich ambicje, wątpliwości i oczekiwania. Rola instruktora ma wiele aspektów i łączy różne umiejętności. Stajesz się pomostem między szkołą i przedsiębiorstwem, przeprowadzasz kandydatów przez ich pierwsze doświadczenia związane z rynkiem pracy. Masz wpływ na ich przyszłością zawodową. 

Czy uczniom spodoba się w firmie? Czy realizowany program odpowiednio przygotowuje do pracy w danym dziale i zespole? Odpowiedzi na te pytania w dużej mierze zależą od codziennych decyzji i pracy instruktora.

Jakie wymagania musisz spełniać

Według rozporządzenia MEN, żeby zostać instruktorem praktycznej nauki zawodu (zobacz: https://edunet-poland.pl/fachowiec-nauczyciel-mentor-rola-instruktora-praktycznej-nauki-zawodu/), oprócz odpowiedniego wykształcenia kierunkowego, trzeba mieć udokumentowane doświadczenie oraz zdany egzamin po ukończonym kursie pedagogicznym.

W Edunet Poland – centrum doradztwa ds. kształcenia zawodowego, działającym w ramach Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, realizowane są kursy dla instruktorów praktycznej nauki zawodu, które stanowią idealne uzupełnienie do kursów obligatoryjnych. Mają one dwie formuły: podstawową, obejmującą realizację kształcenia oraz pełną – z planowaniem, przygotowaniem oraz zakończeniem kształcenia w danym przedsiębiorstwie. Tak tworzymy kadrę, która uczy i śledzi postępy uczniów, a tym samym przyczynia się do rozwoju firm.

Jak możesz stać się częścią kształcenia dualnego

Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub sam chciałbyś zostać nauczycielem praktycznej nauki zawodu, najlepiej wypełnij formularz na naszej stronie. Dzięki temu poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące kształcenia dualnego. Jeśli chcesz stać się częścią projektu, który wspiera rozwój zawodowy młodych osób, rozwija firmę i dba o regionalny rynek pracy – zostań partnerem lub instruktorem praktycznej nauki zawodu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.