„Książka, Przestrzeń, Cukierek”. Wystawa projektów inspirowanych twórczością Stanisława Lema

Wystawa projektów inspirowanych twórczością Stanisława Lema

Od 24 lutego w przestrzeni Galerii -1 w Pałacu Czapskich ASP w Warszawie można oglądać wystawę prac studentek i studentów Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Paju Typography Institute (PaTI) w Paju Book City. Prezentowane prace to projekty książek, obiekty artystyczne i plakaty inspirowane twórczością Stanisława Lema, które powstały w ramach polsko-koreańskiego projektu artystycznego na stulecie urodzin polskiego mistrza science fiction.

Podczas letniego semestru roku akademickiego 2020–21 w ramach międzynarodowego projektu edukacyjno-artystycznego 16 studentek i studentów współpracowało ze sobą pod kierunkiem prof. Artura Frankowskiego oraz Lee Jae-Ok i Yoon Sungseo. Osoby studiujące w Paju Typography Institute (PaTI) oraz w Pracowni Projektowania Komunikacji Wizualnej i Typografii na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie pracowały nad twórczym zinterpretowaniem trzech dzieł Lema: „Solaris”(1961), „Cyberiady”(1965) i „Opowieści o pilocie Pirxie” (1973). Dla studentek i studentów z Korei było to pierwsze zetknięcie się z universum science fiction znanego powszechnie u nas pisarza. Każde z nich pracowało w parze ze studentką lub studentem z warszawskiej ASP.
Młodzi projektanci i projektantki stworzyli eksperymentalne projekty książek, obiekty i plakaty.
 
Efekty współpracy międzynarodowych zespołów są intrygujące i często mogą zaskakiwać odbiorców. W wyniku artystycznego dialogu powstały różnorodne, oryginalne prace, których twórcy w nowy i nieszablonowy sposób odnieśli się do tematów poruszanych w twórczości Stanisława Lema.
 
Pierwsza odsłona wystawy „Książka, Przestrzeń, Cukierek” (Book, Space, Candy) miała miejsce w Seulu w galerii Whatreallymatters na jesieni 2021 roku, a od 24 lutego 2022 roku wystawę będzie można oglądać w Warszawie w Galerii -1 w Pałacu Czapskich.
 

„Książka, Przestrzeń, Cukierek”.
Polsko-koreańska wystawa projektów inspirowanych twórczością Stanisława Lema

 
Oprowadzanie kuratorskie:
24 luty 2022, 14.00
 
Wystawa czynna: 24 luty–12 marca 2022
pon.– sob. w godzinach 12.00–19.00
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Pałac Czapskich, Galeria -1, ul. Krakowskie Przedmieście 5
 
Uczestniczki / uczestnicy wystawy:
Bernard Ambroziewicz, Hyein Chung, Ludwika Cybulska, Mateusz Dzieciuch, Heejoo Kim, Taeho Kim, Emilia Kolanowska, Zofia Kołątaj, Garam Lee, Yechan Lim, Hanho No, Sanghyun Park, Seungyoon Song, Karolina Szpakowska, Zuzanna Telka, Jan Wilczak,
 
Kuratorzy wystawy:
prof. Artur Frankowski, Lee Jae-Ok, Yoon Sungseo
 
Projekt ekspozycji:
Maciej Stefański
 
Identyfikacja wizualna:
Fontarte
 
Organizatorzy wystawy:
Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Paju Typography Institute (PaTI)
 
Partner wystawy:
Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce
 
IG: @ksiazka.przestrzen.cukierek
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.