Krzysztof Warlikowski otrzymał Złotego Lwa w Wenecji

Krzysztof Warlikowski, dyrektor artystyczny Nowego Teatru W Warszawie, odebrał w sobotę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Wenecji Złotego Lwa za całokształt twórczości. To pierwszy Polak, który otrzymał tę nagrodę.

Odbierając nagrodę, Krzysztof Warlikowski zadedykował ją całemu zespołowi, ale także zmarłemu Zygmuntowi Malanowiczowi, który w najnowszej sztuce w jego reżyserii „Odyseja” przygotowywał rolę tytułową. W przemówieniu artysta mówił, że na COVID-19 „zmarła też pamięć” i dodał, że sposobem na niezapominanie o przeszłości jest snucie opowieści. Złoty Lew nie jest dla mnie zwieńczeniem kariery, ale zobowiązaniem do dalszej podróży – powiedział Krzysztof Warlikowski.

Jak napisano w komunikacie Biennale „Warlikowski jest  emblematyczną postacią teatru postkomunistycznego, który odcisnął swoje piętno na międzynarodowej scenie, tworząc niezapomniane wizje„.

Od ponad dwudziestu lat Krzysztof Warlikowski jest orędownikiem głębokiej odnowy europejskiego języka teatralnego. Korzystając z odniesień do kinematografii, oryginalnie posługując się wideo i wymyślając nowe formy widowiska – chce przywrócenia więzi pomiędzy spektaklem a publicznością”.– czytamy w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu prestiżowej nagrody.

Dyrekcja Biennale przypomniała jednocześnie, że Warlikowski „jest obecny na najważniejszych festiwalach na całym świecie – od Europy po obie Ameryki”, a jego „liryczne przedstawienia operowe są obecne w najważniejszych teatrach operowych – od Paryża przez Londyn do Salzburga„.

To „wolny artysta”, który „rozbija skorupę rzeczy, dotykając sumień” – wskazano.

Nagroda została wręczona w Ca Giustinian, pochodzącym z XV w. pałacu nad Canal Grande, który jest siedzibą Biennale. Publiczność w Wenecji obejrzała na żywo spektakl „Wyjeżdżamy” wyreżyserowany przez Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.