Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej – gdzie można dostać oddłużenie?

Wiele osób borykających się z długami pyta o kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej. Rozwiązanie takie pomaga bowiem uporać się ze spłatą zobowiązań – po połączeniu kilku kredytów w jeden o mniejszej racie łatwiej spłacać zadłużenie. Niestety banki proponują konsolidację wyłącznie klientom posiadającym zdolność kredytową. Osoby, które jej nie mają, mogą liczyć wyłącznie na produkty oferowane na rynku pozabankowym.

Kredyt konsolidacyjny jest produktem finansowym przeznaczonym na spłatę innych zobowiązań. Jego celem jest połączenie kilku innych pożyczek i kredytów w jedno większe zobowiązanie.

Konsolidacja polega na niczym innym jak na spłacie wszystkich aktualnie wymagalnych zobowiązań – po ich uregulowaniu kredytobiorcy zostaje z jednym kredytem do spłaty, właśnie tym konsolidacyjnym. Jest on zazwyczaj rozłożony na dużą liczbę rat (nawet na 120 miesięcy), dlatego ich wysokość jest niewielka i tym samym są one łatwiejsze do spłaty.

Skonsolidować można zazwyczaj następujące produkty kredytowe:

Kredyty konsolidacyjne proponują wyłącznie banki i SKOK-i. Dostępne są dwa rodzaje takich produktów:

  • gotówkowe – można za ich pomocą połączyć zobowiązania do maksymalnie 200 tys. złotych, a spłatę rozłożyć na okres do 10 lat,
  • hipoteczne – można je zaciągnąć do około 80% wartości nieruchomości, a spłatę zobowiązania rozłożyć nawet na 30 lat.

Kto ma szansę na kredyt konsolidacyjny w banku?

Bez względu na rodzaj kredytu konsolidacyjnego na jego uzyskanie szanse mają wyłącznie te osoby, które:

  • chcą skonsolidować na bieżąco obsługiwane zobowiązania kredytowe (nie mogą być to zaległe długi),
  • mają dobrą historię kredytową w BIK (w bazie nie powinny widnieć duże opóźnienia w spłacie zobowiązań np. powyżej 30 dni, ani niespłacone zaległości),
  • wykazują zdolność kredytową – jest ona rozumiana jako zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania w wyznaczonych terminach.

Zdolność kredytowa jest dla banku kluczowym czynnikiem decydującym o przyznaniu finansowania. Ogólnie ocena taka polega na sprawdzeniu, czy dochody kredytobiorcy po pokryciu typowych wydatków pozwolą mu na spłatę rat zaciągniętego zobowiązania.

Gdzie można znaleźć kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej?

Zgodnie z przepisami Prawa bankowego „bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy”. Właśnie z tego względu banki nie oferują kredytów konsolidacyjnych bez zdolności kredytowej. Na skorzystanie z usługi konsolidacji w banku nie mają szans w szczególności osoby, które:

  • nie posiadają żadnych dochodów (są np. bezrobotne),
  • mają dochody nieregularne wynikające np. z pracy dorywczej,
  • ich dochody wynikają wyłącznie ze świadczeń socjalnych,
  • mają zbyt niskie dochody, by móc spłacać terminowe raty kredytu konsolidacyjnego.

Gdzie zatem można znaleźć kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej? Oferty takie dostępne są wyłącznie na rynku pozabankowym.

Pozabankowe pożyczki gotówkowe na dowolny cel

Są to najczęściej pożyczki gotówkowe, które można zaciągnąć na dowolny cel, a więc także na spłatę innych zobowiązań. Firmy pożyczkowe znacznie łagodniej oceniają zdolność kredytową swoich klientów, ponadto niektóre instytucje nie sprawdzają rejestrów dłużników i bazy BIK, a nawet umożliwiają zaciągnięcie zobowiązania osobom bezrobotnym. Dzięki temu osoby niemające dla banku zdolności kredytowej mają szansę uzyskać niezbędne finansowanie w takich firmach i dzięki niemu spłacić inne zobowiązania.

Pozabankowe pożyczki oddłużeniowe

Wśród pozabankowych produktów są również specjalne pożyczki oddłużeniowe, które przeznaczone są dla osób o trudnej sytuacji finansowej, czyli na przykład mających zajęcia komornicze. Takie produkty oddłużeniowe wymagają zwykle dopełnienie większej ilości formalności, w tym ustanowienia zabezpieczenia np. na nieruchomości.

Czy kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej to dobre rozwiązanie?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych jest dobrym rozwiązaniem, o ile pomaga w uporaniu się ze spłatą zobowiązań. Dla większości osób bardzo pomocna okazuje się zamiana dotychczasowych kredytów na jeden o znacznie dłuższym terminie spłaty, ponieważ pozwala to znacznie obniżyć wysokość miesięcznych obciążeń związanych ze spłatą zadłużenia. Jednak na spłatę nawet najniższych rat należy mieć środki. Jeżeli więc nie ma się żadnych dochodów lub są one nieregularne bądź bardzo niskie, lepiej nie ryzykować zaciągania kredytu konsolidacyjnego czy pożyczki oddłużeniowej. Czasami rozsądniejsze są inne rozwiązania np. wynegocjowanie z wierzycielami zmiany warunków spłaty kredytów, albo upadłość konsumencka.

Warto pamiętać, że kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej nie jest dostępny w bankach z konkretnej przyczyny – ponieważ zamiast pomóc w spłacie zadłużenia, mógłby wpędzić klientów w jeszcze większe kłopoty finansowe.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.